in ,

Dúhový Pride vo Svidníku alebo v Trebišove? Makajú na tom LGBTI aktivisti

Foto: Pride Košice

Viete si predstaviť, že by ste hrdo kráčali s dúhovou vlajkou cez centrum Sniny? Alebo že by ju na podporu komunity vyvesila radnica v Medzilaborciach? Ak si myslíte, že niečo takéto je nepredstaviteľné v malých mestách na východe Slovenska, tak možno je načase zmeniť váš prístup. 

Už dva roky na tom maká košické komunitné centrum Prizma. Všetko sa začína tým, že si vôbec dovolíte snívať a že za tým snom idete. V Prizme majú hlavu v oblakoch a to je dobre, lebo budúcnosť sa rodí práve tam. Prichádzajú s novými projektami, nápadmi, víziami. Ale stoja aj pevne na zemi, každý jeden deň pracujú na tom, aby sa stal realitou ich sen o spoločnosti, kde sa bude dobre žiť aj LGBTI ľuďom. 

Ich prístup je jasný, snažia sa o zmenu zdola, vďaka psychologickému, sociálnemu a právnemu poradenstvu vytvárajú bezpečný priestor pre LGBTI ľudí. Ak ich nadchnú pre slobodu a navyše im vrátia pevnú pôdu pod nohami a sebavedomie, môže sa odkaz o rešpekte a porozumení šíriť ďalej.

Dúhový Pride v Svidníku alebo v Trebišove? Makajú na tom LGBTI aktivisti

V Prizme teda pomáhajú aj rodinám a okoliu LGBTI ľudí, denne trpezlivo vysvetľujú a prinášajú pravdivé informácie, ktoré sú tak dôležité pri budovaní porozumenia. Rovnako aj učia mladých LGBTI ľudí, ako sa postaviť za vlastné práva a ako prispieť k zmene. Ich dobrovoľnícky program má za cieľ vytvoriť silnú komunitu, ktorá bude možno jedného dňa stáť aj za dúhovými podujatiami v menších mestách. „Nechcem o veciach iba rozprávať a sťažovať sa, aké je všetko nefér, ale aj svojim pričinením prispieť k pozitívnej zmene. Chcem robiť niečo, čo má zmysel a dobrovoľníctvo pre mňa znamená práve to,“ vysvetľuje Alex, ktorá sa do programu zapojila.

Súčasťou dúhového hnutia môže byť každý a každá z nás. Aj vy môžete pomôcť Prizme, aby bola naďalej bezpečným priestorom pre LGBTI ľudí na východnom Slovensku a zároveň tým zdrojom dobrej nálady pre komunitu. Podporte Prizmu prostredníctvom online zbierky.

Dúhový Pride v Svidníku alebo v Trebišove? Makajú na tom LGBTI aktivisti

Čo si myslíš o článku?

Slipy, trenky, boxerky? Pred 100 rokmi by ste behali v overale

Slipy, trenky, boxerky? Pred 100 rokmi by ste behali v overale

Čo kúpiť teplým kamošom a kamoškám? Máme pre vás last minute tipy

Čo kúpiť teplým kamošom a kamoškám? Máme pre vás last minute tipy