in ,

Známe osobnosti a tisícky ľudí žiadajú zmenu definície lásky v slovníku: Každý má právo milovať, koho chce

Olympijský víťaz Matej Tóth, speváčka Emma Drobná, herečky Zuzana Mauréry, Helena Krajčiová a Lucia Hurajová či spevák Adam Pavlovčin. Tí všetci už s tisíckami Slovákov a Sloveniek podporili verejnú online výzvu Definicialasky.sk, ktorú na sviatok sv. Valentína spustila značka ABSOLUT. 

Jej cieľom je iniciovať zmenu definície lásky v Slovníku súčasného slovenského jazyka, ktorý lásku definuje ako „náklonnosť jedného pohlavia k druhému“. Osobnosti poukazujú na to, aby sme prijali lásku takú, aká je – nehľadiacu na pohlavie, vieru či farbu pleti, ale ako cit, ktorý prežívame všetci rovnako.

„Láska je všeobjímajúco univerzálna, stojí nad nami všetkými a nepýta sa, kto sme. Je v nás a s nami bezpodmienečne. Pre všetky živé bytosti, pre samých seba a seba navzájom. Je to láska, je to esencia žitia,“ argumentuje herečka Kristína Svarinská. Aj jej portrét s citáciou nájdete na stránke výzvy, do ktorej sa zapojili už desiatky osobností spoločenského života. K ďalším výrazným predstaviteľom, ktorí sa podpísali pod výzvu, patria aj známe osobnosti ako chodec Matej Tóth, herečky Zuzana Mauréry, Denisa Morávková, Dominika Kupcová, Lucia Šipošová, moderátorka Lea Daniš, umelecký riaditeľ Red Cat Cabaret Vašo Púčik, poetka Mirka Ábelová či influenceri Alžbeta Saloňová známa ako Beth.Sal a Peter Altof alias Expl0ited.

Láska nerobí rozdiely, nevyberá si

Zmenu definície lásky podporil aj víťaz československej speváckej šou Adam Pavlovčin, ktorý sa už vlani stal jednou z tvári kampane. „Pretože každá láska je láska a majú na ňu právo všetci. Pre mňa je láska pestrá, rozmanitá a hlavne pre každého. Nepozerá na pohlavie a nevyčleňuje sa iba pre jednu skupinu ľudí v spoločnosti,“ vysvetľuje aktuálna SuperStar.

„Náš slovník zamlčal teplú lásku, tá však preto nezmizne, ani nie je menej validná. Nemlčme a zmeňme definíciu dospelej lásky, aby sa týkala všetkých. Dospelá láska nesúdi, neskrýva sa, je otvorená a hrdá. Slová sú dôležité, neostaňme ticho a použime svoj hlas na zmenu,“ uviedla k svojmu podpisu Matia Lenická, ktorú verejnosť vníma pod umeleckým menom B-Complex.

Známa herečka a matka troch detí Lucia Hurajová siahla po ďalšom argumente: „Britská spisovateľka Daphne Du Maurier povedala, že zamilovaní zatvárajú pri bozkávaní oči, pretože chcú vidieť srdcom. Ja by som nám všetkým priala, aby sme sa vnímali v prvom rade srdcom, pretože láska nerobí rozdiely, nevyberá si, ona je… v každom objatí, ktorého sme svojím srdcom schopní.“

Korene definície sú hlboko v minulosti

Výzva zverejnená na Definicialasky.sk sa týka Slovníka súčasného slovenského jazyka (SSSJ). Ide o náš najaktuálnejší slovník, z ktorého každý deň čerpajú najmä profesie venujúce sa písanému či hovorenému slovu. Napriek tomu, že žijeme v 3. tisícročí, jedna z troch definícií lásky v tomto slovníku je naozaj staromódna a je uvedená ako „náklonnosť jedného pohlavia k druhému, ľúbostný cit, ľúbosť, milovanie“. Táto definícia je doslovne prevzatá z Krátkeho slovníka slovenského jazyka staršieho o 24 rokov, ktorý ju zase doslovne prevzal zo Slovníka slovenského jazyka zo 60. rokov.

Známe osobnosti a tisícky ľudí žiadajú zmenu definície lásky v slovníku: Každý má právo milovať, koho chce

Prazdrojom hesla „láska“ v slovenských akademických slovníkoch je pritom Příruční slovník jazyka českého (1935 – 1957), ktorý ju definuje ako „zvl. milostný cit jednoho pohlaví k druhému“. Z našich aktuálnych slovníkov však vypadla nepatrná, no podstatná skratka zvl., čo znamená zvlášť. Česká definícia staršia takmer o storočie tak odzrkadľuje rozmanitosť okolo nás poctivejšie ako tá dnešná, pretože lásku chápe ako väčšinovú, nie však výlučnú záležitosť dvoch opačných pohlaví.

„Už aj vo viacerých rešpektovaných anglických či nemeckých slovníkoch môžeme vidieť, že lásku nestavajú len na náklonnosti opačných pohlaví, ale prijímajú ju bez rozdielu aj medzi tými rovnakými. Boli by sme radi, keby sa nám spoločnými silami podarilo upraviť túto definíciu lásky aj v našom oficiálnom slovníku tak, aby zohľadňovala spoločenské hodnoty, akými sú rovnosť, akceptácia a sloboda. Veríme našim jazykovedkyniam a jazykovedcom, že nájdu citlivé riešenie, ktoré našu spoločnosť posunie vpred,“ hovorí Veronika Lisová, brand manager značky ABSOLUT.  Zároveň dodáva, že podpísať výzvu, prípadne i zanechať stručný odkaz na stránke, môže každý, kto má chuť otvoriť dvere tolerancii a dovŕšil už 18 rokov.

Výzvu môžete podporiť tu: Definicialasky.sk.


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?