in ,

Butch, alpha alebo femme. Ktorý z týchto typov lesieb si ty?

Foto: Pxfuel.com

Nie je lesba ako lesba. A práve preto vzniklo niekoľko výrazov, ktoré sa používajú v komunite, keď chceme opísať niektoré lesby na základe toho, ako sa prejavujú navonok. 

Butch

Ide o lesbu, ktorá je maskulínna. Má krátke vlasy, jej štýl obliekania je blízky mužskému šatníku a častokrát aj jej chôdza, pohyby a držanie tela pripomína muža. Butch môže byť zručná v rôznych remeslách alebo mať skvelé technické znalosti. Ekvivalentom výrazu butch v slovenčine môže byť traktoristka, ale mnoho báb vníma tento výraz hanlivo. Dobrým príkladom butch je komička a herečka Lea DeLaria známa zo seriálu Orange is the New Black ako Big Boo.

Chapstick lesbian & tomboy

Autorkou pomenovania chapstick lesbian je Ellen DeGeneres. Ide o androgýnny typ. Môžeme ju vidieť ležérne oblečenú v štýle tomboy. Typickými prvkami outfitu bývajú košele, skinny jeansy, tenisky alebo poltopánky v pánskom štýle. Je praktická a vo všeobecnosti nenáročná, čo sa týka starostlivosti o vzhľad. Do slovenčiny skvelo preložila výraz tomboy prekladateľka Filmového festivalu inakosti, slovo chlapčica je naozaj veľmi výstižné.

Femme & lipstick lesbian

Femme alebo aj lipstick lesby sú bez gaydaru veľmi ťažko rozoznateľné, možno aj preto sa im občas hovorí aj „camouflage lesbians“. Ich vzhľad, oblečenie alebo pohyby tela neprezrádzajú orientáciu. Sú skrátka klasicky vyzerajúce ženy obľubujúce sukne a šaty, make-up a vyššie opätky.

Pojem lipstick lesbian vznikol v čase, kedy vládla predstava, že všetky lesby vyzerajú rovnako, a síce maskulínne. Ak sa pozrieme medzi známe osobnosti, nájdeme medzi nimi napr. Portiu de Rossi alebo Sarah Paulson.

Sarah Paulson

Portia de Rossi

Alpha

Má sexepíl a je sebavedomá. Je presne tou, po ktorej pokukuje skoro každá. Má svojský účes, štýl a často ju zdobia tetovania alebo piercing. Alpha je lámačka sŕdc, väčšinou s veľkým sexuálnym zoznamom. Faktom je, že je svojim sebavedomím veľmi atraktívna, no vstúpiť s ňou do vzťahu sa nepodarí hocikomu. Typickým príkladom je austrálska modelka a herečka Ruby Rose.

Sport dyke

Atlétka, futbalistka či volejbalistka. Alebo všetko dokopy. Rada sa hýbe, záleží jej na svojom tele, pravidelne počíta kalórie v jedle alebo tie spálené na svojom inteligentom náramku. Nudiť sa s ňou rozhodne nebudete, s nadšením s vami počas víkendu vystrieda rôzne pohybové aktivity. Príkladom sport dyke je bývalá americká futbalistka a trénerka Abby Wambach alebo Dana Fairbanks zo seriálu L Word.

Abby Wambach

Dana z L Word


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?

Maskovaný kovboj, Lesbian Jesus či známa drag queen. Vypočujte si mladých queer spevákov a speváčky

Maskovaný kovboj, Lesbian Jesus či známa drag queen. Vypočujte si mladých queer spevákov a speváčky

Ondrej Nepela – gej, ktorého milovalo celé Česko-Slovensko

Ondrej Nepela – gej, ktorého milovalo celé Česko-Slovensko