Dúhová vlajka je symbolom LGBTI komunity už viac ako štyri dekády. Spája sa s oslavami hrdosti, ale je prítomná aj v časoch tragédie, keď sa treba zomknúť. Šesť farebných pásov má za sebou veľmi osobitý príbeh.
“Nemohol som si dovoliť kúpiť si šaty, ktoré sa mi páčili, tak som si ich ušil,” hovorí gej aktivista Gilbert Baker pre Museum of Modern Art. Koncom 70. rokov vystupoval ako drag queen. Asi aj z toho titulu dostal požiadavku na symbol pre celú komunitu práve od Harveyho Milka – prvého homosexuálneho politika, ktorý netajil svoju orientáciu.
Keď Baker uvažoval nad dizajnom, uvedomoval si, že ide súperiť s hanebným ružovým trojuholníkom z čias nacizmu. Negatívnu konotáciu symbolu sa komunite podarilo vlastným spôsobom redefinovať na konci druhej svetovej vojny. V mysli však stále mal Hitlera a holokaust. „Potrebovali sme niečo pekné. Niečo od nás,“ hovorí.
Baker urobil aj míľovú verziu v roku 1994 na počesť 25. výročia stonewallských nepokojov.
Foto: Mick Hicks
Jednoduché riešenie, silný symbol
Napokon sa inšpiroval pásmi z americkej vlajky. Fascinovalo ho, že je tak ľahko aplikovateľná aj v umení či móde. Tiež sa mu páčila jednoduchosť pásov. Farby im dal až po tom, čo sa pozrel na nebo. Viacerí hľadali konšpiračné koncepty, skutočne išlo iba o dúhu.
Pásov bolo pôvodne osem. Ružová na vrchu predstavovala sexualitu, zatiaľ čo nasledujúca červená život. Oranžová mala znamenať schopnosť rýchlo sa zotavovať z emocionálnych bolestí. Žltá reprezentovala slnečné lúče, zelená prírodu a tyrkysová mágiu. Indigová bola za pokoj, fialová za ducha.
Ružová a tyrkysová museli neskôr kombináciu z praktických dôvodov opustiť. Prvá bola drahá a druhá vyzerala zvláštne, keď vlajka visela zo sanfranciských lámp.
Vlajku napokon vyvesili na United Nations Plaza v San Franciscu 25. Júna 1978. Dvadsaťsedemročnému Bakerovi pomáhalo 30 dobrovoľníkov. Harvey Milk sa jej finálneho výzoru už nedožil. Spolu so starostom ho zastrelili 27. novembra 1977.
Rozmanitosť naprieč históriou
Hoci je vlajka v súčasnosti tŕňom v oku mnohých extrémistov a populistických politikov, spája viac ako len LGBTI komunitu. Už v 15. storočí s ňou pracoval nemecký reformátorský teológ Thomas Müntzer. O sto rokov neskôr ju využil aj nemecký ľud v Nemeckej sedliackej vojne, aby znázornil prísľub zmeny.
V 18. storočí chcel angloamerický filozof Thomas Paine označovať dúhou neutrálne lode na mori. Od 19. storočia si 31. januára na Srí Lanke pripomínajú úmrtie duchovného vodcu Meher Baba práve dúhovou vlajkou. Od roku 1961 sa ňou označujú aj medzinárodní mieroví aktivisti.
Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.
Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk