in ,

Hrdí a nezničiteľní: 13. ročník Dúhového PRIDE Bratislava sa uskutoční už budúci týždeň

Foto: Dúhový Pride Bratislava

V sobotu 22. júla 2023 od 12:00 sa koná na Námestí slobody 13. ročník Dúhového PRIDE Bratislava s novým symbolom reagujúcim na teroristický útok pred Teplárňou.

 Po niekoľkých rokoch sa festival vracia na Námestie slobody a pôjde o prvé hromadné podujatie, ktoré sa na ňom po jeho rekonštrukcii uskutoční. Záštitu nad podujatím prevzali prvýkrát ministerka kultúry Silvia Hroncová a ministerka spravodlivosti Jana Dubovcová a okrem nich už tradične aj župan Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba a primátor Bratislavy Matúš Vallo. Generálnym partnerom podujatia je BILLA Slovensko.

Dúhový PRIDE Bratislava je otvorený pre všetkých, ktorí zdieľajú hodnoty rovnosti, slobody a inklúzie. PRIDE je príležitosťou na vytvorenie dialógu, vzájomné porozumenie a posilnenie komunity. PRIDE je zároveň príležitosťou na prezentáciu queer kultúry, ktorú na festivale zastupujú hudobníci a rečníci. Jeho hlavnou ambíciou je podporiť coming-out a viditeľnosť LGBTI+ ľudí na Slovensku. „Výskumy dlhodobo podporujú fakt, že ľudia ktorí osobne poznajú niekoho z LGBTI+ komunity medzi svojimi priateľmi, rodinou, na pracovisku, v škole a pod., majú aj akceptujúcejší postoj k LGBTI+ ľuďom a ich právam vo všeobecnosti. Z reprezentatívneho prieskumu agentúry Focus z októbra 2022 vyplýva, že 53 % ľudí na Slovensku stále osobne nepozná žiadneho geja alebo lesbu, a to chceme zmeniť,“ zdôraznil podpredseda združenia Martin Macko.

Hrdí a nezničiteľní: 13. ročník Dúhového PRIDE Bratislava sa uskutoční už budúci týždeň
Tlačová beseda k Dúhovému Pride Bratislava

Festivalom budú sprevádzať komička Simona Salátová a moderátor známy z Tep La Ren Cabaretu, Radoslav Bátora. Po úvodných číslach (DJ Karma, Purist a Vojtík) sa účastníci vyberú na sprievod po centre hlavného mesta. Po sprievode bude pokračovať program na Námestí slobody. Z hudobných čísel sa účastníci môžu tešiť na držiteľov Radio_Head Awards FVLCRVM a IAmNøt. Vystúpi aj duo Meowlau x Val a hudobné zoskupenie 0u0ous. Na pódiu vystúpi aj Monika Prikkelová a jej Kiki House of Velvet či Queer Time Show. Festival myslí aj na rodiny s deťmi. V tienistej časti námestia vznikne Family zóna, ktorá bude obsahovať alternatívny program.

„Špecifickou a mimoriadne náročnou témou festivalu v roku 2023 bude otázka bezpečnosti LGBTI+ komunity a jej podujatí po teroristickom útoku pred podnikom Tepláreň z októbra 2022 a pripomenutie si jeho obetí. Preto sme si zvolili heslo Hrdí a nezničiteľní, čím chceme ukázať, že LGBTI+ ľudia tu boli a budú vždy bez ohľadu na hrozby, prekážky, násilie či snahy o vymazávanie,“ povedala predsedníčka združenia Jana Mičeková. Symbolom 13. ročníka sa preto stala nezničiteľná vlajka vyrobená zo špeciálneho materiálu Twaron®. Prvýkrát ju mohli zachytiť diváci na festivale Pohoda a následne bude putovať po administratívnych budovách v Bratislave a účastníci sa s ňou budú môcť 22. júla odfotiť počas celého PRIDE dňa. Tvárami 13. ročníka sa stali Radka Trokšiarová – preživšia teroristického útoku v Teplárni, Charlotte Srnčík – transrodová aktivistka a hudobníci Vojtík a Erik Žigmund vystupujúci pod menom ERØ.


Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?