in ,

Dnes je medzinárodný deň viditeľnosti transrodových ľudí, špeciálny event prichystala Nová Cvernovka

Záber z filmu Gabi / Foto: Film Expanded

Transgender Day of Visibility oslávi Nová Cvernovka uvedením švédskeho dokumentu Gabi v slovenskej predpremiére. Zahrajú aj Sofia Nøt a wyme.  

International Transgender Day of Visibility iniciovala v roku 2009 aktivistka Rachel Crandall. Tento deň je zameraný na zvyšovanie povedomia o diskriminácii, ktorej čelia transrodoví ľudia na celom svete, ako aj na oslavu ich prínosu pre spoločnosť. Joe Biden minulý rok ako prvý americký prezident oficiálne uznal 31. marec za Deň viditeľnosti transrodových osôb a pri tej príležitosti vyzval všetkých Američanov a Američanky, aby sa pripojili k boju za úplnú rovnosť pre všetkých transrodových ľudí. 

Medzinárodný deň viditeľnosti trans ľudí je udalosť, ktorú sa rozhodli reflektovať aj v Novej Cvernovke, kultúrnom a kreatívnom centre, ktoré sa boju proti diskriminácii a stereotypom venuje dlhodobo. „Chceme byť otvoreným a bezpečným miestom pre všetkých ľudí, ktorí rešpektujú druhých. Aj preto sme cítili povinnosť uctiť si našich transrodových priateľov a priateľky,“ povedal dramaturg Laco Oravec.

Dnes je medzinárodný deň viditeľnosti transrodových ľudí, špeciálny event prichystala Nová Cvernovka

Nová Cvernovka, v ktorej pôsobí, sa preto v spolupráci s distribučnou spoločnosťou Film Expanded rozhodla pri tejto príležitosti uviesť tematickú snímku švédskej režisérky Engeli Broberg v slovenskej predpremiére. Časozberný dokument Gabi od 8 do 13 skladá z intímnych každodenných okamihov citlivý portrét dieťaťa, ktoré opúšťa svet hier a hľadá identitu a prijatie. „Každý si myslí, že sa snažím stať chlapcom, ale nesnažím. Nemôžem. Môžem byť iba Gabi,“ hovorí dieťa, ktoré nezapadá do škatuliek vytvorených spoločnosťou. Viac o dokumente sa môže dozvedieť v tomto článku.

O hudobné pokračovanie programu sa postarajú slovenské DJ-ky Sofia Nøt a wyme, ktoré sa dlhodobo angažujú v oblasti boja proti diskriminácii. „Bratislavská DJ-ka a producentka Sofia Nøt vo svojej tvorbe spája EBM chlad, techno a temnejšiu elektroniku. Spolu s ňou sa za mixom objaví aj wyme, organizátorka futuristických tanečných akcií s názvom Xeno, ktorej sety sú eklektickou zmesou súčasnej elektroniky, bass music a pridružených žánrov. Pôjde rozhodne o dynamickú afterku plnú prekvapení,“ prezradil hudobný dramaturg Novej Cvernovky Matwe Kaščák.

Viac o podujatí nájdete v evente na Facebooku.


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?