in ,

Silné ženské postavy, ktoré gejovia milujú

Foto: American Horror Story

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, čím to je, že gejovia milujú silné a emancipované ženy? 

Či už to sú pop hviezdy so zástupmi miliónov fanúšikov alebo fiktívne postavy z filmov, seriálov alebo kníh, jedno majú spoločné – pre gejov sú ikonami. My sme sa tentoraz pozreli práve na postavy z filmov a seriálov. 

Miranda Priestley (Diabol nosí Pradu)

Je hlavnou editorkou veľkého módneho magazínu Runway a vo svete módy je považovaná za trendsetterku. Jej extrémne prísny prístup k svojim zamestnancom a workoholizmus z nej navonok robia chladnú a neprístupnú bytosť bez štipky súcitu. Ako však všetci vieme, pod touto maskou sa skrývajú vzťahové problémy s jej manželom a situáciu jej neuľahčuje ani pocit, že ju chcú v redakcii nahradiť mladšou editorkou. 

Ikonická scéna jej príchodu do redakcie spôsobila extázové stavy nejednému gejovi. Fakt, že túto postavu hrá Meryl Streep. iba podčiarkuje jej ikonický status.

Cruella de Vil (101 dalmatíncov)

Ďalší legendárny vstup na scénu a ďalšia ikonická osobnosť zo sveta módy. Prvá scéna s Cruellou vo filme 101 dalmatíncov vo mne dodnes zanechala stopu. Tá neskutočná energia, štýl a moc, ktoré ide z týchto záberov, sú tým dôvodom, prečo ju gejovia milujú, hoci je zápornou postavou. Skvelý nezabudnuteľný štýl a aj drzosť gejom ulahodili a v mnohom sa jej chceli podobať, teda až na to zabíjanie šteniatok.

Elektra Abundance (Pose)

Prisahám, že vďaka tejto scéne si pripisujem svoj osobný rekord za najdlhšie zadržanie dychu v mojom živote. Takmer dve minúty absolútnej dokonalosti, kde Elektra obraňuje práva trans komunity a dáva pomyselné zaucho transfóbnej bielej ženuške, spustili moju sánku až po zem. 

Nie je to ale len táto scéna. Jej postava naprieč sériami tohto seriálu prechádza krásnou premenou z necitlivej a sebeckej zlatokopky k milujúcej, starostlivej a samostatnej žene, ktorej nie je ukradnuté hrubé zaobchádzanie s ľuďmi z jej komunity. Svoju drzú povahu však stále nestráca a veľmi rada vytrie podlahu s každým, kto sa ju snaží uraziť.

Samantha Jones (Sex and the city)

Priznajme si, že Samantha bola priekopníčkou v sexuálnom sebavyjadrení a na tú dobu bola veľmi pokroková. Oproti neistej, sebestrednej a problematickej Carrie bola Samantha Jones sebavedomá, emancipovaná žena. Áno, mala trochu problém pustiť si niekoho bližšie a otvoriť svoje srdce láske, ale nie je to u niektorých gejov rovnako? Navyše, skúsila sex s dvoma gejmi a bola aj v lesbickom vzťahu so ženou. Žiadna téma ohľadom sexu pre ňu nebola tabu.

Fiona Goode (American Horror Story: Coven)

Bola Fiona krutá a zákerná? Áno. Robila všetko s noblesou a žrali sme každé jej slovo? Tiež áno. Vyplatilo sa jej to? Veľmi nie, ale užili sme si s ňou celú sériu American Horror Story: Coven. Keď sa tak nad tým zamýšľam, každá postava, ktorú hrá Jessica Lange je jednoducho badass.

The Countess (American Horror Story: Hotel)

Ryan Murphy vie, čo gejovia chcú a potrebujú. Pri hľadaní novej tváre do American Horror Story sa inšpiroval na internete. Všimol si, že ľudia, ktorí sledovali stránku seriálu na Facebooku, sledujú aj profil speváčky Lady Gaga. Netrvalo dlho a oslovil ju s ponukou zahrať si Grófku, majiteľku pochybného hotelu v Los Angeles, kde sa diali hrozné veci. 

Ponurej až klaustrofobickej nálade hotelu kontrastuje výrazná vizáž Grófky a herecký výkon Lady Gaga, ktorý je priniesol aj Zlatý glóbus. Je tak presvedčivá, až má človek má pocit, že ani nič nehrá. V niektorych momentoch však môžeme spoznať Grófku aj z tej jemnejšej a zraniteľnejšej strany oproti jej chladnému a prísnemu prejavu a vtedy si ju zamilujeme ešte viac.

Čo hľadať za tým, že gejovia sa vedia hlboko stotožniť s horeuvedenými ženskými postavami? Je to akýsi pocit spolupatričnosti so ženami, ktoré boli rovnako ako gejovia terčom ponižovania? Fascinuje nás ich vzbura a sila? Priťahuje nás kombinácia moci a zraniteľnosti? Alebo je to len otázka módy a luxusu? Dôvody môžu byť rôzne, ale každopádne vďaka týmto postavám môžeme snívať o tom, s akým štýlom by sme jedného dňa ostatným vytreli zrak.


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?

V kostole na oltári rozpráva gejský pár o svojom vzťahu

V kostole na oltári rozpráva gejský pár o svojom vzťahu

„Väčšina musí myslieť aj na menšiny a slabších. Len vtedy budeme ako spoločnosť napredovať,“ hovorí aktivista Richard Fekete

„Väčšina musí myslieť aj na menšiny a slabších. Len vtedy budeme ako spoločnosť napredovať,“ hovorí aktivista Richard Fekete