in ,

Ako pomôcť LGBTI+ združeniam v ich práci? Napríklad im pošli 2 % z dane

Svojimi dvomi percentami z dane môžeš prispieť aj na LGBTI+ organizácie. Tie často suplujú štát tam, kde zabúda na vlastných občanov, či už je to kultúra, šport, psychologické poradenstvo, vytváranie bezpečného prostredia a ďalšie oblasti. Prinášame ti prehľad združení, ktoré môžeš podporiť. 

Iniciatíva Inakosť

Iniciatívu Inakosť, ktorá funguje už viac ako 18 rokov, asi netreba príliš predstavovať. Snaží sa pomáhať LGBTI+ ľuďom a ich rodinám v rôznych oblastiach. Poskytuje napríklad právne, sociálne a psychologické poradenstvo v inPoradni, organizuje spoločenské a kultúrne podujatia. Napríklad aj Filmový festival inakosti, ktorý bol minulý rok doteraz najväčším vo svojej existencii. Ukázal, že inakosť spája a že aj LGBTI+ ľudia zažívajú vo svojom živote šťastie a radosť.

„Filmy často zobrazujú queer utrpenie, no pri festivalom výbere som sa sústredil najmä na queer radosť. Chcel som ukázať možnosti, ktoré majú LGBTI+ ľudia vo svete, aby to možno dodalo nádej slovenskému diváctvu. Zdá sa mi, že podobná reakcia prišla už na spot – ľudia sú z neho dojatí a považujú ho za víziu peknej budúcnosti,“ povedal pre Denník N dramaturg festivalu David Benedek.

Dúhový PRIDE Bratislava

Poďme oslavovať, kto sme! Hrdí a nezničiteľní. Na Dúhový PRIDE Bratislava prichádzajú každý rok ľudia, ktorí majú odvahu postaviť sa za to, kým sú a koho milujú, alebo podporiť svojich blízkych a priateľov z LGBTI+ komunity.

Pride od roku 2010 upozorňuje na diskrimináciu LGBTI+ ľudí na Slovensku a prerástol do festivalu plného lásky a pochopenia, ale aj hudby, zábavy a osvety. Každoročne je plný silných momentov. Minulý rok sa o jeden z nich postaral vtedajší administrátor sociálnych sietí polície. „Som poručík David Púchovský, som aktívny príslušník Policajného zboru a som gej,“ povedal vtedy Púchovský na pódiu.

Pride je volanie po právach, no zároveň aj oslavou inakosti. „Robíme krásny a farebný festival, ktorý však stále nie je len oslavou, ale poukazuje aj na nerovnosti v spoločnosti a na to, že Slovensko uplatňuje na niektorých svojich občanov a občianky dvojaký meter,“ povedala organizátorka Pridu pre denník SME Jana Mičeková.

Saplinq

Saplinq sa od svojho vzniku venuje rôznorodým činnostiam zameraným na rozvoj LGBTI+ komunity. Nedávno sa dostal priamo do hľadáčika rezortu kultúry. Ministerka Martina Šimkovičová  avizovala, že mimovládka a jej podobné, „na peniazoch z rezortu kultúry už viac parazitovať nebudú“. Hovorila, že LGBTI+ aktivity nebudú dostávať od rezortu „ani cent“. 

Saplinq pritom už 12 rokov supluje štát v rôznych formách a na rôznych úrovniach. „Poskytujeme priestor, kde sa mladí ľudia môžu cítiť bezpečne, či už na našich školeniach alebo komunitných akciách. Vzdelávame široké spektrum profesií v tom, ako vytvárať bezpečný a rešpektujúci priestor, napríklad pracovníkov a pracovníčky s mládežou alebo pomáhajúce profesie ako lekárov a lekárky,“ konštatoval v rozhovore pre SME šéf organizácie Róbert Furiel.

Saplinq sa stará o šírenie povedomia a rozvoj queer komunity nielen na východe Slovenska. Či už je to kampaň Dúhová stužka, rôzne školenia, PRIDE Košice, alebo poradenské a komunitné centrum PRIZMA, všetky tieto aktivity prispievajú k lepšej spoločnosti, a práve preto si zaslúžia podporu.

Lotosové kvety

Športujú hrdo a s láskou! Lotosové kvety sú športový klub pre LGBTI+ ľudí. Najskôr hrávali halový volejbal, no potom sa rozšírili o florbal, beh či bedminton.

„Lotosy alebo Lotosky, ako si tiež familiárne hovoríme, sú prvým a zatiaľ jediným registrovaným LGBTI+ športovým klubom na slovenskej scéne,“ povedal jeden z organizátorov a podpredseda klubu Braňo Fidler pre QueerSlovakia.

Medzi ich najsilnejšie zážitky patrí dobrodružstvo malej slovenskej výpravy na parížskych Gay Games 2018. Išlo o veľkolepý a pestrofarebný športový festival so zlatou odmenou pre Slovensko. Medailu získali v inline korčuľovaní. Na Slovensku sa klub zviditeľnil na štafetovom behu Od Tatier k Dunaju. Aj keď nešlo o LGBTI+ podujatie, Lotosky bežali naprieč Slovenskom s dúhovou vlajkou. Lotosové kvety dokazujú, že šport je pre všetkých, zároveň má byť bezpečným miestom bez diskriminácie.

