in ,

Mnoho podôb lásky na PRIDE v Banskej Bystrici už túto sobotu

LOVE or FEAR? POLYQUEER! Týmto heslom sa riadi šiesty ročník podujatia #PRIDE #BB 2023, ktorého program sa tento rok uskutoční v sobotu 24. júna v Záhrade Centre nezávislej kultúry. Ani tento rok nebude chýbať dúhový pochod mestom, ale ani diskusie, workshopy, performancie a prítomnosť ľudí, ktorým nie je budúcnosť LGBTI+ komunity na Slovensku ľahostajná.

Lásku prežíva každý z nás, a to v rôznych podobách. Práve z tejto jednoduchej myšlienky vychádza dramaturgia tohto ročníka podujatia, ktoré má za cieľ dosiahnuť spravodlivosť a rovnoprávnosť pre LGBTI+ ľudí v našej krajine. Všetci chcú pociťovať lásku, chcú ju prežívať a dôstojne žiť svoje životy. Nie všetkým je však umožnené bezpečne napĺňať tieto predstavy, nakoľko čelia útokom, útlaku a ľahostajnosti z rôznych smerov. Zdalo sa, že po teroristickom útoku v Teplárni z októbra minulého roka, kde tragicky vyhasli dva mladé životy, konečne nastane zmena v postoji voči queer menšine. Zlepšenie situácie však badať len minimálne, ak vôbec. Napriek všetkému sme stále tu a nikam neodchádzame! Ukážme spoločne, že sme súčasťou tejto spoločnosti a vieme, čo znamená sila spolupatričnosti! 

Podujatie tradične otvorí pochod mestom symbolicky o 11:55, teda „o päť dvanásť“. Nasledovať budú príhovory zástupcov partnerov a organizácií, ktoré spolupracovali na šiestom ročníku podujatia, a to o 13:00 v Záhrade. Nasleduje široká škála rôznorodých podujatí, medzi ktorými bude aj showcase lokálnej queer scény, slam poetry, výroba odznakov a stencil workshop či workshop tanca na vysokých podpätkoch. 

Diskusie sa budú taktiež niesť v dualite témy LOVE or FEAR – diskusiou k láskavosti o 14:00 a k nenávisti o 15:15. Na súbežnej prednáške s Janou Fúskovou si priblížime tému polyamórie a o 16:00 sa študentský spolok LIGHT* pozhovára o (po)slušnosti queer ľudí. O 17:00 si otestujeme svoje vedomosti na POLYQUEER kvíze a o 17:30 sa pozhovárame nielen o detvianskych snoch s novým slovenským hudobným objavom – Vojtíkom z Detvy. Nebudú chýbať performancie lokálnych a zahraničných drag queens, DJi a afterparty v jednom z miestnych klubov. A netreba zabudnúť, že deň pred podujatím, v piatok 23.6., sa môžete tešiť na obľúbený QueerTime #PrideEdition!

Mnoho podôb lásky na PRIDE v Banskej Bystrici už túto sobotu

#PRIDE #BB už od roku 2018 organizuje neformálna občianska iniciatíva Inokraj, ktorej členom je aj riaditeľ Záhrady CNK Milan Zvada: „Všetci ľudia na svete sú schopní prežívať city a emócie, a ich sexuálna orientácia a rodová identita nemajú vplyv na kvalitu a rozvoj ich kognitívnych schopností či mieru ľudskej dôstojnosti a rešpektu. Tieto by im spoločnosť a štát mali prejavovať. Pokiaľ uznávame univerzálnosť ľudských práv, nie je možné rámcovať otázku uznania rovnocennosti a rovnosti LGBTI+ ľudí ako “kultúrno-etickú” či “hodnotovú”. Lebo niekoho milovať a vytvárať s ľuďmi vzťahy, tvoriť rodinu a vychovávať deti – nie je neetické ani nekultúrne. Sme presvedčení, že nás spájajú rovnaké hodnoty ľudskosti, avšak nevedomosť, populizmus niektorých verejných činiteľov a zakorenené predsudky bránia istej časti našej spoločnosti tento fakt pochopiť a prijať. Myslíme si, že je potrebné diverzitu premieňať na výhody pre všetkých a nie ňou účelovo strašiť a považovať ju len za zdroj konfliktov.“

Všetci sme súčasťou tejto spoločnosti. Nemalo by nám byť ľahostajné, ako sa spoločnosť správa k nám, našim blízkym, priateľom, súrodencom, kolegom… Príďte spoločne s nami podporiť myšlienku #PRIDE #BB a poďte HRDO VON!

Podrobný program #PRIDE #BB nájdete na tejto stránke.

Mnoho podôb lásky na PRIDE v Banskej Bystrici už túto sobotu

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?