in ,

Inakosť reaguje na Kollárovu kauzu, obáva sa o transrodových ľudí

K afére predsedu parlamentu Borisa Kollára s transrodovou modelkou Paris Nemc sa vyjadrila Iniciatíva Inakosť. Na facebooku zverejnili status, v ktorom šéf združenia Martin Macko upozornil, že kauza môže zhoršiť už aj tak zlé postavenie trans ľudí v spoločnosti.

“Súkromná komunikácia Borisa Kollára s transrodovou modelkou, aj keď sexualizovaná, sa odohrala medzi dvomi dospelými osobami a nevidím v nej neetické správanie. Záujem muža o transrodovú ženu ani nespochybňuje jeho heterosexuálnu orientáciu. Spornou môže byť motivácia provokácie a vlastného pobavenia, ktorou Boris Kollár svoj čin následne objasňuje,” píše Martin Macko v stanovisku.

Ako ďalej šéf Inakosti uviedol, od najvyššieho predstaviteľa zákonodarnej moci by skôr očakávali návrhy a presadzovanie riešení na zlepšenie života ľudí na Slovensku. A to vrátane transrodových ľudí, na ktorých neriešené problémy sa snaží Inakosť dlhodobo poukazovať. Macko spomína akútny problém nedostupnosti súvisiacej zdravotnej starostlivosti, čo podľa relevantných výskumov výrazne zvyšuje počet pokusov o samovraždu transrodových ľudí.

“Reakcie spoločnosti a ostatných politikov len potvrdzujú nerovné zaobchádzanie, ktorému sú transrodoví ľudia u nás vystavení. Ak doterajšie reálne neetické správanie Borisa Kollára neboli prekážkou pre výkon funkcie predsedu parlamentu, prečo by ňou mala byť teraz konverzácia s transrodovou ženou? Keďže neočakávam, že by o svoju funkciu prišiel, tak z tejto situácie vyjdú opäť najhoršie transrodoví ľudia, lebo sa len potvrdia predsudky voči nim,” píše Macko v stanovisku Inakosti.

Martin Macko z Iniciatívy Inakosť
Martin Macko z Iniciatívy Inakosť

Páčia sa vám naše články? Nové texty môžu vzniknúť vďaka vašej podpore.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?

Sme tu a vždy sme tu boli, odkazujú trans ľudia vo filmoch a seriáloch, ktoré môžete vidieť online

Sme tu a vždy sme tu boli, odkazujú trans ľudia vo filmoch a seriáloch, ktoré môžete vidieť online

Večer, na ktorý sa nezabúda, sa tento rok odkladá. Atmosféru ti pripomenú aspoň videá

Večer, na ktorý sa nezabúda, sa tento rok odkladá. Atmosféru ti pripomenú aspoň videá