Ich pohlavie nie je ani ženské a ani mužské. Rovnako ani ich anatómiu nemožno jednoznačne priradiť do jednej z týchto dvoch kategórií. O intersexuálných ľuďoch môžeme zjednodušene hovoriť ako o treťom pohlaví.
Nejde len o odchýlku od normy alebo čísla v štatistikách, ide najmä o životy a dôstojnosť konkrétnych ľudí. Základnému vysvetleniu pojmu intersexualita (to je to písmeno I zo skratky LGBTI), sme sa venovali v predošlom článku. V tomto texte sme sa pozreli na postavenie intersex ľudí na Slovensku a spoznáte aj vychytenú modelku, ktorá je intersex.
Mnohí intersex ľudia trpia pre unáhlené činy lekárov, ktorí po narodení rozhodovali o ich telách a chirurgickými zákrokmi určili jedno pohlavie. Lekári ich vnímali ako „pokazených“ a tak ich chceli „opraviť“, často im však vážne zasiahli do osobnej integrity a narušili identitu, čo sa jasne ukázalo počas dospievania. „Veľa prirodzených ľudských rozdielov bolo vnímaných ako zdravotný problém, až kým rôzne komunity nezačali bojovať za akceptáciu,“ pripomína organizácia zastupujúca intersex ľudí InterACT. Vyzýva, aby rodičia či lekári počkali s rôznymi zákrokmi a dali dieťaťu šancu, aby počas dospievania mohlo slobodne rozhodnúť o vlastnom tele.
Intersex ľudia u nás
„Na Slovensku v súčasnosti nemáme informácie o tom, že existujú štatistiky o počte intersex ľudí. Zároveň sa ťažko takéto odhady robia, pretože niekto nemusí celý život vedieť, že je intersexuálnym človekom,“ vysvetľuje Zara Kromková z LGBTI komunitného centra Prizma. Medzinárodné odhady hovoria o 0,05 až 1,7 % populácie.
Téma intersexuality je na Slovensku skôr veľkou neznámou. Zara spomína, že sa doposiaľ stretli s dvoma prípadmi. „V jednom prípade lekári dali rodičom odporúčanie, v akom rode majú dieťa vychovávať a aby neskôr pristúpili k rekonštrukčnej operácii genitálu. V druhom prípade, o ktorom máme informácie, lekári odporučili rodičom šesťročného dieťaťa rekonštrukčnú operáciu genitálu a tak sa aj stalo. Nemáme informácie o tom, či sa robia podobné zákroky už pri narodení dieťaťa, ale nevieme to ani vylúčiť, pretože v zahraničí takáto prax bežne existuje,“ objasňuje Zara. Ako dodáva, niektoré operácie sú nezvrátiteľné, následkom môže byť aj neplodnosť, celoživotná hormonálna terapia, problémy s únikom moču, necitlivosť pohlavných orgánov, zjazvenie, ale aj psychická trauma.
Slávna intersex modelka
Jej tvár sa objavuje na titulkách svetových magazínov, na mólach predvádza oblečenie top návrhárov, zároveň je aj hlasom intersex komunity. Belgická modelka Hanne Gaby Odiele sa rozhodla pred rokmi prelomiť mlčanie, aby pomohla ľuďom, ako je ona sama. „Intersex ľudia by mali mať šancu rozhodovať o vlastných telách. Chcela som prehovoriť, aby už ďalšie deti nemuseli trpieť tak, ako som trpela ja,“ vysvetlila v kampani organizácie InterACT.
Navonok pôsobí ako žena, no má XY chromozóm a narodila so semenníkmi. Ako dieťa musela absolvovať viacero operácií. Vo viacerých rozhovoroch uviedla, že lekári jej rodičov tlačili do zákrokov a ani im veľmi nevysvetlili, o čo presne ide v jej prípade. Operácie bolo trvalé a výsledky sa už nedali zvrátiť, Hanne ma pre ne dodnes viacero ťažkostí a musí byť na hormonálnej liečbe. Lekári jej rodičom nepovedali nič o jej intersex statuse. Zistila to až sama, keď mala 17 rokov a dozvedela sa o podobnom príbehu. Keď sa lekára spýtala, či aj ona je intersexuálna, tak jej to potvrdil.
Samotná intersexualita podľa jej slov ani tak nie je problém, ako snaha napasovať intersex človeka buď do pozície ženy alebo muža. Ako uviedla pre Associated Press, trvalo jej roky, kým sa svojou identitou vyrovnala a začala o nej hovoriť. Podarilo sa jej to najmä vďaka podpore blízkych. A veľkú silu jej dodalo, keď osobne spoznala ďalších intersex ľudí a zistila, že nie je sama. „Prijala som vlastnú jedinečnosť. Môžem robiť, čo chcem, môžem tancovať, môžem milovať, môžem byť milovaná, môžem robiť hocičo, čo dokážu iní,“ uzavrela Hanne.
Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.
Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk