in ,

Močili im na steny a na kľučku nateriali výkaly, nechutným útokom čelia ukrajinské LGBTI+ aktivistky

Anna (vľavo) and Vira, zakladateľky Sfery / Foto: Kate Mamaisur/Amnesty International

Ľudskoprávna organizácia Amnesty International spustila Maratón písania listov, ktorého cieľom je vytvoriť medzinárodný tlak v prípadoch, kedy sú porušované ľudské práva. Desiatkam homofóbnych útokov čelí napríklad ukrajinská organizácia Sfera. 

Mimovládna organizácia Sfera patrí medzi najstaršie ukrajinské organizácie, ktoré sa venujú ochrane práv LGBTI+ ľudí a žien. Od roku 2006 poskytuje bezpečné miesto pre ženy a LGBTI+ ľudí v Charkove, druhom najväčšom meste Ukrajiny. Zakladateľky organizácie Anna Šaryhina a Vira Černygina, ako aj priestory ich komunitného centra, čelili počas uplynulého roka desiatkam homofóbnych útokov. Napriek tomu, že Anna a Vira útoky nahlásili polícii, k potrestaniu páchateľov dodnes nedošlo.

Močili im na steny a na kľučku nateriali výkaly, nechutným útokom čelia ukrajinské LGBTI+ aktivistky
Foto: Kate Mamaisur/Amnesty International

Ukrajina sa v oblasti rešpektovania práv LGBTI+ ľudí považuje za jednu z najpokrokovejších krajín bývalého Sovietskeho zväzu. Napriek tomu si štát nedokáže poradiť s narastajúcim počtom trestných činov páchaných z nenávisti, homofóbne a transfóbne skupiny rastú na Ukrajine ako huby po daždi.

Organizácia Sfera sa stala terčom desiatok homofóbnych útokov. Útočníci močili na steny budovy, kde organizácia sídli, na kľučky vchodových dverí natierali výkaly, rozbíjali okná a pri kontakte so zástankyňami a zástancami práv LGBTI+ ľudí skandovali homofóbne heslá. Anna a Vira tieto útoky nahlásili polícii, k vyšetrovaniu či potrestaniu páchateľov však dodnes nedošlo.

V roku 2019 zorganizovala Sfera historicky prvý Pride pochod v Charkove. Napriek vyhrážkam a zastrašovaniu bolo podujatie úspešné a zúčastnilo sa ho takmer 3 000 ľudí. Polícia však účastníkov a účastníčky pochodu nielenže neochránila pred násilím, ale namiesto konania svojej povinnosti sa niektorí príslušníci polície pridali k homofóbnym a transfóbnym útokom voči pochodujúcim.

Močili im na steny a na kľučku nateriali výkaly, nechutným útokom čelia ukrajinské LGBTI+ aktivistky
Kharkiv Pride 2021 / Foto: Amnesty International Ukraine.

Anna a Vira hovoria, že nečinnosť polície drží zamestnankyne aj podporovateľov a podporovateľky Sfery v neustálom strachu. „Chcem, aby útočníci a útočníčky museli v súlade so zákonom prebrať zodpovednosť za svoje činy,“ hovorí Anna.

Pridajte sa k jej volaniu po spravodlivosti aj vy. Žiadajte ukrajinské ministerstvo vnútra, aby ľudia, ktorí ohrozujú bezpečnosť a útočia na ľudskú dôstojnosť organizátoriek zo Sfery a LGBTI+ ľudí na Ukrajine, niesli zodpovednosť za svoje činy. Zapojiť sa môžete na webe Amnesty International. Maratón písania listov môžete podporiť aj kúpou známky, vďaka čomu umožníte, aby bolo poslaných ešte viac listov do celého sveta.


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?

Sima Martausová sa, isto nie svojim pričinením, stala dôkazom dvojakého metra

Darkroom diaries: Sima Martausová sa, isto nie svojim pričinením, stala dôkazom dvojakého metra

Boli sme zamilovaní, naše city sršali na všetky strany, spomína tanečník Juraj Korec na prvé predstavenie, kde ukázal lásku k mužovi

Boli sme zamilovaní, naše city sršali na všetky strany, spomína tanečník Juraj Korec na prvé predstavenie, kde ukázal lásku k mužovi