Ročne navštívi bratislavskú IKEU 2,9 milióna zákazníkov, ktorí si z nej odteraz môžu rôzne domáce doplnky či nábytok odniesť aj v špeciálnej dúhovej taške s názvom Storstomma. Pôvodom švédska spoločnosť ňou chce upozorniť na boj za práva LGBT+ komunity.
Ak si ju kúpite (za cenu 1,49 eura), podporíte Iniciatívu Inakosť. So spoločnosťou IKEA spolupracuje už dlhšie. „Viackrát sme ich prezentovali ako príklad dobrej praxe pre inkluzívnu politiku a zamestnanecké prostredie pre transrodových ľudí,“ hovorí Martin Macko, riaditeľ Iniciatívy Inakosť. Ponuka podpory ho milo prekvapila.„
V krízovom čase firmy takéto výdavky skôr obmedzujú, ale oni boli ochotní prijať aj menej viditeľný projekt, akým je poradenské centrum inPoradňa, ktoré poskytuje podporu a psychologické, sociálne a právne poradenstvo pre LGBTI ľudí,“ vysvetľuje Macko.
Lokálne vedenie rozhodne, či bude tašku predávať
Názov Storstomma znamená v jednom zo švédskych dialektov „babička“, s produktom však nesúvisí, hovorí zástupca spoločnosti IKEA Roman Bojko. „Je dôležité upozorňovať na rovnosť, pretože je to základné ľudské právo. Veríme, že každý má právo na spravodlivé zaobchádzanie a na rovnaké príležitosti bez ohľadu na svoju sexuálnu orientáciu alebo rodovú identitu.“
Taška sa objaví vo viacerých krajinách, kde obchody fungujú, pravdepodobne však nie vo všetkých. „Do veľkej miery záleží na rozhodnutí lokálneho vedenia. Pre nás to bola skvelá príležitosť, ako na Slovensko priviesť funkčný dizajnový produkt so silnou myšlienkou,“ vysvetľuje Bojko.
Po predstavení produktu sa spoločnosť stretla s negatívnymi aj pozitívnymi reakciami zo strany zamestnancov a zákazníkov: „Keďže sú diverzita a inklúzia súčasťou našich hodnôt a sú zakotvené i v našom kódexe správania, nemienime vo svojom úsilí poľavovať.“
Projekt Iniciatívy Inakosť si vybrali aj vďaka tomu, že ponúka poradenské služby pre ľudí v kríze a osvetu v LGBTI otázke. IKEA sa téme venuje dlhšie, napríklad v roku 2015 sa stala členom organizácie Workplace Pride, ktorej cieľom je lepšie začlenenie osôb z LGBT+ komunity na pracovisku.
Inšpirácia ministerkou kultúry
Na Slovensku nie je bežné, že by komerčné spoločnosti zviditeľňovali inakosť, hoci v posledných rokoch sa to už stáva častejšie.
„Viaceré firmy začali podporovať Dúhový PRIDE Bratislava. Veľkú úlohu tu zohrali aj zamestnanecké skupiny LGBTI ľudí, ktoré pôsobia vo viacerých veľkých medzinárodných spoločnostiach na Slovensku. Za istý prelom sa dá označiť aj minuloročné rozhodnutie Slovenskej sporiteľne podporiť kultúrne projekty LGBTI organizácií, ktoré bývalá ministerka kultúry vyradila z dotačného programu ministerstva,“ dopĺňa Macko.
„Bolo to inšpiráciou pre vznik fondu na podporu LGBTI projektov, ktorý spravuje nadácia Pontis a do ktorého prispievajú viaceré firmy,“ dodáva.
Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk