in ,

Chceme, aby sa tu dúhová komunita cítila doma a slobodne! Znie posolstvo Európskeho parlamentu

Foto: European Parliament Intergroup on LGBTI Rights

Symbolické uznesenie prijal vo štvrtok Európsky parlament, ktorý vyhlásil celú úniu za zónu slobody pre LGBTIQ osoby. Zo 14 slovenských europoslancov hlasovalo 12, pričom ôsmi sa ho rozhodli podporiť.

Išlo o dôležitú reakciu na poľské mestá a obce, ktoré deklarovali, že sú „zónami bez LGBT ideológie“. „Je to rovnako neprijateľné, ako keby sa vyhlásili za zónu bez kresťanskej alebo židovskej ideológie. Vo všetkých prípadoch by bolo slovo ideológia len zásterkou, ktorá má urobiť nenávistný postoj k určitej skupine ľudí prijateľnejším,“ reagovala Iniciatíva Inakosť

Vyhlásenie prešlo vďaka jednoznačnej väčšine. Zo 679 prítomných podporilo návrh až 492 poslancov a poslankýň. „Sexuálna orientácia nie je žiadna ideológia, je to identita človeka. To je akoby sme za hranice mesta vyhadzovali napríklad všetkých, ktorí majú modré oči. To nie je Európa 21. storočia, ale stredovek,“ vyjadril sa Martin Hojsík, ktorý patril spolu s ďalšími slovenskými europoslancami k podporovateľom uznesenia.

Martin Hojšík
Martin Hojšík | Foto: FB Progresívne Slovensko

„V Bruseli pravidelne behávam popri vládnych budovách. Dnes na mnohých z nich vejú dúhové vlajky. Ako tu pri ministerstve financií. Belgicko je v šoku po tom, čo tento týždeň v meste Beveren traja mladíci vylákali von a brutálne zavraždili 42-ročného muža. Lebo bol gay. Diskriminácia a násilie voči LGBTIQ ľuďom nás trápi naprieč Európou,“ pripomína smutnú realitu europoslanec Vladimír Bilčík. Je spoluautorom spomínanej rezolúcie Európskeho parlamentu.

Podľa jeho slov je dôležité, aby sme v našom politickom priestore chránili slobodu a dôstojnosť každého, bez ohľadu na to odkiaľ človek pochádza, v čo verí, a koho ľúbi.

Vladimír Bilčík
Vladimír Bilčík | Foto: FB Vladimír Bilčik

Okrem nich rezolúciu podporili: Monika Beňová, Eugen Jurzyca, Peter Pollák,  Michal Wiezik, Lucia Ď. Nicholsonová a Michal Šimečka. Zo slovenských europoslancov hlasovali proti zástupcovia KDH a bývalí kotlebovci. Neprítomní boli dvaja zástupcovia Smer-SD. 

Iniciatíva Inakosť oceňuje prijaté uznesenie, no zdôrazňuje, že realita, v ktorej LGBTIQ osoby žijú, je zatiaľ menej radostná. A to nielen v Poľsku či v susednom Maďarsku. LGBTIQ ľudia nie sú rovnoprávni a slobodní ani u nás. Podľa vyjadrenia Inakosti naše zákony neuznávajú páry rovnakého pohlavia a ich rodiny, ak je niekto manželom a rodičom v Rakúsku, tak po prekročení slovenskej hranice ním už nie je. „Slovensko vyžaduje povinnú sterilizáciu ako podmienku pre právnu zmenu pohlavia u transrodových ľudí a celý proces je v súčasnosti ťažko dostupný. Efektívne sa u nás neriešia prípady diskriminácie a nenávistných trestných činov,“ píše sa v stanovisku združenia. 

Najväčšia queer európska organizácia ILGA-Europe rovnako spomína neférové zaobchádzanie s dúhovou komunitou v ďalších krajinách únie a tiež slabú akcieschopnosť európskych inštitúcií aj pri takých očividných prípadoch diskriminácie, akými sú poľské LGBT free zóny. 

„Je skvelé, že Európsky parlament chce, aby EÚ bolo zónou slobody pre LGBTIQ ľudí, inými slovami priestorom, kde LGBTIQ ľudia môže byť tými, kým sú, a milovať toho, kohu milujú, slobodne a bezpečne. Naša každodenná práca nám ale veľmi jasné pripomína, že musí byť toho ešte veľa vykonaného, aby sa to stalo realitou naprieč celou úniou,“ vyjadrila sa Katrin Hugendubel z ILGA-Europe.

Foto: European Parliament Intergroup on LGBTI Rights
Foto: European Parliament Intergroup on LGBTI Rights

Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?