LGBTI+ ľudia majú nové bezpečné miesto, otázne je dokedy
Komunitné centrum In / Foto: Monika Kováčová

LGBTI+ ľudia majú nové bezpečné miesto, otázne je dokedy

Na Zámockej ulici v Bratislave dnes odhalili pamätnú tabuľu Jurajovi Vankuličovi a Matúšovi Horváthovi, ktorí prišli o život pri teroristickom útoku pred Teplárňou v októbri 2022. Táto tragédia pripravila komunitu o bezpečné miesto a zanechala hlbokú ranu. Po rokoch úsilia dnes otvára svoje brány Komunitné a integračné centrum In – nový bezpečný priestor pre LGBTI+ ľudí, kde nájdu potrebnú psychologickú, sociálnu a právnu pomoc. 

Vzniká v čase, keď sa vláda snaží vymazať kvír ľudí zo spoločnosti aj legislatívy, čo má za následok zhoršujúce sa duševné zdravie komunity. Počet LGBTI+ ľudí, ktorí potrebujú psychologickú podporu, sa za posledný rok zdvojnásobil. Napriek tomu štát systematicky a cielene pripravuje organizácie ako Iniciatíva Inakosť o zdroje, financie im vystačia len do júla, potom hrozí, že svoje fungovanie budú musieť značne obmedziť. Či bezpečný priestor pre LGBTI+ ľudí prežije, je teraz na verejnosti.

Pamätná tabuľa na Zámockej pripomína, aby sa história nezopakovala

Odhalenia pamätnej tabule, ktorá má pripomínať zmarené životy Juraja a Matúša, sa zúčastnila aj preživšia útoku Radka Trokšiarová, mama Juraja Dana Šibíková a verejní predstavitelia. „Ak sa chceme vyvarovať chýb minulosti a chrániť ľudské životy, musíme poznať vlastnú históriu a poučiť sa z nej. Tabuľa pripomína, akú vysokú cenu môže mať, keď spoločnosť podľahne nenávisti a klamstvám,“ hovorí Roman Samotný, majiteľ Teplárne, pred ktorou prišli o život dvaja mladí ľudia.

LGBTI+ ľudia majú nové bezpečné miesto, otázne je dokedy
Odhalenie pamätnej tabule / Foto: Monika Kováčová

Ide o spoločnú iniciatívu Iniciatívy Inakosť a Hlavného mesta SR Bratislavy, ktorá vznikla v spolupráci s Pálffyho palácom na Zámockej ulici a Jozefom Vančom z Gutenart. „Hodnoty hlavného mesta sú založené na rešpekte, vzájomnej tolerancii a podpore. Je nám preto cťou byť partnerom projektu trvalého osadenia pamätnej tabule pre Matúša Horvátha a Juraja Vankuliča, ktorí tu prišli o život. Vo verejnom priestore Bratislavy viac ako dva roky po vražde takéto pamätné miesto chýbalo. Pritom pamäť, rešpekt a kultúra do verejného priestoru rozhodne patria,“ uviedla námestníčka primátora Bratislavy Tatiana Kratochvílová.

LGBTI+ ľudia majú nové bezpečné miesto, otázne je dokedy
Pamätná tabuľa / Foto: Monika Kováčová

Vzniká nové bezpečné miesto pre LGBTI+ ľudí

S odhalením tabule je spojené aj slávnostné otvorenie Komunitného a integračného centra In, ktoré vzniklo ako reakcia na útok a rastúcu potrebu bezpečného priestoru pre LGBTI+ ľudí. Centrum poskytne bezplatné psychologické, právne a sociálne poradenstvo a bude miestom, kde sa členovia komunity a ich blízki môžu cítiť bezpečne.

Nové komunitné centrum so sídlom na Záhradníckej ulici je výsledkom dva a polročného úsilia a spolupráce komunity, samosprávy, firiem, ambasád a verejnosti. „Vážime si, že sme komunitnému centru mohli poskytnúť útočisko práve v staromestských priestoroch. Naša mestská časť je a vždy bude otvorená inakosti, rešpektu a láskavosti napriek rozdielom,“ uviedol Matej Vagač, starosta mestskej časti Bratislava-Staré Mesto.