Lotosové kvety

Dúhové rodiny

Dúhové rodiny sú rodiny ako všetky ostatné. Členovia a členky združenia pracujú na tom, aby zmenili, ako väčšinová spoločnosť vníma práve ich rodiny. Približujú vlastné životy, aby ostatní mohli spoznať ich skutočné osudy. Najskôr ich bolo 20, teraz je ich už vyše 200!

Predsudky sú bohužiaľ časté aj preto, že na Slovensku je LGBTI+ téma pravidelne zneužívaná v politickom boji. Rodičia z queer komunity sú neustále démonizovaní marketingom „za tradičnú rodinu“.

Dúhové rodiny

Divadlo Nomantinels

Socializmus s teplou tvárou, Pandémia+ či Tá bolesť ťa prejde. Hovorí vám to niečo? Práve tieto inscenácie môžeš vidieť v divadle Nomantinels. Aj im môžeš pomôcť svojimi dvomi percentami.

Divadlo nie je žiadnym nováčikom. Počas svojej existencie pripravilo už 17 divadelných inscenácií a zrealizovalo 150 repríz. Ukazuje, že javiská patria aj LGBTI+ ľuďom. A to nie je všetko. Divadlo vydáva aj Magazín qys, organizuje festival Drama Queer, vysiela webináry a podcast Teplá vlna, či vydáva diela autorov a autoriek v knižnej edícii Nomantinels.

Ich najnovšia inscenácia Tá bolesť ťa prejde je divadelnou adaptáciou rovnomennej knihy Mie Žurekovej. Príbeh je rekonštrukciou reálnej skúsenosti z autorkinho okolia. 

Dúhy.sk

Pokec, Grindr, Tinder, Facebook, Instagram… Ako sa zoznamovať online, ak ste queer? Jednou z možností je sociálna sieť Dúhy.sk! V tomto virtuálnom priestore môžu LGBTI+ ľudia na Slovensku debatovať o všetkom, čo ich trápi alebo teší. Nejde len o zoznamku, ale najmä o bezpečný priestor online.

„Dúhy.sk sú prostredím, v ktorom majú queer ľudia možnosť spoznať tých, ktorí sú v rovnakej situácii ako oni. Tých, ktorí sa kvôli strachu z diskriminácie boja verejne zdôveriť so svojou orientáciou. To všetko v rámci maximálnej anonymity a v bezpečí,“ poznamenal  spoluzakladateľ Dúhy.sk Marek Mach pre portál Startitup.sk.

Na Dúhach nájdeš okrem iného príspevky, fotky, príbehy, rôzne skupiny, ako napríklad Gay Memes, Zoznamka, Making friends, Gaymers, Comming-out, Dúhové správy a ďalšie.

Dom svetla

Stigma okolo HIV/AIDS je na Slovensku stále silná. Preto sú tu združenia ako Dom svetla, ktorého poslaním je práve pomoc v oblasti prevencie a osvety o HIV/AIDS a ďalších sexuálne prenosných chorobách.

Združeniu sa od januára podarilo spustiť individuálne poradenstvo vo svojich nových priestoroch, a to v každý pracovný deň. Ak teda máte otázky, ktoré sa bojíte spýtať svojho lekára, alebo ste HIV pozitívny a neviete sa s tým vysporiadať, nájdete tam útočisko.

Veľký úspech sa združeniu podaril 1. decembra, keď opäť po niekoľkých rokoch naštartovali preventívnu električku v Bratislave. Električka premávala po uliciach Bratislavy označená a polepená preventívnymi materiálmi. V električke členovia združenia oslovovali cestujúcich a otvárali s nimi tému HIV, spôsobov prenosu, možností prevencie, testovania a liečby.

Dom svetla, ktorého poslaním je práve pomoc v oblasti prevencie a osvety o HIV/AIDS a ďalších sexuálne prenosných chorobách.

Intymyta

Intymyta považuje za svoju misiu poskytovať inkluzívnu, vekovo adekvátnu a výskumom podloženú vzťahovú a sexuálnu výchovu. Chce zabezpečiť, aby ľudia v každom veku mali šancu robiť informované rozhodnutia týkajúce sa ich vzťahov a sexuality a zaistiť prevenciu negatívnych javov v oblasti vzťahov a sexuality (napr. prevenciu sexuálneho násilia a obťažovania vrátane prevencie sexuálneho kybernásilia).

Z organizácie šíria osvetu o rôznych témach, napríklad aj o spomínanom násilí a obťažovaní. Ako uviedla Zuzana Bendíková z organizácie na spoločnej tlačovej besede ľudskoprávnych organizácií pri príležitosti Medzinárodného dňa žien, najväčším problémom násilia a obťažovania je jeho vysoká tolerancia. Usilujú sa túto tému otvárať najmä na školách, kde robia osvetu o potrebe súhlasu pri intímnych situáciách. „Je dôležité, aby sme podporili učiteľov a učiteľky, aby toto dokázali učiť a dokázali vyhodnocovať a pracovať s tými situáciami, pretože vieme, že na školách sa deje šikana a ponižovanie,“ dodala pre portál teraz.sk.


Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?