in ,

PRIDE Košice 2023: Dúhový sprievod mestom bude už túto sobotu

PRIDE Košice sa koná v metropole východu už od roku 2013 a je druhým najväčším festivalom za práva LGBTI+ ľudí na Slovensku. Už tradične prináša oslavu hrdosti a inakosti v podobe deväťdňového festivalu s bohatým sprievodným programom, ktorý sa začal v sobotu 19. 8. a trvá do nedele 27. 8. Festival vyvrcholí v sobotu 26.8. hlavným PRIDE dňom a dúhovým sprievodom v centre Košíc. Jedenásty ročník reaguje na teroristický útok pred bratislavským barom Tepláreň, na nenávisť, vylučovanie LGBTI+ ľudí zo spoločnosti a na nedostatok práv, ktorým komunita na Slovensku čelí.

“Slovensko dlhoročne stagnuje v prijímaní zákonov, ktoré by LGBTI+ ľuďom poskytli rovnaké práva a ochranu pred zákonom. V uplynulých rokoch sa navyše zhoršuje ochota väčšinovej spoločnosti akceptovať LGBTI+ ľudí ako rovnocennú súčasť spoločnosti. Zodpovednosť za to nesú predovšetkým pasívni verejní činitelia a politici, ktorí na nenávisti voči LGBTI+ komunite vytĺkajú lacné politické body. Cítime to najmä teraz pred voľbami, keď sa stávame terčom agresívnych kampaní niektorých politických strán,” vysvetľuje riaditeľ PRIDE Košice Robert Furiel.

PRIDE Košice preto tento rok nesie slogan “Naše životy sa počítajú”, ktorým apeluje na spoločnosť i kompetentných v štáte, aby si uvedomili a prijali, že LGBTI+ ľudia tu vždy boli, sú aj budú a majú právo na dôstojný život bez násilia a v rovnoprávnosti so zvyškom spoločnosti.

“Naša komunita má za sebou desaťročia snáh ľudskoprávnych organizácií a boja jednotlivkýň a jednotlivcov o zrovnoprávnenie, no napriek tomu pretrváva dlhodobá neochota a neschopnosť prijímať pozitívne zmeny v prospech práv LGBTI+ ľudí na legislatívnej a celospoločenskej úrovni. Následkom toho sa mnoho LGBTI+ ľudí na Slovensku necíti prijato ani bezpečne. Mnohí a mnohé z nás čoraz častejšie zvažujú odchod z krajiny. Z krajiny, v ktorej sme prínosom, obohatením, zveľaďujeme a zlepšujeme ju, pritom sme často prehliadané a prehliadaní,” apeluje riaditeľ PRIDE Košice Róbert Furiel.

PRIDE Košice 2023 prináša okrem samotného dúhového sprievodu mestom 26. 8. aj deväť dní rôznorodých sprievodných podujatí, ktoré sa konajú prevažne v obľúbených košických kultúrnych centrách Tabačka Kulturfabrik a Kasárne Kulturpark. Program je nabitý tematickými workshopmi o sebaobrane, sebaprijatí, bezpečnom a konsenzuálnom sexe či o tom, ako sa brániť proti dezinformáciám a hoaxom.

Prednášky a panelové diskusie so slovenskou i medzinárodnou účasťou prinášajú viacero aktuálnych tém v kontexte životov LGBTI+ ľudí – o tom, ako sa žije na Slovensku a v Českej republike transrodovým a nebinárnym ľuďom a to s transrodovou ikonou z Českej republiky Lenkou Královou; o eufórii, dysfórii a neurodiverzite v kontexte tela a rodu so psychologičkou Vierou Hincovou; o aktivizme za práva LGBTI+ ľudí v krajinách V4 s mladými angažovanými ľuďmi zo Slovenska, Česka, Poľska a Maďarska.

Kultúrne vyžitie ponúka kvír knižný klub s diskusiou o najnovšej detektívke Andreja Kuruca, kvír kvíz, výstava fotografií, módna prehliadka, slam poetry šou aj filmový večer s kvír tematikou. Nebude chýbať ani téma udržateľnosti a boja proti rýchlej móde komunitným “swapom” (výmennou burzou) oblečenia. Väčšina podujatí PRIDE festivalu je otvorená verejnosti bezplatne, no viaceré akcie si vyžadujú registráciu vopred. Celý program festivalu je dostupný na webe PRIDE Košice.

V sobotu 26. augusta festival vyvrcholí PRIDE dňom v priestoroch Kasární Kulturpark, ktoré otvoria svoje brány o 10:00. Okrem dúhového sprievodu ulicami Košíc, ktorý sa začína o 14:00, čaká návštevníčky a návštevníkov počas celého dňa bohatý zábavný a kultúrny program – beh na vysokých podpätkoch, detský kútik, tvorba transparentov a outfitov do dúhového sprievodu, diskusia o kvír budúcnosti, drag show Queertime! aj koncerty známych a obľúbených interpretov a interpretiek: Vojtik, Lash & Grey, oscarsneez, Small Town Life a ďalších. Afterparty bude pokračovať do skorého rána so zvučnými menami domácej DJ scény. Počas celého dňa bude v areáli možnosť bezplatne sa otestovať na HIV a ďalšie sexuálne prenosné infekcie, no a nebudú chýbať ani stánky s občerstvením. 

V posledný deň festivalu v nedeľu 27. 8. sa uskutoční ranný beh kvír športového klubu Lotosové kvety. Signum – Dúhoví kresťania ponúknu (nielen) veriacim LGBTI+ ľuďom ekumenický program s brunchom, workshopom a panelovou diskusiou o bohu a viere v bezpečnom prostredí. Nebude chýbať tradičná PRIDE bohoslužba – ako jediná svojho druhu na východnom Slovensku, kde sú vítaní naozaj všetci a predovšetkým LGBTI+ ľudia.
PRIDE Košice organizuje občianske združenie aplinq, ktoré sa venuje rozvoju a posilňovaniu LGBTI+ komunity na Slovensku, presadzovaniu ľudských práv a spravodlivých politík, vzdelávaniu a šíreniu osvety o potrebách a právach LGBTI+ ľudí, a prevádzkuje aj komunitné a poradenské centrum pre LGBTI+ ľudí Prizma Košice.


Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?