in ,

Kto stojí za LGBTI organizáciami a čo vlastne robia?

Postavenie dúhovej komunity na Slovensku sa mení k lepšiemu, síce veľmi pomaly, ale predsa. Je to aj vďaka vytrvalej práci LGBTI aktivistov. Rozhodli sme spustiť seriál o teplých združeniach, vďaka ktorým sa aj mnohým z vás dnes slobodnejšie dýcha.

Sapling znamená po anglicky priesada, mladý stromček. Práve toto slovo inšpirovalo názov občianskeho združenia Saplinq. „Ak v prírode, v krajine vysadíte dostatočné množstvo mladých stromčekov, zmeníte tým jej ráz a dokonca aj lokálnu klímu. A názov Saplinq s písmenom q, čo je odkaz na queer, odráža túto predstavu, len s ľuďmi – ak dostatok ľudí zmení svoje postoje, zmení sa ráz krajiny, v ktorej žijú, zmení sa jej klíma,“ hovorí riaditeľ Saplinqu Róbert Furiel.Združenie zakladal pred ôsmimi rokmi a odvtedy ho vedie. Za ten čas sa Saplinq rozrástol a dnes sa zahŕňa 3 hlavné oblasti – vzdelávanie, PRIDE Košice a Komunitné a poradenské centrum pre LGBT+ ľudí – PRIZMA.

Stovky mladých stromčekov

PRIDE Košice vznikol v roku 2013 a funguje doteraz. Ako uvádzajú na jeho stránke, cieľom PRIDE-u je pomocou podujatí meniť verejnú mienku o dúhovej komunite, podporovať kritické myslenie a prispieť k väčšej angažovanosti ľudí. A v neposlednom rade je oslavou prekonaných predsudkov a prekonaného strachu z odlišností. „Za najviditeľnejší úspech by som považoval PRIDE Košice, ktorý v roku 2019 prilákal skoro 1 000 ľudí do sprievodu a mal veľmi bohatý sprievodný program,“ doplnil Róbert na margo aktivít Saplinqu.

PRIZMA začala činnosť v roku 2018 a dodnes tam pomohli desiatkam ľudí z teplej komunity. Je to bezpečné miesto v centre Košíc, kde sa môžu LGBTI ľudia cítiť sami sebou a naučiť sa riešiť problémy, ktorým čelia. Pevnú pôdu pod nohami získajú vďaka sociálnemu, psychologickému a právnemu poradenstvu. PRIZMA pravidelne realizuje viaceré vzdelávacie podujatia, ktoré majú prispieť k dodržiavania ľudských práv.

Školenie Saplinqu
Školenie Saplinqu

Dôraz na vzdelávanie kladú v Saplinqu aj preto, že sa snažia propagovať osobnú zodpovednosť vo vzťahu k veciam verejným, vlastnému životu a hľadaniu a napĺňaniu vlastného šťastia. Súčasťou toho je aj snaha vzdelávať a viesť budúcich queer lídrov a líderky. V slovenskom LGBTI hnutí je totiž stále málo angažovaných ľudí. A navyše, podľa slov Róberta, každoročne je viac tých, ktorí vyhoria, ako tých, ktorých sa k hnutiu pridajú. 

V rámci vzdelávania sa v združení momentálne venujú projektu KompAkt Online. Jeho cieľom je dať ľuďom možnosť reagovať na nejaký problém vo svojom okolí a na niečo, čo ich trápi. Vyriešiť sa ho pokúsia v rámci vlastného projektu, na ktorý dostanú 200 eur. Okrem peňazí majú k dispozícii aj kvalitné vzdelávanie od školiteľov z občianskeho združenia Otvorená hra, ktorí ich naučia základy projektového myslenia. Róbert Furiel má v projekte KompAkt Online na starosti témy spojené s LGBT+ aktivizmom.

Školenie Saplinqu
Školenie Saplinqu

Keď štát na vás kašle…

Okrem spomínaných troch oblastí sa v združení snažia čeliť mnohým problémom od šikany na školách, nútených sterilizácií transrodových ľudí, až po absenciu dostupných psychologických a sociálnych služieb.

Saplinq sa zameriava na potreby a problémy teplých ľudí z jednoduchého dôvodu. „Keby napríklad štát pristupoval k LGBT+ ľuďom tak, ako pristupuje k ryšavým ľuďom alebo ľuďom s hnedozelenými očami, tak by sme pravdepodobne neexistovali alebo robili len spoločenské udalosti,“ dodáva Furiel. „Ale pokiaľ existujú prekážky, v dôsledku ktorých nemôžeme naplno žiť a milovať, a to len pre našu sexuálnu a rodovú identitu a rodový prejav, tak je naša práca potrebná.“

Dnes už je Saplinq členskou organizáciou ILGA-Europe, ktorá združuje a zastupuje LGBTI organizácie v Európe a strednej Ázii. Vďaka svojej práci s mládežou je aj členskou organizáciou európskej asociácie LGBTI mládežníckych organizácií IGLYO.

Saplinq nájdeš na Facebooku či na jeho webstránke. A ak by si ich vedieť viac o živote LGBTI komunity na východnom Slovensku, prečítaj si tento rozhovor.


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?