in ,

Dúhové vlajky zaplavia bratislavské ulice už v sobotu. Aký bude program PRIDE-u?

Foto: Michal Babinčák/Dúhový PRIDE

PRIDE mesiac vyvrcholí v sobotu 23. júla festivalom Dúhový PRIDE Bratislava, ktorý sa vracia na Hviezdoslavovo námestie. Po dvoch rokoch sa uskutoční aj sprievod ulicami Bratislavy. Vystúpia na ňom interpreti Adam Pavlovčin (ADONXS), Gipsy Čáve, FVLCRVM a ďalší. Programom divákov a diváčky prevedie Veronika Cifrová Ostrihoňová.

Záštitu nad 12. ročníkom festivalu prevzali Juraj Droba, predseda Bratislavského samosprávneho kraja, Michal Šimečka, podpredseda Európskeho parlamentu a Matúš Vallo, primátor hlavného mesta SR Bratislavy. Festival bol spojený s mesiacom sprievodných podujatí (viac ako 20 podujatí: diskusie, workshopy, filmové projekcie, výstavy, divadelné, hudobné a tanečné predstavenia). 

Dúhový mesiac sa začal slávnostným otvorením 30. júna v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca za účasti primátora Bratislavy Matúša Valla. Ako hostia vystúpili František Košarišťan (alias Fero Joke), ktorý získal Cenu Inakosti 2021 za pozitívne zviditeľnenie LGBTI+ komunity, ďalej Alena Srnčíková, ktorá ako matka transrodového dievčaťa spoluzakladala Združenie rodičov a priateľov LGBTI+ ľudí, a Anna Polcková, ktorá sa ako evanjelická zborová farárka venuje LGBTI+ komunite dlhodobo. Záznam z podujatia nájdete tu.

Dúhové vlajky zaplavia bratislavské ulice už v sobotu. Aký bude program PRIDE-u?
Foto: Michal Babinčák/Dúhový PRIDE

Vyvrcholenie PRIDE mesiaca bude v sobotu 23. júla na Hviezdoslavovo námestie. Od 13:00 zaznejú príhovory hostí zo samosprávy, politiky, ľudskoprávnych organizácií, LGBTI+ komunity a diplomatického zboru. Programom divákov a diváčky prevedie moderátorka Veronika Cifrová Ostrihoňová. Songy zo svojho nového albumu zaspieva víťaz Superstar, Adam Pavlovčin (ADONXS). Následne sa bude konať aj sprievod mestom s novou a dlhšou trasou. 

Od 16.30 bude pokračovať kultúrny program na Hviezdoslavovom námestí, tento ročník bude až na dvoch pódiách. Novinkou je aj family zóna a program pre deti, o ktorý sa postará kapela Pánko a zabávačka Šašinka Sašinka. Na hlavnom stage sa o zábavu postarajú Gipsy Čáve, FVLCRVM a další. Festival nepriamo reaguje aj na hrozbu zákazu vyvesenia dúhových vlajok na verejných budovách a vďaka bezprecedentnej podpore našich partnerov tak budete mať možnosť vidieť tento víkend v Bratislave najviac dúhových vlajok v histórii.

Po festivale bude oficiálna afterpárty naraz v štyroch kluboch v centre mesta. Dúhový PRIDE afterparty sa bude konať paralelne v Bohéme (pop), Waxe (techno), Fuge (house) a v Bukowski (queer hudba a hudobné úlety). Jeden lístok slúži ako vstup do všetkých štyroch klubov. Predpredaj beží na Tootoot.

Dúhové vlajky zaplavia bratislavské ulice už v sobotu. Aký bude program PRIDE-u?

Odporúčania počas Dúhovo PRIDE Bratislava

Tím podujatia zverejnil aj Kódex správania sa na festivale, vďaka ktorému si budeme môcť užiť čo najpokojneší a najradostnejší priebeh Dúhového PRIDE Bratislava. Odporúčania si môžete prečítať nižšie: 

Hlavným cieľom Dúhového PRIDE Bratislava je podpora viditeľnosti komunity lesieb, gejov, bisexuálnych, transrodových a intersexuálnych (LGBTI+) ľudí v ich plnej rozmanitosti na Slovensku. Našimi hlavnými hodnotami sú rovnosť a sloboda a vítame všetkých ľudí, ktorí ich prídu s nami prejaviť. Žijeme však v spoločnosti, kde tieto hodnoty nie sú samozrejmosťou. Preto je dôležité stanoviť si základné pravidlá účasti na našom festivale, aby sme si z neho všetci a všetky odniesli čo najpríjemnejší zážitok. 

  • Dúhový PRIDE Bratislava je podujatím za rovnosť LGBTI+ ľudí. Účastníci a účastníčky majú povinnosť rešpektovať ciele a hodnoty PRIDE a neodvádzať pozornosť od nich tým, že budú propagovať myšlienky, ktoré nemajú spojitosť s PRIDE. Vlajky a transparenty, ktoré nemajú zjavnú spojitosť s myšlienkami PRIDE, môžu byť zakázané a odstránené.
  • Vlajky a transparenty sú vítané, avšak nesmú zavadzať, narúšať plynulosť sprievodu alebo spôsobovať bezpečnostné riziko. Nesmú byť na kovových tyčiach a byť vyššie ako 2,5 m a nemali by predstavovať riziko pre ostatných. Organizačný tím PRIDE má výhradné právo rozhodnúť v prípade pochybností o ich odstránení.
  • Materiál, ktorý môže byť považovaný za urážlivý (napríklad diskriminujúci), nebude v sprievode povolený. Ak máte pochybnosti o tom, čo môže byť zobrazené, so žiadosťou o vysvetlenie sa obráťte na organizačný tím.
  • PRIDE festival a sprievod je pre všetkých LGBTI+ ľudí. Osoby alebo skupiny, ktoré nesúhlasia s rovnosťou a rešpektom voči jednej zo súčastí našej komunity (napr. voči transrodovým alebo bisexuálnym ľuďom), nie sú na PRIDE vítané. 
  • Na festivale a sprievode nie je povolené vojenské/bojové oblečenie alebo výstroj vrátane vlajok, bannerov a iných predmetov s vojenskou či bojovou tematikou.
  • Nasledujúce predmety nie sú povolené z dôvodu zaistenia bezpečnosti alebo zabránenia možnej panike: nože, zbrane, kovové tyče a iné nebezpečné predmety, zábavná pyrotechnika, petardy, dymovnice, svetlice, slzný plyn a pod. 
  • Všetci účastníci a účastníčky sa musia riadiť pokynmi organizačného tímu, SBS a mestskej alebo štátnej polície.
  • PRIDE festival a sprievod je verejným podujatím pre širokú verejnosť vrátane rodín s deťmi. Počas jeho konania sa nesmie zobrazovať nahota, simulovať sexuálny akt, ani sa správať obscénnym spôsobom. 
  • Nie je povolené zaobstarávať fotografický, zvukový ani audiovizuálny záznam účastníkov a účastníčok obťažujúcim spôsobom alebo napriek ich výslovnému nesúhlasu.

Ľudia z organizačného tímu sú počas festivalu označení menovkou s logom PRIDE a počas sprievodu oranžovou reflexnou vestou. Pred konaním PRIDE sa na nich môžete obrátiť na info@duhovypride.sk.

Čo si myslíš o článku?