in ,

LGBTI+ ľudia sa ani rok po útoku na Tepláreň necítia bezpečne: Útočisko chcú nájsť v novom komunitnom centre

Od teroristického útoku na Zámockej ulici v Bratislave, pri ktorom zomreli dvaja mladí ľudia, ubehol už rok. Bezprostredne po útoku na Tepláreň vznikla iniciatíva Ide nám o život, ktorá za veľkej podpory verejnosti žiadala politických predstaviteľov a predstaviteľky, aby prijali konkrétne kroky na zlepšenie života a postavenia LGBTI+ ľudí na Slovensku. Žiaden bod z výzvy však doposiaľ nebol splnený. LGBTI+ ľudia navyše naďalej dennodenne čelia predsudkom, urážkam a útokom. Nádej ponúka vízia nového komunitného centra, ktorého cieľom je poskytnúť bezpečné miesto pre každý deň všetkým LGBTI+ ľuďom a ich rodinám. Na jeho vznik je však potrebná pomoc verejnosti.

12. októbra 2022 na Zámockej ulici pred Teplárňou vyhasli dva nevinné mladé ľudské životy. Teroristický útok na LGBTI+ ľudí, pri ktorom zomreli Matúš Horváth a Juraj Vankulič, hlboko zasiahol všetkých LGBTI+ ľudí na Slovensku, ich rodiny, deti a priateľov. Napriek vlne solidarity zo strany verejnosti, ktorá sa zdvihla bezprostredne po útoku, v slovenskej politike prevláda netolerancia a neochota pochopiť a rešpektovať ľudí, ktorí sa odlišujú od väčšiny.

„Obrovská podpora verejnosti nám na začiatku dala nádej, že sa situácia zmení k lepšiemu. Že tento  odporný čin našu spoločnosť prebudí. Nestalo sa tak. Namiesto toho sme sa stali terčom urážok, nenávisti, útokov,” opisuje majiteľ Teplárne a hovorca iniciatívy Ide nám o život Roman Samotný. Nepríjemná situácia sa ešte viac vyhrotila v posledných mesiacoch, kedy boli životy LGBTI+ ľudí proti ich vôli zneužívané politikmi a političkami ako súčasť predvolebnej kampane. „My nie sme ideológia. Sme živí ľudia, ktorých hanlivé výroky zraňujú. Ktorí žijú v strachu, že sa slová pretavia do činov, tak, ako sa to stalo pred rokom. Na našej krajine nám záleží, je to náš domov a chceme tu žiť dôstojne a slobodne. Mnohí z nás sa tu však stále necítia bezpečne,” hovorí Samotný.

Požiadavky LGBTI+ ľudí neboli naplnené

Krátko po teroristickom útoku na Matúša a Juraja  vznikla iniciatíva Ide nám o život, ktorá vytvorila výzvu vláde a parlamentu na zabezpečenie rovnoprávnosti a bezpečnosti LGBTI+ ľudí, ich rodín a detí, aby mohli v našej krajine žiť bez strachu a nenávisti. Túto výzvu do dnešného dňa podpísalo viac ako 100 organizácií a 33 000 jednotlivcov. Žiadny z piatich bodov výzvy doteraz nebol splnený.

„Napriek slovám podpory, ktoré sme počuli od viacerých politikov, sa za posledný rok nič nezmenilo. Aj v kontexte ostrej a nedôstojnej politickej kampane a zloženia väčšiny politických strán, ktoré sa dostali do parlamentu a ktoré presadzujú opatrenia namierené proti LGBTI+ ľuďom, je situácia z nášho pohľadu veľmi zúfalá. Slovensko naďalej zostáva jednou z posledných krajín EÚ, ktorá nemá vytvorený žiadny legislatívny rámec na podporu partnerstiev párov rovnakého pohlavia, ich rodín a detí,” približuje Martin Macko, riaditeľ iniciatívy Inakosť .

Bezpečné miesto v podobe nového komunitného centra

Jediný bod z výzvy iniciatívy Ide nám o život, ktorý bude čiastočne naplnený, je bod týkajúci sa podpory vzniku bezpečných priestorov a podporných služieb na Slovensku. Vďaka dohode s mestom Bratislava a mestskou časťou Staré mesto vznikne v Bratislave komunitné centrum, ktorého cieľom je LGBTI+ ľuďom poskytnúť podporu v procese coming outu, začleňovania sa do pracovných, školských a rovesníckych kolektívov, riešenia partnerských problémov a prípadov diskriminácie.

Nové komunitné centrum by malo prevziať odkaz Teplárne, ktorá sa koncom novembra definitívne zatvorí. „Potrebujeme priestor, kde sa môžeme cítiť bezpečne, byť sami sebou a nič neskrývať. Miesto, kde sa môžeme slobodne stretávať a nájsť porozumenie, prijatie, rešpekt i odbornú pomoc,” hovorí Radka Trokšiarová, ktorá ako jediná prežila útok pred Teplárňou.

„Ako rodičia LGBTI+ ľudí sa snažíme našim deťom poskytnúť bezpečné miesto plné lásky a pochopenia v našich domovoch. Každý človek, bez ohľadu na svoju orientáciu či rodovú identitu, si zaslúži mať svoje bezpečné miesto. Pre niekoho je to domov rodičov, pre iného domov priateľov, pre mnohých tým miestom bola Tepláreň. Mnohí bohužiaľ žiadne také miesto nemajú,” podporuje vznik komunitného centra Magdaléna Milová zo Združenia rodičov a priateľov LGBT+ ľudí.

Komunitné centrum by sa malo otvoriť na jar roku 2024 a postupne v ňom majú byť spustené aktivity ako sú individuálne psychologické, sociálne a právne poradenstvo, poradenské skupiny pre LGBTI+ ľudí i rodičov LGBTI+ detí, komunitné, spoločenské, vzdelávacie a kultúrne podujatia. Bude v ňom aj administratívne zázemie pre organizácie ako Inakosť, Dúhový PRIDE Bratislava, Filmový festival inakosti či iniciatívu Ide nám o život. Cieľom je, aby sa komunitné centrum časom stalo bezpečným miestom na každý deň.  
Nové komunitné centrum už má svoj budúci priestor. Aby ale mohlo plniť svoj účel, je potrebné vyzbierať s pomocou verejnosti 30 tisíc eur na jeho prestavbu a zariadenie. Iniciatíva Inakosť preto 12. októbra spustila crowdfundingovú kampaň na podporu vzniku komunitného centra. Každý, komu záleží na tom, aby LGBTI+ ľudia mali miesto, kde môžu byť sami sebou, môže prispieť na inin.sk/komunitnecentrum.


Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?