in ,

Hovoria, že LGBTI+ ľudia sú ideológia. Ja som však videl krv blízkych na chodníku

Tieto slová včera zazneli na pietnom stretnutie na počesť Matúša a Juraja. 

Teraz sme mali byť v Teplárni a chystať sa na piatkový večer. Je to ten sladký moment, keď pozabudnete na starosti sveta a s nejakým tým gintonicom sa jednoducho bavíte. Smejete sa a užívate si blízkosť ľudí, ktorých máte radi.

Teraz sme mali byť v Teplárni, no stojíme tu a krváca mi srdce. Aj mnohým z vás…

V stredu chladnokrvne popravil vrah dvoch mojich blízkych a postrelil moju kamarátku. Previnili sa tým, že sa narodili ako LGBTI+ ľudia a že sedeli vonku na lavičke v centre hlavného mesta krajiny EÚ v 21. storočí.

Kam sme sa to ako krajina dostali? Nenávisť je normou, vulgárnosť je každodennou súčasťou našich slovníkov. Kam sa len pozriete, všade samé otrávené studne plné hoaxov, konšpirácii a lží. A ľudia z nich pijú – najprv trošku, potom viac a viac a viac. Otrávi im to úsudok, myseľ aj srdce.

To, čo sa stalo v stredu v Teplárni, je toho dôsledok. Roky sme ako LGBTI+ aktivisti pred tým varovali, robili sme všetko možné, čo je v našich silách, aby sme sa nedostali až do tohto bodu. Robili sme všetko, čo bolo v našich silách, no bolo nás málo a nedokázali sme čeliť systematickej snahe veľkej časti spoločnosti, ktorá nás chce vymazať z verejného priestoru.

Biskup hovoril, že naše bozky nepatria do vysielania RTVS, lebo tým poškodíme deti. Poslanec parlamentu nám chcel dávať mlynské kamene na nohy a hádzať nás do vody. Ten istý chce zakázať, aby sa o nás čo i len hovorilo na školách. Iný chce zakázať náš symbol dúhovej vlajky na verejných budovách. Čelíme systematickej snahe o vymazanie z verejného priestoru.

Od tej symbolickej je to len krok k tej fyzickej snahe o naše vymazanie. Máte na rukách krv, vy všetci a všetky, ktorí nás roky chcete zakázať vo verejnom priestore. Zasiali ste nenávisť a jej plodom je smrť dvoch ľudí. A spoluzodpovední ste aj vy, čo roky mlčíte a dovolíte vašim blízkym, aby slová útočili a zraňovali. Mlčíte a dovolíte, aby zlo rástlo. A mnohí, mnohí mlčíte preto, lebo v hĺbke duše ste LGBTI+ ľudí nepovažovali za rovnocenných. S pýchou ste nás považovali za čosi menej.

Mnohí hovoria, že LGBTI+ ľudia sú ideológia. Ja som však videl krv svojich blízkych na chodníku. Videl som ich rozstrieľané telá, žiadnu ideológiu. Svedčím v mene zabitého Matúša. Svedčím v mene zabitého Juraja. Svedčím v mene postrelenej Radky. Prosím, svedčte v ich mene aj vy. Každý a každá z vás má hlas, ktorý musí byť počuť. 

Mnohí mi hovoríte, aby som nezatvoril Tepláreň. Neviem vám to v tejto chvíli prisľúbiť. Nejde totiž len o to, či zatvorím Tepláreň, ale či bude pokračovať Tepláreň vo vašich srdciach. Každý a každá z vás môže byť tou Teplárňou. 

Iba spolu dokážeme zastaviť nenávisť. Aj vďaka vám a vašim hlasom zvíťazí láska.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk


Čo si myslíš o článku?