V Bratislave sa budúci týždeň začína Drama Queer. Nad festivalom divadelných inscenácií o dúhovej komunite prevzala záštitu prezidentka Zuzana Čaputová.
Počas lockdownu sme divadlo vnímali len cez obrazovky počítačov. V prítmí pred oponou, blízko hercov, herečiek sa však zážitok zo živého umenia znásobuje. Hoci v súčasnosti stále za istých pandemických obmedzení. „Je čas na chvíľu vypnúť Netflix a zájsť do divadla, kina, vidieť vizuálne inštalácie a výstavy,“ pozýva Róbert Pakan, ktorý organizuje v Bratislave festival Drama Queer venovaný inscenáciám o živote queer komunity.
Jeho deviaty ročník začne 23. októbra. Keď festival začal organizovať, nájsť takéto umelecké diela bolo ťažšie. „Výber je dnes pestrejší a možný zo širokej ponuky,“ vraví. „Oproti minulosti je aj omnoho viac napríklad ženských autoriek-režisériek a tvorcov a tvorkýň s queer identitou a je prirodzené, že vo svojej tvorbe práve tieto témy reflektujú. Stále však platí, že v krajinách, ako je Česká republika alebo Nemecko, je týchto diel viac.“
Inscenácie zároveň pozýva zo zahraničia, no menšie divadelné skupiny sa ponúkajú aj sami. „Tento ročník sme sa voľne inšpirovali aj slovami pápeža Františka, ktorý na Slovensku priniesol povzbudivé slová o jednote v rôznosti. Rôznorodosť je to čo nás všetkých spája a my sme v programe festivalu pospájali rôznorodé divadelné kusy a žánre, ktoré reflektujú queer optikou rôzne ľudské identity a osudy, či pohľady na spoločnosť.“
Tradičná rodina: bezpečný prístav alebo zdroj násilia?
Z programu odporúča napríklad inscenáciu BROMANCE z poľskej Poznane. Jeho dvaja aktéri zápasia uprostred pódia a uvažujú o intimite medzi dvomi mužmi. Nastoľujú viaceré zaujímavé otázky: Aké môže byť ich priateľstvo? Môže byť intímne? Čo je v ich dotykoch a prejavoch prijateľné a čo už nie? Kde sa končí kamarátstvo a začína partnerstvo?
Z Česka príde inscenácia Otcovrah, ktorá hľadá zmysel tradičnej rodiny. Môže byť bezpečným prístavom, ale aj obyčajným ekonomickým subjektom, ba dokonca zdrojom násilia, z ktorého treba uniknúť. Róbert upozorňuje, že festival bude výnimočný aj tým, že bude spojený s otvoreným nového kultúrneho priestoru P*AKT v ubytovacom zariadení Zvárač v bratislavskom Novom Meste. Bude bezpečným miestom pre umenie aj pre LGBTI+ komunitný život.
„Počas otváracieho večera tu uvedieme veľmi dobre spracovanú monodrámu od mladého umelca Jozefa Vaľa, ktorá sa na tému coming-outu pozerá vo svete futbalu. Večer potom spestrí kapela Orchester Jeana Valjeana.“
Jediný maják, ktorý ukazuje správnu cestu
Na veľkých scénach festival uvedie DOM, inscenáciu Divadla Andreja Bagara v Nitre, konkrétne v Štúdio SND. Transky, body, sekundy zas predstaví v Mestskom divadle Pavla Országha Hviezdoslava.
Hoci mnohí a mnohé z nás sú už po očkovaní, pandemická situácia je stále napätá. Organizátori sa preto stále obávajú, ako sa dotkne podujatí. „Azda nás už opäť nevypnú. Možno sme ako queer umelci a umelkyne už voči strachu odolnejší, keďže s ním žijeme v tejto krajine dlhodobo,“ myslí si Róbert.
Záštitu nad festivalom prevzala prezidentka Zuzana Čaputová. „Veľmi nás teší, že je to práve ona, ktorá pôsobí ako jediný, stále svietiaci maják ukazujúci správnu cestu, ako sa stať lepšou a jednotnejšou krajinou,“ dodáva Róbert. Ešte nevie, či si prezidentka vo svojom pracovnom programe nájde čas a nejakú inscenáciu aj navštívi, no nechajme sa prekvapiť.
Program festivalu:
23. 10. Jozef Vaľo – COMING OUT
24. 10. mossoux_bonte – Alban
25. 10. Diskusia: Ako toxická maskulinita kazí priateľstvá
25. 10. Michał Przybyła, Dominik Więcek – BROMANCE
26. 10. PiNKBUS
27. 10. Divadlo Andreja Bagara – DOM
29. 10. Divadlo Petra Bezruče – Transky, body, vteřiny
29. 10. DIVADLO X10 – Otcovrah
30. 10. Alexandra Bolfová – MEDEA_is_missing
31. 10. Claude Johann Čierny – F64.2
1. 11. Jaro Viňarský – ANIMALINSIDE
2. 11. NOMANTINELS – Socializmus s teplou tvárou
Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.
Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk