in ,

Mesiac po útoku na Tepláreň čakáme na dôležité zmeny, realitou sa môžu stať vďaka vám

Mesiac po tragickom teroristickom útoku pred podnikom Tepláreň v Bratislave, mieriacom na LGBTI+ komunitu, Slovensko stále čaká na potrebné zmeny, ktoré by viedli k vytvoreniu bezpečnejšieho prostredia pre všetkých. 

Iniciatíva Ide nám o život pokračuje vo výzve pre politikov i v konkrétnych odporúčaniach pre jednotlivcov, firmy a organizácie, ktoré sa môžu stať symbolickou „Teplárňou“ vo svojom meste či komunite. 

V sobotu 12. novembra ubehne mesiac od teroristického útoku z nenávisti, pri ktorom zahynuli Matúš Horváth a Juraj Vankulič. Tretiu obeť útoku Radku, ktorá bola postrelená, len pred niekoľkými dňami prepustili domov  z nemocnice. V bezprostrednej reakcii na ohavný čin vznikla občianska iniciatíva Ide nám o život, ktorá žiada bezpečie pre LGBTI+ ľudí, ich deti a rodiny. Iniciatíva, do ktorej sa zapojilo vyše 50 rôznych občianskych organizácií z celého Slovenska, v krátkom čase zorganizovala niekoľko pochodov či stretnutí, pri ktorých si pamiatku obetí pripomenuli tisíce ľudí. Iniciatíva zároveň vyzvala politikov a političky, aby zabezpečili rovnoprávnosť a bezpečnosť LGBTI+ ľudí, ich rodín a detí. Ich verejnú výzvu k dnešnému dňu podpísalo viac ako 31 000 ľudí a vyše 100 organizácií a firiem.

Mesiac po útoku na Tepláreň čakáme na dôležité zmeny, realitou sa môžu stať vďaka vám

Nenávistný útok odsúdili najvyšší ústavní činitelia na Slovensku, ale aj zahraničie. Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová vyjadrila podporu obetiam, ich rodinám i celej LGBTI+ komunite a vyzvala verejnosť i predstaviteľov politického života, aby sa vyhýbali vyjadreniam, ktoré vedú k polarizácii spoločnosti a nenávisti voči LGBTI+ menšine. Podporu komunite vyjadril i premiér SR Eduard Heger a ďalší predstavitelia vlády či poslankyne a poslanci NR SR. 

Predseda vlády po útoku poveril ministra spravodlivosti Viliama Karasa vypracovaním návrhu na zlepšenie životnej situácie LGBTI+ ľudí na Slovensku. Na stretnutie s predsedom vlády iniciatíva Ide nám o život zatiaľ stále čaká, verí však, že ich požiadavky budú čo najskôr vypočuté. „Vítame, že o požiadavkách v oblasti bezpečnosti a boja proti dezinformáciám sa začala v rámci rezortov spravodlivosti a vnútra vecná a konštruktívna diskusia, vznikajú pracovné skupiny a prichádzajú už aj prvé návrhy riešení,“ skonštatoval Martin Macko, riaditeľ Iniciatívy Inakosť. 

Naopak k žiadnemu pokroku nedošlo pri vypracovaní etického kódexu poslancov a riešení akútneji nedostupnosti zdravotnej starostlivosti pre transrodových ľudí. „Výroky predsedov koaličných strán Igora Matoviča a Borisa Kollára o neprijateľnosti registrovaných partnerstiev vnímame ako nepochopenie situácie rodín párov rovnakého pohlavia. Plánujeme aj stretnutia s ďalšími rezortmi, politikmi a političkami, o ktorých budeme pravidelne informovať,“ uzavrel Martin Macko.

Iniciatíva tento týždeň spustila projekt Sme Tepláreň, v ktorom pozýva podniky, organizácie, školy i jednotlivcov po celom Slovensku, aby spoločne pomohli vytvoriť bezpečné miesto pre život LGBTI+ ľudí. Súčasťou projektu je súbor odporúčaní, ako vytvárať bezpečné miesto pre LGBTI+ ľudí, a dúhová nálepka, ktorou budú takéto miesta symbolicky označené. Jednotlivé subjekty sa do projektu môžu zapojiť na webe www.idenamozivot.sk.

Mesiac po útoku na Zámockej štartuje i súbor kultúrnych podujatí a koncertov v réžii festivalu Pohoda s názvom Slovenská Tepláreň, do ktorého sa doteraz zapojilo skoro 600 interpretov, kapiel, podnikov a klubov. Slovenská Tepláreň symbolicky odštartuje koncertom slovenských kapiel a hudobníkov Bez ladu a skladu, Ero, Meowlau X Val, FVLCRVM a Transmisia práve pred barom Tepláreň v sobotu o 17:00 na Zámockej ulici v Bratislave.

Mesiac po útoku na Tepláreň čakáme na dôležité zmeny, realitou sa môžu stať vďaka vám

„Koncertom na Zámockej si chceme pripomenúť našich priateľov Juraja a  Matúša. Chceme tiež pripomenúť, aké činy a slová dláždili cestu k teroristickému činu, ktorý ich pripravil o život. Zhromaždením však chceme tiež zdôrazniť, že každý a každá z nás môže prispieť k tomu, aby sa táto situácia neopakovala. Spolu dokážeme zmeniť Slovensko na krajinu, kde je základnou hodnotou úcta k životu všetkých z nás,“ reaguje Roman Samotný.

Podporu iniciatíve bude môcť verejnosť vyjadriť i zakúpením printov originálnej grafiky umelkyne Ivany Šátekovej, ktoré budú už budúci týždeň dostupné v DOT gallery.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.skČo si myslíš o článku?