in ,

Košice budú dúhové! PRIDE podujatia odštartujú v piatok, uvidíte ich aj online

Foto: PRIDE Košice

Po LGBTI festivaloch v Banskej Bystrici a Bratislave prichádza s posolstvom lásky a rešpektu PRIDE Košice. Začína sa už v piatok 14. augusta a potrvá až do 22. augusta. Väčšina podujatí bude online, čiže súčasťou môže byť každý a každá z vás z pohodlia domova. Pripravili sme pre vás prehľadný program.

„V dnešnej dobe potrebujeme PRIDE viac než kedykoľvek predtým! Globálna pandémia ochorenia COVID-19 však ešte nie je za nami, takže organizovať masové aktivity je zbytočné riziko.

Tím PRIDE Košice 2020 preto tvrdo pracuje na tom, aby našiel v tejto situácii kompromis a priniesol ďalší skvelý ročník, ktorý bude najmä online,“ odkazuje organizátorský tím na svojom Facebooku. Profil PRIDE Košice si určite lajknite, keďže livestreamy budú bežať práve tam, nech vám teda nič neutečie.

Piatok 14. 8. o 17.00 

Online diskusia a prednáška Čo je to polyamória?

Môžu queer ľudia nadväzovať aj iný druh vzťahov? Ako žiť pravdivo nemonogamiu a ako môžu takéto vzťahy vyzerať v prípade ľudí, ktorí ich už žijú? Sledujte prednášku a následnú diskusiu s Magdalénou Šipkou. 

Piatok 14. 8. o 19.00 

Online výstava Kvitnem v tme

Výstava Kvitnem v tme vznikla ako reakcia na situáciu v karanténe, ktorú spôsobila pandémia ochorenia COVID-19. Cieľom je zviditeľniť rôznych LGBT+ autorov a autorky, ktorých diela sa zameriavajú práve na nich samotných a majú zobrazovať to, ako dokážu tvoriť a kvitnúť napriek pochmúrnej situácií.

Sobota 15. 8. o 18.00

Online diskusia Prečo je dôležité nemlčať

Diskusia bude venovaná najmä knihe Bez súhlasu.txt, ktorá práve v týchto dňoch vychádza. Témou bude rodová diskriminácia a sexuálne obťažovanie.

Nedeľa 16. 8. o 10.00

Online lekcia jógy

Spolu s lektorkou jin jógy Zuzkou Poklembovou si spoločne užijete nedeľňajšie ráno. Jin jóga pôsobí najmä na spojivové tkanivá s cieľom posilniť ich a zvýšiť ich pružnosť. Súčasne sa vytvára priestor na uvoľnenie tela, relaxáciu a upokojenie mysle.

Nedeľa 16. 8. o 16.00

Opekačka na Bankove

I tento rok sa vás PRIDE tím zoberie v nedeľu do prírody, aby ste sa nadýchali sa čerstvého vzduchu, načerpali sily a pri opekaní spoznali skvelých ľudí z LGBTI komunity.

Utorok 18. 8. o 18.00

Online premietanie a diskusia Prečo sa cítim ako chalan?

V malej dedine v Česku žije transchalan Ben, ktorého príbeh zachytila režisérka Kateřina Turečková. Film ukazuje, aké reakcie zažíva vo svojom okolí, a tiež, kde sa mu darí nájsť bezpečie a útočisko.

Utorok 18. 8. o 20.20 

Premietanie filmu Matthias a Maxime v Kine Úsmev

Oceňovaný režisér Xavier Dolan je opäť tu, tentoraz s príbehom o dvoch nerozlučných kamarátoch Matthiasovi a Maximovi. Keď sa pri nakrúcaní študentského filmu pobozkajú, ako to od nich žiada scenár, spustí sa reťazec udalostí vedúci k množstvu otázok, spochybňovaniu vlastnej sexuality a prehodnocovaniu vzájomných citov.

Streda 19. 8. o 18.00

Online diskusia Dúha mimo hlavného mesta: skúsenosti menších PRIDE-ov z V4

O viditeľnosti LGBT+ ľudí v menších mestách a o budovaní bezpečného priestoru budú diskutovať organizátori a organizátorky PRIDE festivalov z Banskej Bystrice, Plzne, Ostravy, Pécsu a Krakova.

Štvrtok 20. 8. o 18.00

Online diskusia Organizovanie LGBT+ komunity – skúsenosti (nielen) z USA 

Traja Slováci a Slovenky odcestovali na 6 týždňov do USA, kde sa priamo v organizáciách a s ľuďmi, ktorí sa tejto metóde venujú, učili, čo to je komunitné organizovanie. Ich pobyt bol navyše zameraný na LGBT+ organizácie.

Štvrtok 20. 8. o 20.00

Online queer kvíz

Preskúšajte sa vo vedomostiach o LGBT+ témach, queer histórii či kultúre! Aj tento rok je v programe Queer Quiz, v ktorom budete mať možnosť všetci a všetky online súťažiť.

Piatok 21. 8. o 18.00

Online vogue tutoriál 

Monika Prikkelová, tanečníčka, choreografka a matka slovenskej voguing scény pripravila tutoriál v tomto tanci! Stačí sa zapojiť a preniesť sa do úžasných momentov queer histórie… alebo si to vyskúšať len tak pre radosť z pohybu!

Piatok 21. 8. o 20.00

Online diskusia o skúsenostiach z poradenstva pre LGBT+ ľudí

V roku 2018 na Slovensku vznikli dve centrá pomoci pre LGBT+ ľudí. inPoradňa v Bratislave a PRIZMA v Košiciach. Diskutujúci sa podelia o svoje skúsenosti z poradenskej práce pre LGBT+ komunitu. Budeme počuť, s akými problémami sa LGBT+ ľudia na Slovensku stretávajú.

Sobota 22. 8. o 17.00

Online prenos PRIDE Košice 

Skvelý dúhový festival tento rok síce neuzavrie pochod cez mesto, ale v pláne je online prenos plný hudby a inšpiratívnych odkazov. Zapojiť sa bude môcť každý a každá z vás, vyveste vlajku z okna, choďte do mesta v dúhovom tričku, spravte spoločnú divácku party a zdieľajte fotky z nej. A hlavne, užite si skvelé dni plné lásky.


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?