in ,

Diskriminácia v práci? Zažil to u nás každý piaty človek z dúhovej komunity

Foto: Pxfuel.com

Svoju identitu či orientáciu sa snaží tajiť v práci zásadná väčšina LGBTI ľudí. Napriek tomu sa až 22 percent z nich stretlo s diskrimináciou. Tieto údaje zverejnila tento rok Agentúra Európskej únie pre základné práva (FRA).  

Pracovisko nie je práve prostredie, kde by mnohí a mnohé z queer komunity nabrali odvahu na comingout. Dôvod je pomerne zrejmý. Nie zrovna priateľské poznámky na adresu LGBTI komunity sú príliš časté a naopak jej podpora skôr zriedkavá. Podľa údajov Iniciatívy Inakosť si až 41 percent ľudí všimlo u kolegov negatívny postoj k LGBTI ľuďom. 

„Pri výsledkoch prieskumu nás prekvapilo, že sa v zozname priorít komunity umiestnili hneď na druhé miesto rovnaké práva v zamestnaní. Môže to byť spôsobené tým, že na pracovisku nie je vytvorené prostredie, ktoré by podporovalo diverzitu,“ vysvetľuje Martin Macko, riaditeľ Iniciatívy Inakosť. Diskriminácia v práci na základe orientácie či rodovej identity je pritom na Slovensku zakázaná aj zákonmi, žiaľ prax je iná. Súvisí to aj s tým, že len zlomok prípadov nahlásia obete alebo svedkovia kompetentným, radšej zmenia prácu.

Zaujíma vás, koľko percent Slovákov a Sloveniek otvorene hovorí na pracovisku o svojej sexuálnej orientácii či rodovej identite? Alebo koľko z nich nahlásilo diskrimináciu v práci? Prečítajte si tento článok na portáli Welcome to the Jungle.


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?