in ,

Slovenská vláda a parlament, už sa spamätajte! Pripomína rezolúcia Európskeho parlamentu

Foto: Lukasz Kobus EÚ

Medzinárodná verejnosť pozorne sleduje, čo sa deje na Slovensku. Európsky parlament vyzval našu vládu a poslancov a poslankyne, aby spravili zmysluplný pokrok v ochrane LGBTI+ ľudí pred nenávisťou a homofóbiou. Taktiež žiadajú rovnaké práva pre LGBTI+ ľudí žijúcich na Slovensku, konkrétne aj právne uznanie párov rovnakého pohlavia a dúhových rodín. 

Europoslanci a poslankyne vo včerajšom uznesení ostro odsúdili vraždu Matúša Horvátha a Juraja Vankuliča. Označili ju za zbabelý teroristický čin proti LGBTI+ komunite. Ocenili okamžitú podporu občanov, ktorú vyjadrili pochodmi po celej krajine aj v zahraničí. Pozostalým Matúša a Juraja vyjadrili úprimnú sústrasť a LGBTI+ komunite na Slovensku svoju solidaritu. 

Naliehajú na slovenské orgány, aby účinne bojovali proti dezinformačným kampaniam a podporovali objektívne informovanie a vzdelávanie o sexuálnej orientácii a rodovej identite. Zároveň žiadajú urýchlené prijatie legislatívy týkajúcej sa právnej tranzície, ktorá bude v súlade s medzinárodnými a európskymi štandardmi.

Beztrestnosť, s akou extrémistické skupiny pôsobia v niektorých členských štátoch, vyvoláva v poslankyniach a poslancoch europarlamentu pohoršenie. Dôrazne kritizujú európske vlády, ktoré sa spoliehajú na aktívnu alebo pasívnu podporu krajne pravicových a iných anti-LGBTI+ politických strán v snahe získať prístup k moci či sa pri nej udržať. 

Za uznesenie hlasovalo 447 poslancov a poslankýň, 78 bolo proti a 45 sa zdržalo hlasovania. Návrh uznesenia predložil Michal Šimečka, podpredseda Európskeho parlamentu a zároveň predseda strany Progresívne Slovensko.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk


Čo si myslíš o článku?