in ,

Menšiny ako neprebádaná ekonomická sila modernej spoločnosti, to je téma LGBTI+ konferencie v Bratislave

Foto: EmW

Bratislava bude hostiť medzinárodnú konferenciu East meets West, ktorá sa sústredí na pomoc LGBTI+ komunite. Už 8. ročník podujatia bude 22. júla. 

Hlavné mesto Slovenska po prvý raz poskytne zázemie unikátnej LGBTI+ konferencii pre strednú a východnú Európu. Bratislava ponúkne platformu pre podnikateľov, mimovládne organizácie a politikov na diskusiu o neprebádanej ekonomickej sile menšín v modernej spoločnosti. Delegáti z viac ako 20 krajín pokrývajúcich celú západnú a východnú Európu budú okrem ľudskoprávnych tém diskutovať aj o spôsoboch, ako dosiahnuť pozitívnejšie povedomie o LGBTI+ téme, ďalej o vytváraní inkluzívneho podnikateľského prostredia a tiež o potrebe nájsť a ukázať pozitívne vzory pre dúhovú komunitu. Kľúčový príhovor bude na tému „Prečo spoločnosti musia zdvojnásobiť svoje úsilie v oblasti rovnosti LGBTI+ ľudí vo východnej Európe a mimo nej“. Program medzinárodnej konferencie East meets West po prvýkrát prinesie celý panel venovaný téme LGBTI+ cestovného ruchu.

Menšiny ako neprebádaná ekonomická sila modernej spoločnosti, to je téma LGBTI+ konferencie v Bratislave
Foto: EmW

Umiestnením konferencie v Bratislave a online prenosom podujatia do celého sveta chce East meets West venovať mimoriadnu pozornosť postaveniu LGBTI+ ľudí na Slovensku. Cieľom je tiež vytvoriť obchodné príležitosti pre lokálne podniky, ktoré vlastnia LGBTI+ ľudia, prípadne sú inkluzívne smerom k dúhovej komunite.  Význam tohto stretnutia podčiarkuje aktívna účasť viacerých renomovaných národných a medzinárodných korporátnych podnikov a organizácií. 

„Pri plánovaní konferencie East meets West v roku 2022 sme boli radi, že sme po dvoch ťažkých rokoch nechali pandémiu za nami. Všetci sme sa potrebovali vrátiť k našim LGBTI+ aktivitám pred COVID-om. Potom nás však postihla ešte väčšia katastrofa, vojenská invázia Ruska na Ukrajinu. East meets West spolupracuje so všetkými krajinami strednej a východnej Európy, nezávisle od politického systému, ktorý krajina mala. Ako organizácia sa zameriavame na všetky LGBTI+ komunity,“ hovorí Ludo A. F. Swinnen, spoluzakladateľ East meets West.

Menšiny ako neprebádaná ekonomická sila modernej spoločnosti, to je téma LGBTI+ konferencie v Bratislave
Ludo a Pavel z EmW

„Ponechali sme teda pôvodnú tému konferencie, keďže nemôžeme ignorovať mnohé zmeny, ktoré sa udiali za posledné dva roky, a pridali sme nové výzvy spôsobené vojenským konfliktom, ktorých celkový dopad sa zatiaľ nedá zmerať. Budeme hovoriť o možno zmenenej úlohe podnikateľského sveta, ktorý aktívne vstúpil do arény diverzity a inklúzie. My v East meets West to stále považujeme za kľúčové pre posilnenie LGBTI+ komunít. Dáme však aj dostatok priestoru mnohým LGBTI+ skupinám, ktoré boli nútené opustiť svoju krajinu a budujú novú sieť, pričom stále podporujú dúhovú komunitu vo svojich domovských regiónoch,“ dodáva Pavel Šubrt, druhý spoluzakladateľ East meets West.

Kompletný program konferencie možno nájsť tu. V poradí ôsma medzinárodná konferencia East meets West sa uskutoční v priestoroch The Spot v Sky Parku na Bottovej ulici a potrvá od 10:00 do 17:30.  Registrácia na sledovanie online prenosu je stále otvorená. Registrácia na osobnú účasť je už uzavretá.

O organizácii East meets West:

East meets West, ktorá bola založená v roku 2013 vo Viedni, je sieť LGBTI+ profesionálov zo západnej a predovšetkým východnej Európy. East meets West uľahčuje výmenu nápadov, zdieľanie osvedčených postupov a vytvára priestor na vzájomnú inšpiráciu s cieľom zlepšiť spoločenské prijatie LGBTI+ ľudí v rôznych krajinách. East meets West spája mimovládne organizácie, diplomatických zástupcov, úradníkov, firemných hráčov, podnikateľov a množstvo ďalších inšpiratívnych osobností.

Menšiny ako neprebádaná ekonomická sila modernej spoločnosti, to je téma LGBTI+ konferencie v Bratislave

Čo si myslíš o článku?