in ,

Nádej tu stále je. Ako podporiť LGBTI+ komunitu a kde nájsť pomoc

Foto: Dúhový PRIDE Bratislava

Od teroristického útoku na Tepláreň je situácia veľmi ťaživá. Spísal som veci, ktoré by mohli pomôcť. 

 „Ľudia z LGBTI+ komunity by nemali strácať nádej pre progres v spoločnosti. Predsa len, na konci vždy zvíťazí dobro,“ povedal pred dvomi rokmi Johann v projekte Neskrývaná láska.

Posledné dni si čítam všetky rozhovory z tohto projektu, stále dookola. Viem, akú nádej by dodali vtedy a snažím sa z nich vychádzať aj dnes. Zároveň len krútim hlavou, keď si uvedomím, ako už vtedy (a mnohé roky predtým) upozorňovali na problémy a nebezpečie, s ktorými sa LGBTI+ komunita potýka a ktorými sme ohrozovaní len preto, akými sme sa narodili.

Všetky rozhovory spája jedno: strach z prijatia v našej krajine, no zároveň nádej, že všetko bude lepšie. Roman, ktorý vlastní Tepláreň, mi vtedy povedal, že v parlamentne mnohí radi hovoria, že odmietaním práv LGBTI+ ľudí chránia deti. Spýtal sa, čo deti, ktoré sú LGBTI+ a pre nenávistnú rétoriku vyrastajú v strachu a obavách.

Romanovou prácou je, že sa snaží robiť všetko pre to, aby tieto deti vedeli, že je v poriadku, kým sú. Robí to dlhé roky a on sám ma vtedy inšpiroval, aby som sa vyautoval a ja mu nemôžem byť viac vďačný: pocit ľahkosti a slobody, ktorý som potom cítil, bol neopísateľný. Roman vytvoril bezpečné prostredie v Teplárni, odkiaľ sa ozýval smiech a kde mali aperol za skvelú cenu. Kde sa konal úžasný kabaret, ktorý každého pobavil, kde ti vonku hocikto dal cigaretu, keď si už náhodou nemal, odkiaľ si neodišiel bez objatia.

Súčasťou toho boli aj Juraj a Matúš. Ich mená si treba pamätať. Ich odkaz treba šíriť ďalej, rozprávať sa o nich. Aj človek, ktorý ich zabil, má meno. No to nestojí za zmienku a ani si nezaslúži priestor, dostal ho viac než dosť. Treba si pamätať mená a tváre Juraja a Matúša. 

Podporte ich rodiny

Juraj a Matúš už nie sú medzi nami, no stále môžeme pomôcť ich rodinám. Dúhový PRIDE Bratislava zverejnil zbierku na podporu LGBTI+ komunity, ich blízkych pozostalých a zranených po teroristickom útoku na Tepláreň.
Tu môžete darovať a prispieť: čiastky sa rozdelia pre rodiny obetí a zranených a na podporu Teplárne. V neposlednom rade pôjdu na aktivity zamerané na upozorňovanie na nenávisť, na prijatie opatrení, ktoré by jej dokázali zastaviť hejt voči LGBTI+ ľuďom, a tiež na krízové poradenstvo pre LGBTI+ ľudí.

Pomoc pre všetkých

Teroristický čin, ktorý zobral životy Jurajovi a Matúšovi zasiahol mnohých z nás. Necítime sa bezpečne a potrebujeme podporu. Iniciatíva Inakosť preto ponúka krízovú a psychologickú pomoc pre všetkých, ktorí sa potrebujú porozprávať. Môžete napísať na adresu andrej.kuruc@inakost.sk.

Pomoc ponúka aj Klinika Calma, ktorá pozýva ľudí na mimoriadnu podpornú LGBTI+ skupinu, ktorá bude venovaná tragédii na Zámockej. Bude sa konať v stredu 19. októbra o 17.00 na Zochovej 5 v priestoroch pre dospelých. Skupina je zdarma, môžete tam priviesť hocikoho, no najskôr treba potvrdiť svoju účasť aj s počtom osôb cez mail.

Rovnako je tu pre všetkých aj internetová linka dôvery pre mladých ľudí IPčko. Bezplatne, anonymne a nonstop sa môžete porozprávať na ich krízovej linke pomoci na čísle 0800 500 333.

Podporné stretnutie pre LGBTI+ ľudí v Košiciach organizuje aj Prizma vo štvrtok 20. októbra o 17.00. „Ak sa chceš rozprávať o svojich pocitoch, ak hľadáš podporu, ak sa v tomto období cítiš osamelo, ak potrebuješ zdieľať svoj žiaľ, príď na stretnutie do priestorov Prizmy v Košiciach,“ uviedla organizácia.

Dosť bolo nenávisti na internete 

Dôležité je tiež, že ak na internete, sociálnych sieťach narazíte na nenávistné komentáre, statusy a výroky, tak ich pošlite na extrem@minv.sk alebo kontaktujte na Facebooku Hoaxy a podvody – Polícia SR. Treba priložiť screenshot, linky na konverzáciu (skupina), screeny celej konverzácie (pre kontext). Taktiež aj screen a link na profil, ktorý nenávistné prejavy šíri.

Dúhový rok rovnako organizuje aj workshopy sebaobrany pre queer ľudí. Kurz bude prebiehať na pokračovanie počas dvoch termínov: prvá časť je 5. novembra, druhá 26. novembra. Vyplnením dotazníka a zaplatením 10 eurového lístka sa účastníci a účastníčky záväzne prihlásia na oba termíny. 

Nebudeme ticho

„Stále si myslím, že by ľudia z LGBTI+ komunity nemali strácať nádej. História nám ukazuje, že každý útlak, každé zlo a každá krivda je časovo ohraničená a každé príkorie raz skončí,“ povedala v Neskrývanej láske Romana. Sama pochádza z rodiny, ktorá bola zasiahnutá holokaustom.

Nádej tu stále je. Ako podporiť LGBTI+ komunitu a kde nájsť pomoc
Foto: Dorota Holubová

Budem veriť jej slovám, pretože nádej sme videli na námestiach. Vidíme ju v našich priateľoch, v objatiach, v úsmevoch a ľuďoch, čo sú ochotní počúvať. Aj keď sa na sociálnych sieťach nevyhneme hlúpym a nenávistným komentárom, že ide o „propagandu a ideológiu“ a že sme „moc hluční“, a že „čo vlastne chceme“…

Budeme hluční dovtedy, pokým sa ľudia z LGBTI+ komunity nebudú cítiť bezpečne.

Budeme hluční dovtedy, pokým nebudeme mať rovnaké práva.

Budeme hluční dovtedy, pokým neprehlušíme zlo.

Juraj a Matúš, REST IN POWER

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk



Čo si myslíš o článku?