in ,

Pre Máriu s dúhovou svätožiarou im hrozila basa, poľský súd ich nakoniec zbavil obvinení

Foto: Polityka.pl

Tri ľudskoprávne aktivistky z Poľska chceli podporiť LGBTI komunitu v krajine. Rozhodli sa vytvoriť plagáty, kde Panne Márii a Ježišovi upravili svätožiaru na dúhovo. Poľské úrady ich preto obvinili z „hanobenia náboženského presvedčenia“.

Súd v poľskom meste Płock v utorok konečne uzatvoril tento nezmyselný proces, ktorý len ukazuje, ako poľské úrady šikanajú vlastných občanov a občianky. Na Veľkú noc v roku 2019 niesli Elżbieta, Anna a Joanna obraz Madony s malým Ježišom, ktorí mali okolo hlavy namiesto svätožiary dúhu. Okrem toho vylepili pri kostole letáky, v ktorých odsudzovali hriechy ako chamtivosť, nenávisť a závisť. Elżbietu zatkla dokonca polícia a urobila u nej domovú prehliadku. Trestným činom mala byť výroba či šírenie týchto plagátov. Hrozilo im väzenie na dva roky.

Verejnosť z desiatok krajin na to reagovala s odporom, napríklad petíciu od Amnesty International na podporu aktivistiek podpísalo viac ako 160 000 ľudí v celej Európe, medzi nimi aj stovky ľudí zo Slovenska. 

Podľa konečného verdiktu nespáchali aktivistky trestný čin a boli zbavené absurdných obvinení. Súd ich uznal za nevinné, pretože nebol preukázaný úmysel urážať niekoho náboženské cítenie, naopak cieľom bolo bojovať proti homofóbii a chrániť diskriminovaných.

Aktivistky po vynesení rozsudku - Foto: Amnesty International Polska
Aktivistky po vynesení rozsudku | Foto: Amnesty International Polska

Ako píše na svojom Facebooku Amnesty International, súdny proces a dnešný rozsudok boli ukážkou toho, aké taktiky poľské štátne orgány dlhodobo používajú na zastrašovanie aktivistiek a aktivistov, aby ich odradili od ich práce. „Každý človek má právo sa slobodne vyjadriť, a to aj v prípade, že sú tieto prejavy kritické, alebo dokonca urážlivé voči náboženskému či inému presvedčeniu. Vyzývame poľské úrady, aby prestali obťažovať aktivistky a aktivistov, ktorí v Poľsku pokojne protestujú a žiadajú dodržiavanie ľudských práv. Ľudia, ktorí sa postavia za svoje práva, nesmú byť svojvoľne zatýkaní a prenasledovaní. Obmedzovanie slobody prejavu v Poľsku nie je v súlade so zákonom a musí okamžite prestať,” reaguje Amnesty International Slovensko.


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?

Gizka Oňová o dúhovej komunite: Ak je niekto gej alebo lesba, musí to ich rodina s láskou prijať

Gizka Oňová o dúhovej komunite: Ak je niekto gej alebo lesba, musí to ich rodina s láskou prijať

Gay hity súčasnosti: Týchto 10 skladieb miluje teplá komunita

Gay hity súčasnosti: Týchto 10 skladieb miluje teplá komunita