in ,

Žiadame poslancov a poslankyne NR SR, aby odmietli transfóbny návrh zákona o rodnom čísle

Ilustračné foto: Karollyne Videira Hubert/Unsplash

Národná rada posunula návrh zákona o rodnom čísle do druhého čítania. Za posun návrhu hlasovalo v marci 87 poslancov a poslankýň. Výsledok tohto hlasovania považujeme za tragickú ukážku transfóbie a neznalosti, ktorá vládne v Národnej rade SR, a poslancov a poslankyne NR SR vyzývame, aby návrh zákona v druhom čítaní odmietli. Schválenie tohto zákona by znamenalo de facto znemožnenie právnych tranzícií, ktoré sú na Slovensku legálne desaťročia. O čo presne ide, sa dozviete nižšie v tlačovej správe od Amnesty International Slovensko. 

Spomeňte si na to, ako ste si šli naposledy na poštu vybrať doporučenú zásielku alebo na to, ako vás na ceste zastavila polícia. Prvou vecou, ktorú v týchto situáciách musíte spraviť, je ukázať doklady. Normálna vec, nad ktorou sa väčšina z nás ani nepozastaví. Podobná situácia nastáva pri nástupe do práce, účasti vo voľbách či cestovaní. Dokážete si však predstaviť, že by ste mali v dokladoch nesprávny rod a meno? Pracovník za priehradkou by vás pravdepodobne považoval za podvodníka*čku, bežná kontrola vozidla by sa mohla rýchlo zvrtnúť, cestovanie či interakcia s personalistom by sa zmenili na nočnú moru vysvetľovania a dokazovania.

Dokázali by ste takto žiť? Až 87 poslancov a poslankýň posunulo do druhého čítania návrh zákona, ktorý by časť ľudí na Slovensku dostal práve do takýchto situácií.

Na týchto jednoduchých situáciách možno dobre ilustrovať, čo by sa udialo, ak by parlament schválil novelu zákona o rodnom čísle. Transrodoví ľudia sú súčasťou našej spoločnosti –⁠ vždy tu boli a budú a žiadna legislatíva tento fakt nezmení. 

Úradná zmena rodu, nazývaná aj právna tranzícia, je na Slovensku legálna už desaťročia. V súčasnosti je na Slovensku možné podstúpiť právnu tranzíciu, ktorá zahŕňa aj zmenu rodného čísla a mena, na základe splnenia zákonných podmienok vrátane psychiatrického posudku, podstúpenia hormonálnej liečby a ďalších krokov. Proces tranzície vôbec nie je jednoduchý. 

Napriek rozšírenému názoru, že transrodovosť je módny trend, transrodoví a nebinárni ľudia často už od raného detstva hlboko prežívajú to, že ich rodová identita nie je v súlade s rodom, ktorý im bol pripísaný pri narodení. Na Slovensku aj vo svete vyšlo mnoho svedectiev transrodových ľudí, ktorí potvrdzujú, že vstúpiť do procesu tranzície a prejsť ním až do konca je obrovskou záťažou na telo aj psychiku a túto záťaž by nikto nepodstupoval z rozmaru.

Človek, ktorému je umožnená úradná zmenu rodu, automaticky dostáva nové rodné číslo – zmeniť rod v dokladoch bez zmeny rodného čísla na Slovensku nie je možné. Zároveň nie je možné zmeniť občianske meno na také, ktoré neprislúcha úradnému rodu (ak mám v rodnom čísle indikátor ženského rodu, matrika mi nepovolí zmeniť si meno na Daniel). Ak tieto zmeny nebudú možné, transrodoví ľudia budú neustále vystavovaní nedobrovoľnému sociálnemu coming-outu a s tým súvisiacim rizikám šikany, diskriminácie či násilia.

Ľudia naprieč Slovenskom aj Európou podpisujú petíciu, aby sme spoločne vytvorili tlak na slovenských politikov a političky a zabránili znemožneniu právnych tranzícií na Slovensku. Potrebujeme však aj vašu pomoc!

Pár sekúnd vášho času a podpis petície dokáže zmeniť mnohé, pomôžte nám chrániť ľudské práva pre všetkých.

CHCEM PODPÍSAŤ PETÍCIU


Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?