in ,

Upozorňovala na problémy komunity počas pandémie. Ria Gehrerová má cenu za médiá

Novinárka Denníka N získala Cenu Inakosti druhý raz po sebe. Jej články sú u nás jedinečné. 

Pandémia zvýraznila nerovnosť medzi LGBTI+ ľuďmi a väčšinovou spoločnosťou na Slovensku. Novinárka Ria Gehrerová už v prvých mesiacoch prvej vlny koronavírusu upozorňovala v Denníku N na to, že páry rovnakého pohlavia nemajú nárok na ošetrovné alebo že uviazli na opačných stranách uzavretých hraníc. V médiách bola jedinou. V pondelok za to získala už druhý raz po sebe Cenu Inakosti v kategórii Médiá. 

„Počas pandémie sa opäť ukázali nespravodlivosti, ktoré sa dajú veľmi jednoducho vyriešiť bez veľkých investícií, ale sú politikmi dlhodobo prehliadané,“ vraví Ria. Témou života queer ľudí sa dlhodobo a systematicky zaoberá. Robí rozhovory so zaujímavými osobnosťami z komunity, sleduje nenávistné nálady v parlamente a zákonodarné procesy, prináša autentické príbehy nespravodlivosti a robí to bez predsudkov a klišé, ktoré sa so zobrazením queer ľudí často spájajú. V slovenskom mediálnom priestore je to jedinečné.

Upozorňovala na problémy komunity počas pandémie. Ria Gehrerová má cenu za médiá

Na nezáujem politikov doplácali podľa nej v prvom rade deti. „Tie deti, ktoré nemohli byť s oboma svojimi mamami, lebo jedna z nich uviazla v inom okrese a nemala žiaden doklad, ktorý by dokazoval, že je tiež mamou alebo manželkou. Deti, ktoré museli zostať doma pre zatvorené školy, a nemohli sa pri starostlivosti o ne striedať obe mamy, lebo len jedna z nich má podľa štátu nárok na ošetrovné. A tiež tie deti, ktoré majú dvoch otcov, ale ak by ochoreli, k lekárovi ich môže vziať len jeden z nich, lebo štát ich oboch odmieta uznať za zákonných zástupcov,“ vysvetľuje. 

Ria vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave. Pracovala ako editorka pre Teraz.sk a SkolskyServis.sk. Ako reportérka sa v Denníku N od jeho vzniku v roku 2015 venuje aj právam žien či domácej politike. Je zároveň členkou redakčnej rady teplého magazínu QYS. 

Vraví, že sa v spoločnosti queer ľudí cíti dobre. „Páči sa mi, že ide o komunitu, ktorá je veľmi rôznorodá, a že mi pomáha búrať stereotypy, ktoré som v sebe sama mala a často ešte stále mám,“ dodáva. V kategórii médií boli okrem nej na Cenu Inakosti nominovaní aj podcast Teplá vlna, redaktorka SME Michaela Žureková či portál, ktorý teraz čítate. 

Zoznam všetkých nominovaných na Ceny Inakosti nájdete tu.


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?

Kľúčová postava LGBTI+ hnutia na Slovensku: Mariána Vojteka uviedli do teplej Siene slávy

Kľúčová postava LGBTI+ hnutia na Slovensku: Mariána Vojteka uviedli do teplej Siene slávy

Queer dejiny ukazujú dlhodobé problémy Slovenska. Ich zmapovanie získalo ocenenie

Queer dejiny ukazujú dlhodobé problémy Slovenska. Ich zmapovanie získalo ocenenie