in ,

Chceš pomôcť dúhovej komunite? Vieme, ako premeniť sen o férovej spoločnosti na realitu

Foto: taedc/Flickr

Zmena sme my. Každý náš čin a každé naše rozhodnutie majú vplyv na to, ako sa nám bude žiť zajtra. Vďaka každému a každej z nás môže byť Slovensko dúhové. 

Už vás štve, ako je LGBTI komunita neustále terčom útokov? Je na čase premeniť hnev a frustráciu na dobré činy, ktoré naopak pomôžu queer ľuďom. Predstavte si ten obrovský efekt, ak by sa aspoň každý piaty či piata z nás začal v téme angažovať. To sú tisíce ľudí, ktorí by aktivíne prispievali k zmene. 

Drobné kroky k veľkej zmene

Možností je viacero. Skúste vymyslieť vlastný projekt, offline či online, ktorý má šancu zmeniť, ako spoločnosť pristupuje k LGBTI komunite. Edukačné letáky do školy či osvetový profil na sociálnych sieťach, prednášku pre blízkych a blízke, spoločné pozeranie queer filmu, diskusiu o teplej literatúre, dúhovú grilovačku počas leta. Ak popremýšľate s kamarátmi, určite niečo skvelé vymyslíte. 

Vaša pomoc je dôležitá

Alebo sa pridajte k už existujúcim združeniam, ktoré chystajú množstvo aktivít a každá pomocná ruka sa im zíde. Možno ste super v marketingu, produkcii, sociálnych sieťach, grafike atď., to všetko sú cenné skúsenosti pre každú teplú organizáciu. Napíšte združeniu, ktoré vás zaujalo, možno hľadajú práve vás. A neprekáža ani, keď máte menej skúseností, no máte nadšenie a chuť učiť sa. 

Zdieľajte nádej

Ak máte času menej a nie je vo vašich silách venovať sa konkrétnemu projektu, obrovskou pomocou je už každy lajk a share. Pomôžte zaplniť online priestor dúhou. Nekomentujte hejt, ale radšej zdieľajte tie pozitívne príklady, o ktorých chcete, aby bolo počuť. Nemíňajte enegiu na trollov a hlupákov. Radšej upozornite na niečo, čo chcete, aby rástlo. 

Dúhové eurá

Máte toho v práci naozaj veľa a sociálne siete vám nič nehovoria? Možno práve vďaka úspešnej kariére disponujete prostriedkami, ktoré by mohli pomôcť zabezpečiť financovanie rôznych LGBTI projektov. Alebo máte dokonca firmu, ktorá by chcela tému podporiť? Dúhové hnutie môže mať úplne iný výtlak, ak bude mať dôležité prostriedky napríklad na propagáciu projektov. 

Fond, ktorý mení sny na realitu

Veľmi dôležitým článkom na ceste k uskutočneniu týchto plánov je Fond pre podporu LGBT+ komunity v Nadácii Pontis. Oslovuje veľké firmy aj individuálnych darcov, ktorí by chceli finančne podporiť dúhové projekty. Pomôcť môže každý a každá z vás, prispieť môžete hneď teraz cez online bránu.

Fond LGBT+
Fond LGBT+

O vyzbierané prostriedky sa následne môžu uchádzať LGBTI projekty. Vďaka grantovej výzve fondu sa môžu plány teplých združení a iniciatív stať realitou. Aktuálne je vyhlásená nová výzva, do ktorej sa môžu prihlasovať projekty. O grant môžu žiadať občianske združenia, neziskové organizácie, fyzické osoby a malé neformálne zoskupenia, ktoré sa venujú LGBTI téme. Projektové zámery sú nasledovné:

  • inovatívne aktivity smerujúce k zvýšeniu povedomia o LGBTI komunite,
  • aktivity, ktoré  budú viesť k zvýšeniu LGBTI inklúzie na pracovisku,
  • ochrana a podpora zdravia LGBTI komunity,
  • poskytovanie poradenskej pomoci LGBTI komunite,
  • ochrana ľudských práv LGBTI komunity,
  • iné aktivity, ktoré budú viesť k zvýšeniu kvality života LGBT+ komunity.

Viac o aktuálnej výzve sa dozvieš na tomto linku.


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?

Rodičia vravia Charlotte, že je ich šťastím a nezáleží na tom, že je transrodová

Rodičia vravia Charlotte, že je ich šťastím a nezáleží na tom, že je transrodová

Lukáš o tranzícii povedal aj trénerovi, ten mu dodal silu svojou ľudskosťou a pochopením

Lukáš o tranzícii povedal aj trénerovi, ten mu dodal silu svojou ľudskosťou a pochopením