Na znak sústrasti rodinám zavraždených Juraja a Matúša a na znak vyjadrenia podpory LGBTI+ ľuďom a túžby po bezpečí, slobode a rovnosti pre všetkých v nedeľu 27. november zažiaril starý železničný most v Trenčíne vo farbách dúhy.
„Spýtajme sa samých seba, čo môžeme spraviť preto, aby naša firma, organizácia, škola, úrad, kaviareň či verejný priestor, kde sa stretávame, boli bezpečné pre všetkých. Čo môžeme spraviť preto, aby sa tu každý cítil prijatý a vnímal, že sem patrí? Pomôže nám k tomu kultúra svojimi aktivitami, ale aj naše každodenné akty láskavosti, záujmu, prijatia a otvorenosti,“ odkázalo v spoločnom memorande viac ako 200 subjektov z trenčianskeho regiónu a okolia. Pridali sa tak k iniciatíve festivalu Pohoda s názvom Slovenská Tepláreň.
Festival sa oficiálne skončil v nedeľu 27. novembra. Zúčastnilo sa ho 635 podporujúcich subjektov, z toho 364 umelcov, umelkýň a kapiel, 172 priestorov, 46 festivalov a 53 podporujúcich organizácií. Uskutočnilo sa 213 podujatí. Z akcie sa tak stala najväčšia kultúrno-spoločenská udalosť v slovenských dejinách. Napriek oficiálnemu ukončeniu Slovenská Tepláreň pokračuje ďalšími desiatimi akciami, sériou debát Tepláreň Nahlas a určite sa vráti počas festivalovej sezóny v roku 2023.
Slovenská Tepláreň mala päť základných cieľov: vyjadrenie spolupatričnosti rodinám a blízkym Juraja Vankuliča a Matúša Horvátha, vyjadrenie rešpektu Romanovi Samotnému a všetkým slobodným priestorom na Slovensku, podpora LGBTI+ ľudí, snaha o zmenu atmosféry v spoločnosti voči LGBTI+ ľuďom a zmena legislatívy tak, aby všetci ľudia na Slovensku mohli žiť slobodný a plnohodnotný život.
Medzi prihlásenými boli renomované mená i začínajúci umelci, priestory od malej bagetérie cez bary, krčmy, kluby, kultúrne centrá, školy, univerzity, štátne umelecké telesá až po Ministerstvo kultúry SR. Zastúpené sú mestá a dediny po celom Slovensku. Silné očakávania spôsobilo práve pripojenie ministerstva kultúry – organizátori veria, že nepôjde len o symbolické gesto, ale z prostredia ministerstva vyjdú iniciatívy vrátane legislatívnych, ktoré zlepšia život LGBTI+ ľuďom na Slovensku.
Súbežná akcia Slovenskej Teplárne – diskusia Tepláreň Nahlas pokračuje ďalej. Najbližšie sa uskutoční už túto sobotu 3.12. v Pivnici pri studni v Detve. Pri téme „Extrémizmus pre všetkých?“ sa stretnú Zuzana Števulová, Karin Andrášiková, Matia Lenická a Milan Zvada, moderovať bude Zuzana Wienk. Po diskusii, ktorá začína o 18.00, prebehne koncert DJ-ky B-Complex a skupín The Wilderness, Vydrapená Bužírka Punk System, ešte pod hlavičkou Slovenskej Teplárne. Link na podujatie je tu.
„Ďakujeme všetkým zapojeným i ľuďom, ktorí sa zúčastňovali na jednotlivých akciách. Verím, že spolu dokážeme pomôcť Slovensku, aby bolo lepšou krajinou pre všetkých, je nevyhnutné pokračovať v snahe zrovnoprávniť LGBTI+ ľudí na Slovensku. Keďže máme zapojených aj viacero festivalov, očakávam, že ďalšia vlna Slovenskej Teplárne prebehne na jar a v lete 2023,“ dodáva Michal Kaščák.
Zároveň chceme poďakovať aj firmám a inštitúciám, ktoré podporili organizovanie Slovenskej Teplárne aj finančne (Veľvyslanectvo Holandského kráľovstva na Slovensku) a vďaka ktorým sa plagáty a vlajky Slovenskej Teplárne dostali k všetkým podporujúcim subjektom (bittner print & Packeta Slovakia).
Vyhlásenie iniciatívy Slovenská Tepláreň nájdete nižšie, ako aj na webe Slovenskateplaren.sk. Na stránke nájdete aj ďalšie informácie: mapu podujatí, kalendár akcií či interaktívny aktualizovaný zoznam zapojených klubov a účinkujúcich.
Pokračuje aj výzva Som Tepláreň – Bezpečné miesto iniciovaná samotnou Teplárňou aj zbierka podpisov pod výzvu Ide nám o život, ktorú nájdete na tomto linku.
Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk