in ,

Coming-outom pomôžeš nielen sebe, ale aj celej komunite. Je čas vyfarbiť sa

Už dávnejšie zvažuješ povedať okoliu, že patríš medzi LGBTI+ ľudí? Potrebuješ podporu, aby si to zvládol? PRIDE Košice a Saplinq prišli s kampaňou Vyfarbi sa, ktorej cieľom je dostupné poradenstvo pre LGBTI+ ľudí, aby mohli oveľa jednoduchšie spraviť coming-out.

„Služieb a podpory pre ľudí, ktorí prechádzajú coming-outom, je na Slovensku málo. LGBTI+ ľudia sa často stretávajú s nepochopením či odmietnutím. Prístup ku kvalitnej psychologickej pomoci, ako aj podpora a prijatie v rodine, škole či práci, sú pritom pri coming-oute kľúčové,“ objasňuje PRIDE Košice na svojom webe
Na Medzinárodný deň coming-outu rozbehli kampaň s názvom Vyfarbi sa. Cieľov má viacero: šíriť v spoločnosti povedomie o téme, ale aj poskytovať praktickou pomoc, či už vytvorením webového sprievodcu coming-outom pre LGBTI+ ľudí a ich blízkych, alebo podporou činnosti poradenského a komunitného centra Prizma.

V Prizme každoročne nájdu pomoc a podporu desiatky ľudí, ako aj ich rodiny a blízki, tento rok už počet klientov a klientok presiahol 120, čo je medziročne najviac od vzniku centra. „Vďaka našej práci v komunitnom a poradenskom centre pre LGBTI+ ľudí PRIZMA vieme, že to nie je vždy ľahké. V PRIZME dennodenne riešime problémy, ktoré vyplývajú z nepochopenia, slabej podpory či dokonca odsudzovania LGBTI+ ľudí a ich príbuzných. Boli by sme veľmi radi, keby sa o tejto téme viac hovorilo a písalo, aby sa ľudia z LGBTI+ komunity, ale aj ich príbuzní, odvážili „vyfarbiť sa“,“ informuje tím Prizmy. Ako ďalej pripomína, priaznivé podmienky pre coming-out, ako aj služby a podpora s tým spojené, sú kľúčové najmä pre duševné zdravie queer ľudí.

Pomôcť im zabezpečiť dostupné poradenstvo pre teplú komunitu môžete kúpou Dúhového diára na rok 2022, ktorý vytvorili v spolupráci so slovenskou značkou remeselných zápisníkov Remini. V diári sa každý mesiac zoznámite s významnými LGBTI+ osobnosťami, pripomenie vám významné výročia hnutia a nájdete v ňom pohromade všetky významné dni, ktorými oslavujeme svoju rôznorodosť a farebnosť. Môžete si ho kúpiť na Startlabe, kde si okrem diára ako odmenu viete vybrať aj unisex tričko či tašku Vyfarbi sa.

Coming-outom pomôžeš nielen sebe, ale aj celej komunite. Je čas vyfarbiť sa
Startlab

Ak sa chceš zapojiť do kampane, no nemáš peňazí nazvyš, veľmi cenné bude aj každé zdieľanie. Čím viac ľudí bude o nej vedieť, tým väčšia bude šanca, že Slovensko bude dúhovejšie. Organizátori dúfajú, že táto kampaň dodá mnohým LGBTI+ ľuďom a ich príbuzným odvahu vyfarbiť sa a prijať seba či blízkeho alebo blízku takých, akí sú.


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?

Je stálicou festivalov ako Sziget či Grape. Denes Toth vystúpi v sobotu aj na Homomate

Je stálicou festivalov ako Sziget či Grape. Denes Toth vystúpi v sobotu aj na Homomate

V parlamente sa množia zákony namierené proti LGBTI+ ľuďom. Kde to má koniec?

V parlamente sa množia zákony namierené proti LGBTI+ ľuďom. Kde to má koniec?