LGBTI+ ľudia majú nové bezpečné miesto, otázne je dokedy
Podporovatelia komunitného centra In / Foto: Monika Kováčová

Dôležitou súčasťou centra je aj jeho priestor, ktorý navrhlo architektonické štúdio Sadovsky & Architects. „Kvalitné prostredie môže pozitívne ovplyvniť život jednotlivcov aj komunít. Tento projekt je pre nás prirodzeným vyjadrením hodnôt, v ktoré veríme,“ povedal Ing. arch. Oliver Sadovský. Kompletné vybavenie centra zabezpečila IKEA Bratislava, ktorá sa dlhodobo angažuje v podpore inklúzie a rozmanitosti. „V IKEA veríme, že každý by sa mal cítiť vítaný, prijatý a slobodný byť sám sebou. Sme hrdí, že sme mohli kompletne zariadiť nové komunitné centrum a veríme, že sa stane bezpečným miestom pre stretnutia, vzdelávanie a vzájomnú podporu,“ uviedla Lucia Klečková, riaditeľka obchodného domu IKEA Bratislava.

Podľa Kataríny Pšenákovej, správkyne Nadácie Tesco, je dôležité, aby podobné centrá nevznikali len v Bratislave, ale po celom Slovensku. „Teší nás, že sme mohli podporiť centrum, ktoré poskytne bezpečný priestor pre LGBTI+ ľudí, ich priateľov a rodiny. Veríme, že takéto iniciatívy pomôžu budovať spoločnosť založenú na rešpekte a prijatí,“ povedala.

LGBTI+ ľudia majú nové bezpečné miesto, otázne je dokedy
Komunitné centrum In / Foto: Monika Kováčová

Dopyt po pomoci prudko rastie, no udržať ju je čoraz ťažšie

Otvorenie prichádza v čase, keď štát intenzívne usiluje o vytlačenie kvír ľudí na okraj spoločnosti. Úmerne tomu rastie počet LGBTI+ ľudí, ktorí potrebujú odbornú podporu. Podľa Iniciatívy Inakosť sa za posledný rok dopyt po psychologickej pomoci zdvojnásobil, právnu pomoc potrebovalo trikrát viac ľudí a žiadostí o sociálne poradenstvo pribudlo o 57 % viac. „Dnes k nám prichádzajú ľudia, ktorí zažívajú strach, úzkosť a obavy z budúcnosti. Chcú len normálne žiť, ale realita im to nedovoľuje. Táto krajina ich dennodenne presviedča, že tu pre nich nie je miesto. Psychologická a právna pomoc, ktorú poskytujeme, je pre nich často poslednou záchrannou sieťou,“ hovorí Roman Samotný z Inakosti, ktorá roky prevádzkuje inPoradňu.

Komunitné a integračné centrum In vzniklo ako bezpečné miesto pre LGBTI+ ľudí, no otázne je, dokedy ním zostane. Napriek rastúcemu dopytu, organizácie ako Inakosť prichádzajú o verejné zdroje. „Štát nás systematicky odpája od všetkých foriem podpory a vytvára podmienky, v ktorých je čoraz ťažšie pomáhať LGBTI+ ľuďom. Ak nezískame financovanie inou formou, budeme musieť výrazne obmedziť našu pomoc. To, či ju dokážeme udržať, je teraz v rukách verejnosti,“ upozorňuje Martin Macko, riaditeľ Iniciatívy Inakosť.

Financie na fungovanie Inakosti vystačia len do júla, potom hrozí výrazné obmedzenie služieb a prepustenie ľudí, ktorí ich poskytujú. Organizácia preto spustila Donio zbierku, ktorá im má pomôcť udržať fungovanie novovzniknutého bezpečného miesta aspoň do konca roka, tak, aby vedeli poskytnúť pomoc všetkým LGBTI+ ľuďom, ktorí ju potrebujú.

Komunitné centrum vzniklo vďaka veľkorysej pomoci donorov: Ikea Bratislava, Veľvyslanectvo Holandského kráľovstva na Slovensku, Sadovsky & Architects, Nadácia Tesco, Nadačný fond Telekom, Dedoles, Nadácia Volkswagen Slovakia, Férová nadácia O2, Lenovo, Veľvyslanectvo Spolkovej republiky Nemecko, NYX Cosmetics, Cerberi, DHL

Partnermi komunitného centra sú:

Hlavné mesto SR Bratislava, Mestská časť Bratislava-Staré Mesto


Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk