in ,

V Ugande chcú vymazať LGBTI+ ľudí. Ich zákony patria medzi najhoršie na svete

Ugandský prezident Yoweri Museveni koncom mája podpísal zákon, ktorý je namierený proti gejom a lesbám. Ako uvádza BBC, aj keď prezident vrátil zákon na prepracovanie, stále zahŕňa väčšinu opatrení, ktoré vyvolali pobúrenie po celom svete.

Za intímny styk s ľuďmi rovnakého pohlavia, ktorí sú mladší ako 18 rokov, alebo s HIV pozitívnym človekom, bude v Ugande podľa zákona hroziť až trest smrti. Tento diskriminačný zákon vítali ugandskí poslanci so slovami „v Ugande nebude miesto pre homosexuálov“. Z vyše 500 poslancov proti nemu zahlasoval len jeden jediný.

Ak sa niekto identifikuje ako gej alebo lesba, nejde podľa zákona o trestný čin. Ten nastáva vtedy, ak sa niekto „zúčastňuje na homosexuálnych aktoch“, za čo môže dostať až doživotie. Poslancovia nechali v zákone ustanovenia, podľa ktorého je „homosexualita s priťažujúcimi okolnosťami“ trestným činom. To znamená, že by ľudia mohli byť odsúdení na trest smrti.

Legalizovali homofóbiu

Zákon okrem trestu smrti za „homosexualitu s priťažujúcimi okolnosťami“, kriminalizuje „propagáciu“ homosexuality. Ugandská bojovníčka za ľudské práva Clare Byarugaba vyhlásila, že prezident schválením zákona legalizoval homofóbiu.

Návrh zákona ďalej obmedzuje slobodu združovania a prejavu tým, že navrhuje trest až 20 rokov väzenia za „propagáciu homosexuality“. Vágne kriminalizuje poskytovanie podpory, či už vecnej alebo finančnej, na uľahčenie osvetových aktivít o LGBTI+ téme. Ako konštatuje Amnesty International, zameriavajú sa nielen na jednotlivcov, ale aj médiá a organizácie pracujúce na právach LGBTI+ ľudí. Zákon patrí medzi najprísnejšie anti-LGBTI+ zákony na svete. Odsúdili ho napríklad Spojené štáty, Európska únia aj medzinárodné ľudskoprávne organizácie.

„Podpísanie tohto hlboko represívneho zákona je vážnym útokom na ľudské práva a ústavu Ugandy a regionálne a medzinárodné nástroje na presadzovanie ľudských práv, ku ktorým sa prihlásila aj Uganda. Zákon o boji proti homosexualite z roku 2023 neprinesie nič iné ako zakotvenie diskriminácie, nenávisti a predsudkov voči LGBTI+ Uganďanom a ich spojencom do zákona,“ uviedla zástupkyňa regionálneho riaditeľa Amnesty International Flavia Mwangovya.

USA zvažuje sankcie

Aj americký prezident Biden zákon verejne odsúdil. „Uzákonenie ugandského zákona proti homosexualite je tragickým porušením všeobecných ľudských práv, ktoré nie je hodné ugandského ľudu a ktoré ohrozuje vyhliadky na kľúčový ekonomický rast celej krajiny. Pripájam sa k ľuďom na celom svete, vrátane mnohých v Ugande, a žiadam jeho okamžité zrušenie,“ vyhlásil Biden.
Biden vo vyhlásení poznamenal, že zvažuje ďalšie kroky, vrátane uplatnenia sankcií a obmedzenia vstupu do Spojených štátov proti komukoľvek, kto je zapojený do vážneho porušovania ľudských práv alebo korupcie. Zákon ešte môže zablokovať ústavný súd. Ten v roku 2014 anuloval podobnú legislatívu kvôli procedurálnym nedostatkom.


Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?