in

Nepremeškajte ďalšiu zo série prednášok zaoberajúcich sa queer témami v divadle

Prvky homosexuality v divadle možno vystopovať v antike a renesancii, ako aj v japonskom divadle kabuki a modernejšom divadle takarazuka. S nástupom realizmu sa objavuje čoraz viac hier, ktoré obsahujú zakódovaný alebo otvorene komunikovaný prvok homosexuality, a v modernom období sa touto témou zaoberá čoraz viac autorov a divadelníkov, ktorí sa napriek nástrahám doby čoraz častejšie hlásia k svojej queer identite alebo verejne podporujú (LGBTI+) komunitu.

Studená vojna síce spomalila sľubný vývoj, ale od Stonewallských nepokojov (1969) sa otvoril priestor pre rozsiahle LGBTI+ diela aj na javiskách činoherného a hudobného divadla. Trend otvorenosti a akceptácie LGBTI+ komunity sa v 90. rokoch 20. storočia rozšíril natoľko, že dnešná queer scéna sa spája s inovatívnymi postupmi v súčasnom divadle a hudobnej dráme.

Andrea Jochmanová z brnenského JAMU ponúkne prierez historickými obdobiami a udalosťami, predstaví niektoré významné osobnosti, pozastaví sa pri dramatickej tvorbe a pozrie sa na nedávny vývoj v oblasti queer performativity. Prednáška sa uskutoční v stredu 19. 4. 2023 v Štúdiu 12 o 18.00. Vstupné je dobrovoľné a výťažok z dobrovoľných príspevkov poputuje na činnosť Iniciatívy Inakosť.

Nepremeškajte ďalšiu zo série prednášok zaoberajúcich sa queer témami v divadle

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?