in ,

„Hľadáme niekoho do trojky.“ V teplej komunite pribúda otvorených a polyamorných vzťahov. Fungujú vôbec?

Ilustračné foto: Pixabay

Ak na Googli začnete písať v angličtine „prečo otvorené vzťahy…“, vyhľadávač automaticky doplní „nefungujú“. To môže znamenať buď veľa nepodarených otvorených vzťahov, alebo nazeranie na ne cez prsty, či dokonca odsudzovanie tohto typu vzťahu. 

Úprimný otvorený vzťah s obojstranným súhlasom partnerov môže byť pritom často oveľa hlbší a silnejší než „klasické“ monogamné vzťahy. V tomto článku sa pozrieme na rozdiely medzi otvoreným a polyamorným vzťahom. Zaujímali sme sa tiež o to, ako tieto vzťahy vnímajú osoby, ktoré tak žijú.

„Hľadáme niekoho do trojky.“ V teplej komunite pribúda otvorených a polyamorných vzťahov. Fungujú vôbec?

Démonizácia otvorených vzťahov – hlavne medzi gejmi – je veľmi stigmatizujúca. Ľudia často reagujú slovami: „Čo ešte hľadáš, keď už máš frajera?“ alebo: „Ja by som to nedokázal/a…“, prípadne: „Iba sa obaja kur*íte!“ S podobným nepochopením a výčitkami sa môžeme stretnúť veľmi často. Výskum Štátnej univerzity v San Franciscu z roku 2010 pritom ukázal, že okolo 30 % gejov je v nemonogamnom vzťahu. V súčasnosti to číslo môže byť dokonca vyššie. 

Nemonogamný vzťah môže znamenať otvorený alebo polyamorný vzťah. Rozdiel je ten, že v otvorenom vzťahu ide v podstate iba o sex. Všetko je to samozrejme na vzájomnej dohode, nastavení pravidiel a komunikácii. Polyamorné vzťahy zahŕňajú aj romantické vzťahy s viacerými ľuďmi naraz. Aj tu je to samozrejme najmä o komunikácii. Buď sú v jednom vzťahu prítomní všetci zúčastnení, alebo jedna osoba vedie viacero vzťahov s viacerými ľuďmi, ktorí o sebe navzájom vedia.

„Hľadáme niekoho do trojky.“ V teplej komunite pribúda otvorených a polyamorných vzťahov. Fungujú vôbec?

Aj u nás na Slovensku sú otvorené a polyamorné vzťahy čoraz populárnejšie, a to najmä v prípade mladšej generácie. Dvoch párov, ktoré momentálne žijú v otvorených vzťahoch, sme sa spýtali, ako to vnímajú. Mená boli z dôvodu zachovania anonymity zmenené.

Dôležitá je komunikácia a dôvera

Peter a Andrej sú spolu už 11 rokov. Ich vzťah začal ako bežný monogamný vzťah, no po štyroch rokoch si povedali, že hoci chcú spolu byť aj naďalej, radi by vyskúšali stretávať sa aj s inými mužmi. Randiť spolu začali v pomerne mladom veku a ani jeden z nich nemal s inými mužmi veľa skúseností. 

Po štyroch rokoch monogamie sa Peter s Andrejom rozhodli pre sex v trojici a až po deviatich rokoch spoločného vzťahu sa začali stretávať s inými ľuďmi aj oddelene. Začínalo to na diskotékach, kde sa buď jeden, alebo druhý bozkávali s niekym iným. Peter s tým mal zo začiatku trochu problémy a urobil aj pár scén, no rýchlo si uvedomil, že nemôže nič Andrejovi vyčítať, keďdže robí to isté. „Dôležitá je láska, komunikácia a dôvera, hovoríme si všetko a nemáme pred sebou žiadne tajnosti“, hovorí Andrej. 

Obaja sa zhodujú na tom, že vo vzťahu nie je nuda a stereotyp a nemusia si v ničom klamať. Na otázku, aké pocity mali z toho, že sa niekto iný dotýka ich partnera, reagovali obaja rovnako. Vzrušovalo ich to, takže v tomto nebol žiadny problém. Majú dohodnuté pravidlo, že vždy obaja vedia, čo ten druhý robí a kde sa nachádza, no zároveň priznávajú, že niektoré konkrétne osoby sú tabu a s nimi žiadne pletky mať nesmú.

Vždy to chcel vyskúšať

Pre Vlada a Juraja ide v oboch prípadoch o novú skúsenosť. V prípade každého tak trochu inak. Zatiaľ čo Vlado ešte nikdy nebol v žiadnom vážnom vzťahu, Juraj ich mal niekoľko. Pre Juraja je to novinka iba v tom, že je to jeho prvý otvorený vzťah. Vždy to chcel vyskúšať, ale nikdy na to nestretol vhodného partnera. Zároveň priznáva, že hoci vždy túžil objavovať čaro nemonogamného vzťahu, občas mu robí problém žiarlivosť. „Žiarlivosť nezmizne zo dňa na deň, je potrebné si uvedomovať, z čoho vychádza. Väčšinou sú to vlastné neistoty a obavy, a s tým sa musí človek vyrovnať sám, no zároveň je dôležité načúvanie a porozumenie z partnerovej strany“, hovorí Juraj. 

Vlado zase naopak nežiarli vôbec. Keď sa dohodli na otvorenom vzťahu, Vladovi odľahlo a priznal, že Jurajovi dopraje sexuálne zážitky s inými mužmi. Je presvedčený o tom, že ľudia nie sú stvorení na to, aby boli celý život iba s jedným sexuálnym partnerom, a je zbytočné sa takto obmedzovať, s čím Juraj súhlasí. Dodáva však, že občas ešte stále bojuje s pocitom strachu, že by mohol o Vlada prísť. Chce mať istotu, že je pre Vlada stredobodom záujmu. Obaja podľa vlastných slov veria, že hoci tvoria dve polovice jedného celku, každý z nich je jedinečná bytosť, ktorá má právo popri spoločných zážitkoch aj na tie vlastné. 

Na záver treba dodať, že nemonogamný vzťah nie je pre každého. Oslovené páry sa zhodujú, že je to tvrdá práca každého zúčastneného, treba veľa komunikácie, porozumenia, dôvery, úprimnosti a sebareflexie. Tento článok nemá ambíciu niekoho navádzať na to, aby skočil do otvoreného vzťahu, ale chce poukázať na to, že aj tieto vzťahy tu sú a treba im venovať rovnakú vážnosť a porozumenie ako monogamným. 

Ak ovládate angličtinu, odporúčam si pozrieť zaujímavú diskusiu monogamných a nemonogamných ľudí nižšie:


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?

Kto pomohol dúhovej komunite na Slovensku? Pozrite si nominácie na Ceny Inakosti 2021

Kto pomohol dúhovej komunite na Slovensku? Pozrite si nominácie na Ceny Inakosti 2021

Ak hľadáte tip na dobrý teplý film počas dní v lockdowne, tak určite si kliknite vo štvrtok na Kino doma. Premietať sa bude francúzska dráma Leto 85. Projekcia je online a navyše zdarma.

Leto plné vášne sa premení na drámu, film Leto 85 uvidíte už vo štvrtok online a zdarma