in ,

História, o ktorej učebnice mlčia! Spoznajte minulosť teplej komunity

Na Slovensku vzniká unikátny projekt, ktorý mapuje minulosť LGBTI ľudí za posledných 100 rokov. Volá sa Loading: love. Organizátori a organizátorky majú veľké ambície, na základe historického výskumu vznikne putovná výstava aj divadelná hra. To všetko uvidíte už počas septembra.

Za projektom stojí občianske združenie Nomantinels a platforma Dúhový rok. Loading: love ukáže fascinujúce príbehy, ktoré sa takmer stratili v minulosti. Budú to osudy LGBTI ľudí nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Maďarska a pribudnúť majú aj príbehy zo Srbska. Výstavu otvoria druhý septembrový týždeň v bratislavskej Novej Cvernovke, no v rozšírenej verzii ju uvidíte aj online. Na webe Queermemory.eu sa dozviete, ako sa menil za 100 rokov pohľad spoločnosti na LGBTI tému. Rovnako sa dozviete detaily o tom, ako žila samotná komunita. A spoznáte aj silné príbehy lásky a odhodlania. Aby vám nič neuniklo, tak sa môžete prihlásiť do newslettera.

„Táto výstava bude o utrpení a ponižovaní, ale aj o prekonávaní sa a zápase za lepší život. Bude vyjadrením túžby a nádeje, že aj v našej krajine sa LGBT ľudia dočkajú plného uznania,“ odkazuje historička Jana Jablonická Zezulová. Symbolom projektu sa stala načítavacia lišta na počítači. Cieľom bolo ukázať, že zápas LGBT ľudí o rovnoprávnosť stále pokračuje a že teplé páry musia naďalej bojovať o uznanie vlastnej lásky. Tvorcovia a tvorkyne mysleli na každý detail. Môžete si kúpiť čiapky, tričká alebo grafiky s logom Loading: love. Podporíte tak samotný projekt, aby sa dostal k ďalším ľuďom a rovnako aj pomôžte organizačnému tímu pri hľadaní inšpiratívnych príbehov. Zbierka beží cez StartLab.


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?