in ,

V časoch, keď drag queens neboli vítané často ani v gejkluboch, prichádza na scénu RuPaul!

Foto: Dvsross

Podľa magazínu Fortune je jednoznačne najslávnejšou drag queen planéty. Za svoju televíznu show RuPaul’s Drag Race získal osem prestížnych cien Emmy. V roku 2017 ho zaradil časopis Time medzi sto najvplyvnejších ľudí sveta. Reč nie je samozrejme o nikom inom ako o božskej RuPaul, ktorá minulý rok oslávila svoje šesťdesiatiny. Za jej úspechom sa skrývajú roky plné driny a usilovnej práce.

RuPaul Andre Charles vyrastal v San Diegu v katolíckej rodine s matkou a tromi sestrami, pričom jeho rodičia sa rozviedli, keď bol ešte v útlom veku. Rozvod rodičov bral veľmi bolestivo, rovnako ako jeho matka, ktorú ako dieťa rozveseľoval rôznymi vystúpeniami. Jeho najväčším vzorom bol David Bowie, ktorého hudbu miloval. Rovnako sa mu páčilo aj to, ako búral hranice medzi mužskou a ženskou identitou. Budúce smerovanie RuPaula ešte viac prehĺbil kultový muzikál The Rocky Horror Picture Show, v ktorom je hlavným hrdinom „transvestit z budúcnosti“…

V pätnástich rokoch sa so sestrou presťahoval do Atlanty, aby mohol študovať múzické umenia. O pár rokov neskôr začal ako dvadsaťročný účinkovať v miestnom varieté. Vystupoval aj v rôznych nočných kluboch, či už ako tanečník alebo spevák. Na konci osemdesiatych rokov sa objavil vo videoklipe notoricky známej skladby Love Shack, vďaka čomu sa mu pootvorili dvere do sveta šoubiznisu.

Na začiatku deväťdesiatych rokov čoraz častejšie vystupoval v rôznych drag predstaveniach, či už ako sólo umelec alebo v sprievode kapely. V tomto čase sa začal okrem Atlanty udomácňovať aj v newyorských nočných kluboch, obzvlášť v Pyramid Clube, v ktorom sa na začiatku osemdesiatych rokoch rodila silná drag, gay, ale aj punk a grunge scéna.

Rok 1993 bol pre RuPaula prelomovým. Vydal svoj prvý tanečný album Supermodel of the World, ktorý zožal nečakaný úspech v rokoch, keď fičal hlavne grunge a gangsta rap. V tomto období bol drag ešte stále skôr tabu ako zabehnutá vec a RuPaul stál ako vlajková loď na výslní pre bližšie pochopenie tohto umenia pre okolitý svet.

Kurt Cobain s kapelou Nirvana, ale aj so ženou Courtney Love, sa netajili tým, že sú veľkými fanúšikmi tejto vychádzajúcej hviezdy, pričom sám Kurt miešal vo svojich outfitoch často ženské a mužské kúsky. RuPaul sa s týmito grungeovými hviezdami skamarátil a na ich adresu sa vyjadril: „Nie každý človek má bunky na pochopenie mojej osobnosti a už vôbec nie každý ma berie s úctou. Veľa ľudí moje ja doslova uráža. Nirvana ma nebrala ako vtip, ale práve naopak. Títo ľudia prišli z prostredia s rebelantskou, hipisáckou a bohémskou mentalitou rovnako ako ja. Bolo jasné, že moju tvorbu ocenia a nebudú sa jej vysmievať.“ V inom interview zároveň dodáva: „Drag bol vlastne vždy len punk rock, bolo to niečo, čo nebolo určené pre chlapcov. A my sme si povedali, poďme do toho.“

V časoch, keď drag queens neboli vítané často ani v gejkluboch, prichádza na scénu RuPaul!
Foto: Pinimg.com

Nasledujúci rok získal RuPaul zmluvu s kozmetickou firmou MAC, pričom sa stal jednou z „MAC girls“ a zároveň aj prvou drag queen propagujúcou dekoratívnu kozmetiku. Ďalším veľkým úspechom bola vlastná talkshow na hudobnej stanici VH1, v ktorej vyspovedal množstvo celebrít ako Duran Duran, Cyndi Lauper, Cher alebo Backstreet Boys. Vo svojej talkshow miešal vtipné scénky s vážnymi témami ako utláčanie černochov či žien v spoločnosti. Presadzoval liberálnu politiku, ktorá bola začiatkom 90. rokov v televízií rovnako nevídaná ako všetko ostatné, čím RuPaul ovplýval. V rovnaký čas sa v jednom z newyorských klubov stretáva aj so svojím budúcim manželom Georgesom LeBarom. Tvoria pár dodnes, svoj vzťah však spečatili svadbou až o dvadsaťtri rokov neskôr, v roku 2017.

Nasledujúce roky nahráva albumy a jeho single sa často vyskytujú na popredných miestach v rebríčkoch hitparád. V roku 2009 sa prvýkrát na obrazovkách začala objavovať megaúspešná show RuPaul’s Drag Race, ktorej dnes už trinásta séria sa vysiela celosvetovo a jej popularita neustále stúpa. Okrem častého vystupovania v rôznych reláciách nahral aj jednu sériu svojho vlastného televízneho seriálu, ktorý beží na Netflixe, s názvom AJ and the Queen.

RuPaul preniesol drag z uzavretej komunity do mainstreamu. Vďaka tejto skutočnosti začali bežní ľudia drag akceptovať a rešpektovať, čo bolo roky nepredstaviteľné. A nielen bežní ľudia, ale aj tínedžeri, ktorí sa necítia sami sebou v rámci spoločenských mantinelov. Vďaka Drag Race môžu pochopiť, že nie sú v otázke hľadania vlastnej identity sami a ľahšie môžu prijať svoje ja. RuPaulovi vďačíme nielen za hudbu, vystúpenia, či talkshow, ale hlavne za silné posolstvo o prijatí LGBTI ľudí a odkaz, že pravda je dôležitejšia ako predsudky. Vďaka usmievavej, vtipnej a krásnej RuPaul si verejnosť uvedomila, že nezáleží na tom, v akom oblečení sa človek cíti dobre, ale na tom, čo vie ponúknuť ľuďom okolo seba.


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?

Slovenský queer Instagram: Kam za teplou kultúrou?

Slovenský queer Instagram: Kam za teplou kultúrou?

Herečku Kristínu Tormovú budú spovedať v livestreame Dúhového PRIDE Bratislava

Herečku Kristínu Tormovú budú spovedať v livestreame Dúhového PRIDE Bratislava