Dúhové rodiny sú ako každá iná rodina. Čelia však predsudkom a ohrozuje ich aj chýbajúca právna ochrana. Aby to zmenili, rozhodli sa nedávno založiť občianske združenie.
Príbeh organizácie Dúhové rodiny však siaha niekoľko rokov späť. Jeden zo zakladajúcich členov Majo Čurilla chcel spoznať podobné rodiny, ako má on so svojím partnerom. Cez známych sa dostal do skupiny dúhových rodín v Českej republike. Následne boli s nimi na víkendovom pobyte. A tak sa to celé začalo.
Neskôr na diskusii Filmového festivalu inakosti v roku 2016 spoznal Annu Symington-Maar. V tom čase čakala s manželkou syna a zistili, že na Slovensku nepoznajú žiadnu dúhovú rodinu. Spoločne s Majom začali teda premýšľať, ako môžu dúhové rodiny viac spojiť.
Bolo ich 20, dnes už vyše 200
„Majo ich poznal viac. Začali sme teda tak, že sme vytvorili facebookovú skupinu, do ktorej sme popozývali dúhové rodiny, ktoré poznal. A im sme zasa povedali, aby pozvali tie, ktoré poznajú oni. Spočiatku nás bolo pol roka až rok okolo 20. Teraz je to nad 200,“ objasňuje Anna.
Dôvody na založenie organizácie mali každý trochu iné. „Každý z nás má aj svoju vlastnú motiváciu. Všetkých nás však spája túžba prispieť k tomu, aby sme žili v krajine a v spoločnosti, v ktorej sa každá rodina cíti prijato a v bezpečí, a v ktorej každé dieťa má plnú právnu ochranu, ktorá mu prináleží,“ tvrdí ďalšia zo zakladateliek Lucia Plaváková. „To, žiaľ, aktuálne nie je prípad detí z dúhových rodín.“
Lucia je aj advokátka, a preto sa snaží riešiť legislatívnu stránku fungovania Dúhových rodín na Slovensku. V organizácii chcú pomáhať rodinám pri riešení právnych problémov, s ktorými sa môžu stretnúť v bežnom živote. Ich cieľom je tiež pripomínať, že na Slovensku žijú deti v rôznych formách rodiny. „Článok 2 zákona o rodine zakotvuje záväzok, v zmysle ktorého ‘Spoločnosť všetky formy rodiny všestranne chráni’. Tento záväzok žiaľ na Slovensku nie je naplnený. Chceli by sme prispieť k tomu, aby sa to zmenilo,“ dodáva Lucia.
Zneužívaní politikmi
Ako jednu z najväčších výziev vnímajú chýbajúcu osvetu. Chceli by zmeniť, ako väčšinová spoločnosť vníma dúhové rodiny. Podľa slov Lucie prieskumy o akceptovaní inakosti dlhodobo ukazujú, že kľúčovú rolu zohráva poznanie konkrétnych ľudí, s ktorými sa daná inakosť spája. Dúhové rodiny sa teda rozhodli priblížiť vlastné životy, aby ostatní mohli spoznať ich skutočné osudy.
Predsudky sú časté aj preto, že na Slovensku je LGBTI téma pravidelne zneužívaná v politickom boji. Rodičia z queer komunity sú neustále démonizovaní marketingom „za tradičnú rodinu“. „Mnoho ľudí často podlieha mýtom a predsudkom, ktoré sa o tejto téme šíria. Je veľmi dôležité, aby sme v spoločnosti boli viditeľní, aby sme mohli prezentovať svoj pohľad na svet, na rodinu a v konečnom dôsledku možno pomohli vyvrátiť nepravdy, ktorým sa v našej krajine poskytuje tak mnoho priestoru,“ hovorí Majo.
Združenie sa síce stretáva aj s ťažkosťami, no prevažujú pozitívne reakcie. „Najčastejšia spätná väzba je vďačnosť. Že sme zorganizovali stretnutie, víkendovku, kde mohli spoznať ďalšie dúhové rodiny, stráviť čas bez hocijakého strachu, obáv z neakceptácie, ale naopak v úplnom prijatí,“ dodáva Anna. „Že sme im poradili, akými cestami sa môžu stať rodičmi. Že sme im poradili, ako čo najviac právne ochrániť svoje deti v súčasnej legislatíve. Ja tú vďačnosť tiež veľmi cítim voči všetkým dúhovým rodinám a všetkým našim priateľom, ktorí sa neboja otvoriť sa a spolu budovať takú skvelú komunitu, akú už máme.“
Dúhové rodiny sídlia v Bratislave a aj keď sa podstatná časť ich aktivít bude odohrávať zo začiatku najmä v hlavnom meste, plánujú rozšíriť svoje pôsobenie aj do iných miest Slovenska. Nájdete ich na Facebooku, Instagrame či ich webovej stránke.
Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.
Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk