in ,

Namiesto hádzania sa o zem je načase pochopiť, že sme súčasťou sveta

Rok 2022 je príležitosťou, aby slovenským dneškom nebol včerajší deň. 

Svet sa zmenil. Vychodené cesty rozmetala pandémia. A k tomu ešte aj klimatická kríza dáva prvú ochutnávku, čo všetko nás čaká. Navyše, aj paranoje ruského režimu a nenásytnosť čínskeho sa pokúšajú prekresliť čiary. Až si človek nostalgicky povzdychne za problémami zo začiatku storočia. 

Nuž, ale zamotať sa v spomienkach nebude najlepšia stratégia. Čas beží a treba sa adaptovať. Ak sa rozhodneme tvrdošijne prestupovať na mieste, tak nás prevalcujú dejiny. Už nám naša hra na Hobitov pod Kriváňom veľmi nepomôže. O globalizácii sa už veľmi nehovorí, keďže je už našou každodennosťou. 

O to smiešnejšie vyzerá, keď mnohí naši bratia a sestry chceli pandémiu vyriešiť detinským hádzaním sa o zem. Nezabralo to. Na dedinách nestíhajú zrazu vyrábať vence na pohreby. Umiera sa pričasto a ešte aj tu a tam vypadne dovoz umelých kvetín, keď sa napríklad upchá Suezský prieplav… 

Či sa nám to páči alebo nie, musíme sa poučiť a začať vnímať svet okolo. Tradície sú síce pekná vec, ale žiaľ veľmi nestačia, ak chceme zodpovedať otázky zajtrajška a teda vlastne prežiť. V slovenských porekadlách a pranostikách toho veľa o covide či klimatickej kríze nie je. 

O budúcnosti sa ťažko hovorí, aj keď počúvame múdrosti viacerých tzv. lídrov z parlamentu. Vlastne tam k mnohým nedorazila ani prítomnosť. Zapadnutí prachom snívajú, ako zakázať život v slobode a pravde, pretože slovenské tradície rozdelili ľuďom a ženám úlohy jasne, a navyše o buzerantoch tam nie je predsa ani len slovo. Nič z toho im však nepomôže, queer revolúcia je už dávno tu. Demi Lovato sú nebinárne a nový diel RuPaula je namiesto šlabikára. 

Rok 2020 bola riadna cez papuľu. V 2021 to tiež síce ešte nebola žiadna sláva, ale už sa začali objavovať náznaky toho, ako ďalej. Lockdown za lockdownom zisťujeme, že sme súčasťou sveta. Táto skúsenosť by nás postupne mohla prieviesť k tomu, že sa prestaneme zdúvať a začneme spolupracovať. Ono aj ten zákon džungle nie je o tom, že sme opäť na základke a najsilnejší päťkár všetkých vybije. Byť silný znamená vnímať svet okolo a naučiť sa spolupracovať. 

Do roku 2022 nám všetkým prajem čo najviac chvíľ, kedy nebudú naše myšlienky a rozhodnutia usmerňovať algoritmy, ale budeme spolu v jednej miestnosti a budeme si rozprávať vlastné príbehy.


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?