in ,

Sobotný Dúhový PRIDE Bratislava: Čo vás čaká?

Foto: Tomáš Halász

Rekordných desaťtisíc ľudí prišlo vlani podporiť dúhový pochod na Hviezdoslavovo námestie v Bratislave. Masívny počet naznačoval rastúcu krivku podpory LGBTI skupiny nielen v hlavnom meste. Namieste tak bola zvedavosť, čo prinesie ročník 2020. Nanešťastie to bola pandémia koronavírusu, no ani ňou sa PRIDE nenechal odstrašiť. Tento rok však zostáva doma. U vás.

Aktuálny ročník festivalu mal mať nové miesto, úplne nové aktivity aj užšiu spoluprácu s mestom a lokálnymi partnermi. Podľa riaditeľky podujatia Jany Mičekovej bola ambícia priblížiť ho viac k obrazu mestského open-air festivalu.

„Prvoradá je však bezpečnosť a zdravie nás všetkých, a tak sme realizáciu reštartu PRIDE-u museli odložiť na budúci rok. Nové zloženie parlamentu nám zaručuje, že sa nemusíme obávať ani o jeho protestný charakter. To bolo aj motiváciou usporiadať PRIDE aspoň online formou, aby sme aj teraz pripomenuli neriešené problémy LGBTI ľudí na Slovensku,“ hovorí.

PredPRIDE

Oficiálna stránka uvádza, že posledná júlová sobota bude patriť online koncertom, ale aj príhovorom osobností, ktoré podporujú rovnosť LGBTI komunity. Najdúhovejšie podujatie leta však nebude tento rok naživo.

„Keďže sme sa chceli vyhnúť prípadným technickým problémom, Dúhový PRIDE Bratislava 2020 sme nakrúcali dopredu. Nebude teda živý prenos. Proces si vyžadoval zorganizovať kapely v malom priestore na jeden dátum, a zároveň vybaviť počasie,“ s úsmevom vysvetľuje Mičeková, pričom dodáva, že sa spolu s „návštevníkmi“ na koncerty veľmi teší.

Dúhový PRIDE Bratislava

Verejná ochrankyňa aj evanjelická farárka

Hlavný program odštartuje na facebookovej stránke Dúhový PRIDE Bratislava o 19.00. Sprevádzať ním bude moderátor Peter „Šarkan“ Novák. Okrem verejnej ochrankyne práv Márie Patakyovej, primátora hlavného mesta Matúša Valla či predsedu Bratislavského samosprávneho kraja Juraja Drobu dostanú priestor aj ďalšie osobnosti spoločenského života.

Divákom sa prihovorí ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, predsedníčka hnutia Progresívne Slovensko Irena Bihariová a evanjelická farárka v bratislavskom Starom Meste Anna Polcková. LGBTI komunitu budú reprezentovať transrodový Róm z komunitného a poradenského centra PRIZMA Košice Richard Joseph Langdon a držiteľ Ceny Inakosti 2019 za pozitívne zviditeľnenie Dušan Martinčok.

Ako to býva zvykom aj naživo, príhovory budú striedať živé koncerty. Fanúšikovia sa môžu tešiť na Bad Karma Boy, Puding pani Elvisovej, Modré hory a organizátori sľubujú v dramaturgii aj prekvapenie.

Záver večera bude patriť trom bratislavským klubom v okolí Námestia SNP – Wax, Bohéma a Fuga, kde sa bude konať PRIDE párty.

Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?

Slovenské teplé básne si môžete vypočuť už tento utorok

Slovenské teplé básne si môžete vypočuť už tento utorok

Bolo nám krásne, pozrite si fotoreport zo sobotnej Teplárne

Bolo nám krásne, pozrite si fotoreport zo sobotnej Teplárne