Švajčiarsky projekt BØWIE pomáha aj našim queer ľuďom. Vzájomným prepájaním a vzdelávaním sa snaží pomôcť LGBTI+ osobám v mnohých európskych krajinách. Deborah Abate z BØWIE predstavujú zaujímavú platformu, ktorá ocenila aj náš magazín.
Náš magazín nedávno ocenili v Švajčiarsku. Platforma Queer Slovakia sa zúčastnila programu BØWIE incubator, ktorý pomáha komunitným projektom naprieč Európou. Jeho organizátori a organizátorky po polročnom tréningu začiatkom decembra pochválili aj slovenský projekt.
„Vďaka podujatiam a médiám vzniká pozitívna reprezentácia komunity. Zisťujeme, že aj iní si prechádzajú podobnými ťažkosťami ako my. Stáva sa to však len zriedka počas sledovania televízie a čítania bežných novín, preto magazíny a eventy špecificky pre queer ľudí sú nenahraditeľné,“ vravia Deborah Abate z BØWIE Incubatoru. Deborah sú nebinárna a intersex osoba, identifikujú sa zámenami oni a ona.
Hoci zo Slovenska pôsobí Švajčiarsko ako oveľa priateľskejšia krajina, podľa jej slov má stále veľa nevyriešených problémov vo vzťahu k LGBTI+ ľuďom.
Zmeny sú pomalé aj vo Švajčiarsku
Preto Deborah spolu s ďalšími založili BØWIE pred 12 rokmi. Najprv pracovali na lokálnej úrovni, organizovali napríklad komunitné podujatia, športové kluby, zameriavali sa na rodové a queer témy. Ich cieľom bolo najprv vzdelávať hlavne spojencov z väčšinovej spoločnosti. Vo Švajčiarsku takéto programy vtedy síce existovali na školách, ale chýbali inde, napríklad v susedstvách, komunitných centrách.
Neskôr si v BØWIE uvedomili, že by sa mali ešte priamejšie zamerať aj na queer ľudí. Cieľom ich inkubátora je počas polročného tréningu zdieľať skúsenosti a nápady s ďalšími platformami v zmysle hesiel: inšpirovať, posilniť, spojiť. „Dôležité je si uvedomiť, že hoci pôsobíme v rôznych podmienkach, často riešime rovnaké problémy a môžeme si vzájomne pomôcť, aby sme boli efektívnejší a cítili sa menej osamelo. Zaoberáme sa projektovým, finančným manažmentom, sieťovaním, brainstormingom,“ ozrejmujú Deborah.
Prvý inkubátor otvorili v BØWIE v roku 2019, už vtedy sa doň prihlásilo viacero projektov zo zahraničia, hlavne z Francúzska a Talianska. V ďalších ročníkoch ho chceli rozšíriť, a keďže sa im podarilo získať finančnú podporu pre oblasť Rakúska a východnej Európy, v súčasnosti sa doň môžu prihlasovať práve tieto krajiny.
Potreba prepájania vychádza aj z inej spoločenskej situácie vo Švajčiarsku. Krajinu tam významnejšie ovplyvňuje regionálna politika rozdelená na 26 územných celkov, takzvaných kantónov. „Máme veľa malých organizácií, pre každé písmenko LGBTI+ komunity, pre každý kantón. Všetky kantóny sa síce riadia rovnakým zákonom, ale ich politická situácia je rôzna. Zmeny sú preto pomalé. Manželstvá pre všetkých síce prešli švajčiarskym parlamentom už v roku 2020, no boli spochybnené referendom, v ktorom musela hlasovať väčšina kantónov a do platnosti preto vstúpili iba pred niekoľkými mesiacmi,“ vysvetľujú Deborah.
Hoci tiež zákon vo Švajčiarsku umožňuje jednoduchý prepis rodu na matričnom úrade bez ďalších obmedzení, podľa Deborah to niekedy môže skomplikovať úradník na základe nariadení kantónov.
Násilie nie vždy vidno na fasáde
Deborah citlivo vnímali vraždu Matúša a Juraja. „Hoci sme vďakabohu ešte nemali žiadny teroristický útok, stále čelíme nenávistným prejavom, ľudí zbijú na ulici, vyhodia ich z domu po coming-oute, aj u nás má LGBTI+ komunita štatisticky vyššiu mieru samovrážd. Násilie síce nevidno navonok, na fasáde, ale dá sa odkryť na sociálnych sieťach, prejavuje sa v rôznych mikroagresiách. Na základe rozhovoru s Romanom Samotným sme však pochopili, že máme menej nenávistných politikov a političky.“
Deborah si tiež všimli, že sme na Slovensku lepší v tom, že máme zákon postihujúce zločiny z nenávisti (hoci skôr na papieri). Podrobnejšie si to vieme porovnať na dúhovej mape organizácie Ilga vyjadrujúcej zrovnoprávnenie queer ľudí, kde nás od seba delí len osem percentuálnych bodov (34 a 42 percent). Deborah upozorňujú, že hoci prepis rodu je vo Švajčiarsku pomerne jednoduchý, problémy môžu mať transrodoví a intersexuálni ľudia v systéme poskytovania zdravotnej pomoci.
Deborah sa projektu BØWIE venujú, lebo v minulosti zažili diskrimináciu a násilie súvisiace s rodom a telesnou integritou. Cítia, že súčasná legislatíva a spoločenské postoje potrebujú zmenu.
Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk