in ,

Dva mesiace od teroristického útoku na Zámockej konkrétne kroky od politikov stále neprišli

Výzvu Ide nám o život do dnešného dňa podporilo vyše 32 000 ľudí, 120 organizácií a firiem. Napriek obrovskej podpore verejnosti sa však politickí predstavitelia a predstaviteľky doteraz k požiadavkám iniciatívy jasne nevyjadrili. Hovorcovia výzvy preto apelujú na poslancov a poslankyne NR SR, aby podnikli konkrétne kroky na zlepšenie života a postavenia LGBTI+ ľudí na Slovensku.

LGBTI+ ľudia sa na Slovensku ani dva mesiace po útoku necítia bezpečne 

Od brutálneho útoku na Zámockej, pri ktorom zomreli Matúš Horváth a Juraj Vankulič, prešli dva mesiace. Vražda dvoch mladých ľudí hlboko zasiahla celú LGBTI+ komunitu, ich rodiny a deti. Dáta z prieskumu Ako sa máte, Slovensko?, ktorý dlhodobo sleduje nálady v slovenskej spoločnosti, ukazujú, že viac ako polovica ľudí si myslí, že útok bol výsledkom celkovo prevládajúcej netolerantnej atmosféry na Slovensku. Zároveň majú títo respondenti v súvislosti s útokom väčšie obavy o seba a svojich blízkych.

„Spoločenská akceptácia a právne postavenie LGBTI+ ľudí na Slovensku sú jednými z najhorších v Európskej únii. Sme jednou z posledných krajín EÚ, ktorá nemá vytvorený žiadny legislatívny rámec na podporu partnerstiev párov rovnakého pohlavia, ani politiky pre ochranu dúhových rodín. Najlepší záujem detí, ktoré vyrastajú v týchto rodinách, nie je rešpektovaný. Zároveň transrodoví ľudia nemajú v súčasnosti prístup k zdravotnej starostlivosti spojenej s tranzíciou,” opisuje zúfalú situáciu Martin Macko, riaditeľ iniciatívy Inakosť. 

Napriek tomu, že na to LGBTI+ ľudia roky upozorňujú, podľa majiteľa Teplárne Romana Samotného doteraz neboli podniknuté žiadne kroky, ktoré by tieto skutočnosti zmenili. „Denne čelíme predsudkom, nenávisti a snahám o úplne vymazanie z verejného života. Vo vlastnej krajine sa necítime bezpečne a naše volanie po ochrane a zrovnoprávnení je prehliadané a zľahčované. Útok na Zámockej je dôkazom toho, že dnes – viac ako kedykoľvek predtým – je nevyhnutné neostať ticho a konať,” vysvetľuje Samotný. 

Požiadavky LGBTI+ ľudí majú podporu verejnosti 

V bezprostrednej reakcii na teroristický útok z nenávisti pred barom Tepláreň vznikla iniciatíva Ide nám o život. Vyše 60 rôznych občianskych organizácií z celého Slovenska vo verejnej výzve žiada bezpečný život na Slovensku pre LGBTI+ ľudí, ich deti a rodiny. Iniciatíva predložila vláde i parlamentu súbor piatich požiadaviek na prijatie opatrení k väčšej bezpečnosti a rovnoprávnosti LGBTI+ komunity. Do dnešného dňa výzvu podpísalo viac ako 32 000 ľudí a vyše 120 organizácií a firiem na Slovensku. 

„Po dvoch mesiacoch cítime, že veľká časť Slovenska podporuje väčšiu otvorenosť a akceptáciu, čo potvrdzujú aj rôzne prieskumy verejnej mienky. Utvrdzuje nás to v tom, že viesť otvorenú diskusiu o postavení a právach LGBTI+ ľudí na Slovensku má zmysel. Iba tak dokážeme zmeniť negatívny postoj ľudí k našej komunite,” hovorí Roman Samotný.

Prieskum Ako sa máte Slovensko? uskutočnený v novembri 2022 ukázal, že tragický útok na Zámockej zmenil postoj časti spoločnosti k registrovaným partnerstvám v prospech podpory partnerstiev párov rovnakého pohlavia.

Dva mesiace od teroristického útoku na Zámockej konkrétne kroky od politikov stále neprišli

Na konkrétne kroky od politikov sa stále čaká

Dva mesiace po vražde Matúša a Juraja LGBTI+ ľudia na Slovensku stále čakajú na prijatie konkrétnych zmien na politickej úrovni. Ani po niekoľkých stretnutiach s predstaviteľmi vlády SR sa päť požiadaviek z výzvy Ide nám o život nepretavilo do konkrétnych návrhov vlády či parlamentu. Rovnako neutíchajú homofóbne či diskriminačné útoky, či dokonca legislatívne návrhy od niektorých poslancov.

„Od politikov sme počuli viaceré slová podpory, čo si naozaj vážime, no naša každodenná situácia a pocit bezpečia sa zatiaľ nezmenili. Tak, ako väčšine verejnosti, aj našim politickým predstaviteľom by malo záležať na tom, aby naša krajina bola miestom, kde všetci nachádzame bezpečie, zázemie, zdieľame rovnaké práva, slobody, ale aj povinnosti. Krízy, ktorým naša krajina čelí, budeme zvládať len vtedy, ak spoločnosť bude zjednotená a súdržná. To, akú realitu budú naše občianky a občania žiť, z veľkej miery závisí práve od politikov a političiek a toho, či využijú svoj hlas na presadenie reálnych zmien k lepšej budúcnosti pre LGBTI+ ľudí na Slovensku,” apeluje Martin Macko, hovorca iniciatívy Ide nám o život. 

Zástupcovia iniciatívy opätovne vyzvali politických predstaviteľov, aby podporili prijatie konkrétnych krokov podľa ich požiadaviek, ktoré sú dlhodobo známe a prediskutované v odborných fórach a prispejú k zlepšeniu kvality života všetkých ľudí na Slovensku. Spolu s listom odovzdali poslankyniam a poslancom Národnej rady, ktorí podporili opatrenia na zlepšenie postavenia LGBTI+ ľudí po teroristickom čine, originálnu kresbu od výtvarníčky Ivany Šátekovej. Grafika znázorňujúca ženu-matku plačúcu nad zakrvavenou dúhovou vlajkou sa stala symbolom iniciatívy.

LGBTI+ ľudia na Slovensku vyzývajú: Ide nám o život

O iniciatíve Ide nám o život

Iniciatíva vznikla v bezprostrednej reakcii na teroristický útok z nenávisti, pri ktorom 12. októbra 2022 zahynuli pred barom Tepláreň v Bratislave Matúš Horváth a Juraj Vankulič. Tretiu obeť Radku útočník postrelil. Občianska iniciatíva Ide nám o život, do ktorej sa zapojilo vyše 60 rôznych občianskych organizácií z celého Slovenska, žiada bezpečný život na Slovensku pre LGBTI+ ľudí, ich deti a rodiny. Iniciatíva v krátkom čase zorganizovala niekoľko pochodov či stretnutí, pri ktorých si pamiatku obetí pripomenuli tisíce ľudí. Iniciatíva zároveň vyzvala politikov a političky, aby zabezpečili rovnoprávnosť a bezpečnosť LGBTI+ ľudí, ich rodín a detí. 

Iniciatíva v novembri spustila projekt Bezpečné miesto, do ktorého sa doteraz prihlásilo viac ako 40 firiem a organizácií. V novembri sa uskutočnil aj kultúrny festival Slovenská Tepláreň, do ktorého sa zapojilo 635 podporujúcich subjektov, 364 umelcov, umelkýň a kapiel, 172 priestorov, 46 festivalov a 53 podporujúcich organizácií.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk


Čo si myslíš o článku?