in ,

„Stále verím v univerzálne ľudské dobro, ktoré zachráni svet,“ odkazuje predsedníčka Dúhového PRIDE Bratislava

Dnes vrcholí bratislavský LGBTI+ festival. Namiesto dúhového sprievodu cez mesto nás čaká aspoň dúhový online prenos. Prinášame vám, čo všetko uvidíte a aj príhovor predsedníčky PRIDEu. 

„Priateľky, priatelia,

moje meno je Jana Mičeková, volajú ma Filoména, som predsedníčka rady OZ Dúhový PRIDE Bratislava, heteráčka a jednému človeku na zemeguli aj mama.

Nebudem vás unavovať informáciami, prečo už druhým rokom náš festival, ktorý podporuje rovnosť všetkých ľudí na Slovensku, bez ohľadu na to, kým sú alebo koho milujú, vyzerá ako televízna relácia, pri ktorej si nachystáme maslový popcorn a nachos s extra syrovou omáčkou.

V časoch, keď nám chýba ľudský dotyk, zážitok, skutočnú mieru zraniteľnosti pocítil aj ten najväčší mizantrop. Menšiny, ktoré sú súdržné vďaka zdieľaným trápeniam, sú naďalej prehliadané a ich problémy neriešené.

Posielame roboty na Mars, za bitcoiny si kúpime aj malú citrónovú, no realita pomyselného stredu Európy je stále v časoch priväzovania bosoriek na hranicu. Valí sa to na nás z každej strany, doslova.

V spoločnosti rezonuje názor, že vo svete je množstvo iných problémov, ktoré treba vyriešiť. Hovoria ľudia, ktorí obmedzenia nepociťujú.

A ľudské práva by obmedzenia predsa nemali mať. Opravím sa. Ľudské práva nesmú byť obmedzované.

Ako biela heterosexuálna žena spoločnosti niečo dlžím. Svoje zvýhodnenie chcem využiť na pomoc iným. Tu som. 

Stále však verím v univerzálne ľudské dobro, ktoré zachráni svet. Odkedy som aj matkou, túžba po spoločenskej zmene je niekoľkonásobne silnejšia.Zmena je za rohom, cítim to v kostiach.“

„Stále verím v univerzálne ľudské dobro, ktoré zachráni svet,“ odkazuje predsedníčka Dúhového PRIDE Bratislava

Čo vás dnes večer čaká? 

Festival Dúhový PRIDE Bratislava sa v roku 2021 prvýkrát uskutočnil pod záštitou primátora hlavného mesta SR Bratislavy Matúša Valla a predsedu Bratislavského samosprávneho kraja Juraja Drobu. Hlavný program festivalu bude vysielaný online dnes (24. júla) od 19.00, sledujte Facebook podujatia. Prípadne môžete prísť livestream pozerať aj osobne do Bohémy na Námestí SNP. 

Programom naplneným príhovormi a koncertmi kapiel bude sprevádzať komička Simona Salátová. Vystúpia na ňom interpreti ako Vec Švidraň, The Grand Buffet, Lomnické Čháve, Erik Žigmund a Jakub Pružinský. S prejavmi vystúpia okrem iných: Mária Kolíková – ministerka spravodlivosti, Mária Patakyová – verejná ochrankyňa práv, Michal Šimečka – poslanec Európskeho parlamentu, Matúš Vallo – primátor hlavného mesta SR Bratislavy, Juraj Droba – predseda Bratislavského samosprávneho kraja, Radoslav Kutaš – štátny tajomník Ministerstva kultúry SR, Silvia Porubänová – výkonná riaditeľka Slovenského národného strediska pre ľudské práva a spoločné vyhlásenie veľvyslanectiev prednesie veľvyslankyňa Írskej republiky v SR Hildegard Ó Riain.

Ak by ste mali chuť po online prenose sa aj trošku socializovať, v pláne je oficiálna afterparty v trochu kluboch na Námestí SNP. Bližšie informácie sa dozviete v tomto článku.

„Stále verím v univerzálne ľudské dobro, ktoré zachráni svet,“ odkazuje predsedníčka Dúhového PRIDE Bratislava

Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?

Dúhový PRIDE Bratislava chystá veľkú párty na sobotu, tancovať sa bude v 3 kluboch naraz

Dúhový PRIDE Bratislava chystá veľkú párty na sobotu, tancovať sa bude v 3 kluboch naraz

5 tipov, ako sa dať dokopy po besnom žúre

5 tipov, ako sa dať dokopy po besnom žúre