Nehorázny návrh zákona predložila tento týždeň v parlamente ĽSNS. Ak by prešiel, išlo by o najväčšie obmedzenie ľudských práv LGBTI ľudí v dejinách Slovenskej republiky. Ešte väčšou hrôzou je však skutočnosť, že ho podporilo 26 koaličných poslancov.
Hoci návrh nakoniec neprešiel, keďže zaň hlasovalo dokopy 44 ľudí, zanechal po sebe pachuť a ukázal, kam až sú schopní zájsť mnohí poslanci a poslankyne z OĽaNO a Sme rodina. Slovensko je v okovách pandémie, denne zomierajú desiatky ľudí, namiesto predkladania zákonov, ktoré zlepšia život občanov a občianok tejto krajiny, sa rozhodli 44 poslanci ešte zhoršiť život ďalším ľuďom.
„Po tom, čo Milan Uhrík obvinil Mariána Kotlebu, že zo straníckych peňazí podporuje pár, ktorý sa preslávil „vyliečením“ z homosexuality a organizovaním sexuálnych orgií, navrhli kotlebovci novelu ústavy. Mala zabrániť budúcemu právnemu uznaniu rodičovstva párov rovnakého pohlavia, a najmä úplne zakázať zmenu pohlavia pre transrodových ľudí,“ informuje Iniciatíva Inakosť.
Ako ďalej vysvetľujú, právna zmena pohlavia je možná už od čias prvej Československej republiky a je výsledkom širokej dohody medzi vedcami a odborníkmi. Ani na Slovensku neexistuje nikto z vedeckej obce, kto by požadoval jej zákaz. „Naopak, zdôrazňujú sa jej prínosy ako často jediné riešenie na zlepšenie kvality života, začlenenie do spoločnosti a prevenciu samovrážd transrodových ľudí. Uznanie identity transrodových ľudí je úplne základným ľudským právom, ktoré nebolo spochybnené ani za čias komunistickej totality a je garantované medzinárodnými dohovormi, ktorými je SR viazaná. Viackrát to potvrdil aj Európsky súd pre ľudské práva,“ píše Inakosť v svojom stanovisku.
Podobný zákon už prešiel v Maďarsku ovládanom skorumpovanou stranou Fidesz, ktorý už stihol maďarský ústavný súd vyhlásiť za protiústavný. Po zákaze tranzície telefonovalo do tamojších poradenských centier mnoho transrodových ľudí so samovražednými myšlienkami. „S transrodovou komunitou pracujem dlhé roky ako poradca, sám do nej patrím a mám v nej priateľov. Ak sa takýto zákon podarí presadiť aj u nás, desím sa toho, že sa začnem dozvedať o samovraždách ľudí z môjho okolia. Neviem si predstaviť, ako by som s tou bolesťou a hnevom naložil. Veľmi ma znepokojuje, že sme v situácii, kedy ani vedecké poznatky, ani hodnota ľudského života nezabránili štyridsiatim štyrom poslancom a poslankyniam presadzovať svoje vlastné videnie sveta bez ohľadu na to, ako veľmi to druhým ublíži,“ vyjadril znepokojenie Christián Havlíček, ktorý sa roky venuje trans komunite a je aj poradcom v inPoradni.
Deti v ohrození
Zdesenie vyvolala aj dôvodová správa k predkladanej novele, kde sa uvádza, že by sa návrhom vylúčila „možnosť priznania akýchkoľvek rodičovských práv homosexuálnym párom“. To by mohlo napríklad v praxi znamenať reálne ohrozenie pre deti, ktoré už v súčasnosti vychovávajú dve mamy alebo dvaja otcovia. Bolo cieľom pripraviť deti o ich vlastnú rodinu? Boli si aj koaliční poslanci vedomí toho, keď sa rozhodli hlasovať za prijatie?
„Keď ste ten návrh a jeho dôvodovú správu čítali, tak isto viete, že jeho cieľom bolo, aby páry rovnakého pohlavia nemohli mať žiadne rodičovské práva. Ja som matka dcéry, ktorá má dve mamy. A verte mi, že si budem naveky pamätať mená ľudí, ktorí by ma chceli obrať o moje rodičovské práva a teda o moju milovanú dcéru. A našu dcéru obrať o milujúce mamy, starých rodičov a celú jej rodinu a domov. Isto chápete, že to je to najhoršie, čo môžete komukoľvek spraviť. Nezabudnem,“ reagovala právnička a politička Lucia Plaváková na status Márie Šofranko z OĽaNO, ktorá sa snažila obhajovať svoju podporu návrhu.
Inakosť sa obáva, aby sa takéto hlasovanie v budúcnosti nezopakovalo. Predpokladá, že po prípadnom rozpade vládnej koalície sa dajú očakávať viaceré podobné iniciatívy. Na verejnosť sa už medzičasom dostali informácie, že podobný návrh chystali aj koaliční poslanci.
Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.
Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk