in ,

Registrované partnerstvá majú v Dánsku už 31 rokov

Foto: Leif Jørgensen

Dánsko je krajinou, v ktorej vznikla jedna z najstarších organizácií na podporu homosexuálov a aj prvý oficiálny gay bar. Boli tiež prvým štátom, ktorý zlegalizoval registrované partnerstvá. Dodnes patrí Dánsko medzi krajiny s najvyššou životnou úrovňou.

Miro je pôvodom z Trenčína, no žije v Dánsku už 29 rokov. Osudné mu bolo stretnutie s jedným mladým Dánom, keď cestoval po Európe v roku 1990. Stretávali sa a následne sa za ním odsťahoval.

„V auguste 1991 sme uzavreli registrované partnerstvo,“ hovorí Miro. „Škandinávske krajiny sú známe vysokou životnou úrovňou, slušným sociálnym systémom a celkovou pohodou – hygge zahŕňa v sebe nielen isté artefakty, ktoré sa stali svetovými trendami. Ide o životný pocit Dánov. Oni sami to skôr definujú ako spokojnosť, sú proste spokojní. Slovo šťastie je pre Dánov už o čosi závažnejší pojem.“

Po uzavretí registrovaného partnerstva získal povolenie k pobytu a k práci. Automaticky dostal aj možnosť ísť zdarma na jazykovú školu. Ako sám povedal, Dánsko berie slovo šťastie vážnejšie.

Prvá krajina, ktorá uznala registrované partnerstvá

Okrem toho, že je táto európska krajina pravidelne označovaná ako jedna z najšťastnejších krajín sveta, je aj jednou z najviac priateľských krajín voči LGBTI komunite. Už v roku 1933 odtrestnili homosexualitu. V roku 1948, keď bola homosexualita v zásadnej väčšine štátov stále považovaná za zločin, už existovala v Dánsku prvá teplá organizácia. A od roku 1955 sa môžu popýšiť prvým oficiálnym gay barom, podľa stránky VisitDenmark.com je najstarším na svete. Registrované partnerstvá sa stali v krajine realitou v roku 1989, čím vstúpilo Dánsko do histórie ako prvá krajina, ktorá oficiálne uznala partnerstvá osôb rovnakého pohlavia. Neskôr v roku 2012 boli v Dánsku legálne aj manželstvá párov rovnakého pohlavia.

„Tolerantný prístup a tiež akceptovanie sa v Dánsku stali postupne štandardom najmä v 70. rokoch. Isté kresťanské kruhy prejavovali nevôľu skôr ignorovaním reality a proti gayom či proti registrovaným partnerstvám vystupovali málokedy mimo svojej komunity,“ vysvetľuje Miro. „V bežnom živote sa ani nestretnete s prejavmi netolerancie. Za seba môžem tvrdiť, že je tu prítomná pohoda. Tá tu sála z ľudí, je teda dominantnou črtou nálady v spoločnosti.“

Teplé manželstvá: v Dánsku prínos pre spoločnosť, u nás strašiak

Registrované partnerstvá sú teda v Dánsku realitou už 31 rokov. Od ich schválenia sa v krajine žiadna morálna apokalypsa nekonala. Aj vďaka tomuto príkladu sa ukazuje, že mnohí slovenskí politici a političky tému registrovaných partnerstiev vedome zneužívajú na šírenie nenávisti a napätia v spoločnosti. Dánsko totiž dodnes patrí medzi krajiny s najvyššou životnou úrovňou.

Schválenie registrovaných partnerstiev a neskôr manželstiev malo veľa pozitívnych prínosov pre spoločnosť aj samotnú teplú komunitu. Jedným z najvýraznejších je fakt, že počet pokusov o samovraždu u ľudí žijúcich v gejských a lesbických pároch klesol takmer o polovicu. „Byť v manželstve je ochranou pred samovraždou,“ povedala Annette Erlagsen, ktorá viedla výskum prevencie samovrážd v Dánsku a Švédsku. Vďaka oficiálne uznaným teplým zväzkom sa queer ľudia cítia viac začlenení do spoločnosti, čo zvyšuje ich pocit spokojnosti.


Páčia sa vám naše články? Nové texty môžu vzniknúť vďaka vašej podpore.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?

Je načase, aby sa starší LGBTI ľudia necítili odpísaní, hovorí Mária, zakladateľka teplej skupiny 45+

Je načase, aby sa starší LGBTI ľudia necítili odpísaní, hovorí Mária, zakladateľka teplej skupiny 45+

Sme tu a vždy sme tu boli, odkazujú trans ľudia vo filmoch a seriáloch, ktoré môžete vidieť online

Sme tu a vždy sme tu boli, odkazujú trans ľudia vo filmoch a seriáloch, ktoré môžete vidieť online