in ,

10 inšpiratívnych comingoutov slávnych ľudí

Foto: Time

Umelci, športovkyne, novinárky či zabávači. Čo ich všetkých spája? Comingout! Tým prechádzajú ľudia z každej profesie. Prinášame 10 comingoutov zo sveta slávnych ľudí, ktoré sa tak stali inšpiráciou po celom svete.

Ellen DeGeneres

Jednou z pionierok bola Ellen DeGeneres. Spravila tak ešte v roku 1997. Najprv sa objavila na svetoznámej titulke „Yep, I’m Gay“ pre magazín TIME. Následne o téme hovorila v jednej z epizód ABC sitcomu „Ellen“. 

Ako uvádza USA Today, jej comingout z roku 1997 bol naozaj odvážny a vôbec nebolo jasné, aké to bude mať dôsledky na jej kariéru. Dnes už vieme, že Ellen o svoju kariéru neprišla, ale práve naopak: boduje s jednou z najznámejších talkshow – The Ellen Show.

Michael Sam

Ak nemáš rád americký futbal, toto meno ti zrejme nič nehovorí. Jeho comingout z roku 2014 však zohral veľkú rolu v tomto drsnom športe.

Michael bol prvým otvorene homosexuálnym hráčom, ktorý patril do NFL ligy. Jeho úspech nazval vtedajší prezident Spojených štátov amerických Barack Obama dôležitým krokom vpred.

Bohužiaľ, Michael nakoniec odišiel z tímu St. Louis Rams, a v roku 2015 oznámil, že odchádza zo sveta športu už nadobro.

Laverne Cox

Herečka je známa aj vďaka seriálu Orange is the New Black. Pre Out Laverne uviedla, že mala dvojnásobný coming out.

Najskôr sa svojej mame vyoutovala ako gej a neskôr ako trans. Laverne stále hovorí, ako ju mama počas celého procesu podporovala a nikdy neodsúdila. To jej veľmi pomohlo na ceste k sebaprijatiu. Za veľkou mlákou je Laverne významým hlasom queer komunity.

Jodie Foster

Sexualita Jodie Foster bola po desaťročia témou bulvárnych plátkov. Akonáhle však prijala cenu Cecil B. DeMille na Golden Globes v roku 2013, ukončila dohady, ktoré sa o nej šírili.

V prejave, ktorý bol síce trochu bizarný, sa Jodie poďakovala svojej dlhoročnej partnerke Cydney Bernard. Ďalej ďakovala svojmu kolektívu a priateľom, ktorí ju vždy rešpektovali. Takisto sa zaviazala, že sa bude snažiť robiť svet lepším miestom a že ju bude ešte viac počuť.

Anderson Cooper

Jeden z najznámejších novinárov CNN dlho ignoroval špekulácie o svojej sexualite, až kým neprišiel rok 2012. V e-maile, ktorý neskôr publikoval s jeho povolením bloger Andrew Sullivan, Cooper napísal: „Faktom je, že som gay, vždy som bol, vždy budem, a nemohol by som byť viac šťastný, spokojný a hrdý sám na seba.“ Dnes je už mnohonásobným držiteľom viacerých cien, vrátane Emmy Awards.

Billie Jean King

Táto športovkyňa je jednou z najznámejších mien profesionálneho tenisu. Počas svojej kariéry (od roku 1966 do roku 1975) získala 39 titulov Gram Slam.

V známom zápase „Battle of the Sexes” porazila aj Bobbyho Riggsa. Keď v roku 1981 o nej tvrdili, že je lesba, jej publicisti ju presviedčali, aby to poprela. Vtedy si však povedala, že je pre ňu dôležitejšie hovoriť pravdu. Ako povedala v rozhovore pre NBC News o 44 rokov neskôr, mama jej vždy hovorila, že pravda je dôležitá najmä pre jej skutočné ja. A tak Billie Jean zostala verná sama sebe.

Frank Ocean

Vody hip-hopu sa možno zdali homofóbne, no tento pohľad zmenil do určitej miery práve spevák Frank Ocean. Rešpektovaný menami ako Jay-Z či Kanye West, si vybudoval dobré postavenie v rámci hudobnej scény. So svojou sexualitou vyšiel von ešte cez Tumblr v roku 2012. A ako sám vo viacerých rozhovoroch povedal, je zvláštne magické byť úprimný, otvorený a hovoriť pravdu. Predovšetkým o sebe.

Ellen Page

Herečka sa aktívne zapája do debaty o právach LGBT+ ľudí v Hollywoode. Na konferencii v Las Vegas, v roku 2014 povedala publiku o tom, ako sa posnaží zmeniť životy mladým ľuďom, aby sa im žilo ľahšie a lepšie.

Tento prejav bol dovtedy celkom nevídaný „Už ma nebaví skrývať sa a už ma nebaví klamať,“ pokračovala herečka na konferencii venovanej mladým ľuďom z LGBT+ komunity. „Trpela som roky, pretože som sa bála, že budem odstrčená. Moje duševné zdravie a moje vzťahy boli na tom zle. A dnes tu stojím so všetkými z tej druhej strany, ktorí ma chápu a prešli si rovnakou bolesťou.“

Tom Daley

Ku športu sa ešte raz vrátime. Tentokrát si povieme niečo o skokanovi do vody, ktorý vyhral viacero olympíjskych medailí. Tom Daley zverejnil video na YouTube, v ktorom oznámil svoju orientáciu a dlhoročný vzťah.

Teraz je ženatý a spoločne so svojim manželom majú aj dieťa. Tento sympatický a talentovaný športovec zostal s mužom, ktorý bol jeho prvým priateľom. So žiadnym iným mužom dovtedy nerandil.

Karl Heinrich Ulrichs

Aj keď tento pán nie je celebrita, každý z LGBT+ komunity by ho mal poznať. Karl Heinrich Ulrichs bol štátnym zamestnancom v Nemecku až do roku 1854. Vtedy totiž musel rezignovať a to pre svoju orientáciu.

Stal sa aktivistom a ako uvádza BBC, publikoval 12 zväzkov štúdie o sexualite, vrátane toho, čo sa považuje za prvú teóriu homosexuality. Tvrdil, že ide o vrodenú záležitosť, nie o niečo, čo sa človek časom naučí.

Ulrichs je považovaný za prvého homosexuála, ktorý verejne hovoril o právach gejov. V roku 1867 vyzval nemeckú vládu, aby zrušila zákony, ktoré trestali styk medzi mužmi.

To je len zlomok inšpiratívnych comingoutov známych ľudí, tých príbehov o odvahe a úprimnosti by bolo aj na knihu. Veríme, že sa postupne budú k nim pridávať aj naše osobnosti a že vlastným comingout inšpiruješ aj ty sám ďalších ľudí vo svojom okolí.


Páčia sa vám naše články? Nové texty môžu vzniknúť vďaka vašej podpore.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?

Matka troch detí rozpráva, ako spravila comingout, keď mala takmer 40 rokov

Matka troch detí rozpráva, ako spravila comingout, keď mala takmer 40 rokov

Bieloruskí LGBTI ľudia protestujú za zmenu, hoci sa k nim polícia správa agresívnejšie

Bieloruskí LGBTI ľudia protestujú za zmenu, hoci sa k nim polícia správa agresívnejšie