in ,

Sme v tom spolu, solidarita je záchrannou sieťou, ktorá nám dáva silu

Foto: Magdaléna Tomálová

V Teplárni boli počas ostatných týždňov viacerí významní ľudia: slovenská prezidentka aj islandský prezident, europoslanci a aj eurokomisárka, slovenskí poslanci aj poslankyne, dokonca aj minister či policajný prezident, prišli aj veľvyslanci a veľvyslankyne a mnohí ďalší z rôznych oblastí spoločenského života… Máme pocit, že sa naozaj niečo mení a že ten nezmyselný teroristický útok otvoril mnohým oči, aby si všimli, akej ťaživej realite musia na Slovensku čeliť LGBTI+ ľudia. 

Záujem viacerých dôležitých osôb o osud Teplárne si veľmi vážime, no o čosi viac by nás potešilo, ak by dvere na Teplárni otvoril Matúš, ktorý by prišiel do práce. A ak by následne dorazil aj Juraj s bublaninou, ktorú napiekol tiež v ten hrozný deň. A ak by potom radostným krokom prišla aj Radka, bez bariel a obáv. Hoci sa počas celého roka musíme vysporiadavať s kadejakými problémami, vždy sme mali čik-čik domček, kde sme sa aspoň na chvíľu cítili v bezpečí a bezstarostní. O ten sme však minulý rok prišli… 

V tieni tých smutných dní sme však objavili nečakané svetlo a nádej. Sila našich vzájomných vzťahov a roky dobre pestovné a s láskou zalievané priateľstvá sa ukázali ako záchranná sieť, ktorá nám vrátila pevnú pôdu pod nohami. Ku queer komunite sa však prídavali ďalšie a ďalšie komunity. Vzájomná pomoc, solidarita a dôvera boli liekom na všetku tú bolesť a utrpenie. Len vďaka súdržnosti sme opäť nachádzali vieru v ľudí a útočisko, ktoré sme tak zúfalo potrebovali. S vďačnosťou sme uvideli, že je tu veľká komunita ľudí dobrého srdca, ktorá je vlastne Teplárňou bez hraníc a otvorená nonstop.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk


Čo si myslíš o článku?