in

O teplých akciách v 90. rokoch ste sa dozvedeli vďaka letákom, no informácie sa šírili najmä z úst do úst

Leták k plesu tlačili ešte na ihličkovej tlačiarni.

Internet, ako ho dnes poznáme, bol ešte v nedohľadne, napriek tomu aj v 90. rokoch u nás rástla teplá scéna. Ak ste chceli vyraziť za zábavou, museli ste poznať správnych ľudí alebo sa dostať k tlačeným letákom. Prípravy prvého teplého plesu priblížil Jaroslav Gyurik. Bol jednou z kľúčových postáv vtedajšej scény, poskytol nám do redakcie aj unikátne letáky. 

„To ešte nebol internet, neboli mobily, žiadna sociálna sieť a nemal som vlastný príbytok, teda ani adresu. Na reklamu v médiách som nemal kapitál, informácie sa šírili z úst do úst alebo letákmi z rúk do rúk,“ spomína Jaro. 

Silne motivovaný účasťou na rôznych plesoch ako účinkujúci, bol presvedčený, že komunita potrebuje plesať tiež. „Objednal som termín na konanie plesu v Spoločenskej sále bratislavského PKO. Na prvé zavolanie do Fun rádia som dohodol DJ-a. V klube spoločenského tanca Interklub, ktorého som bol tancujúcim členom, som vybavil tanečné vystúpenie párov a skupinovú choreografiu na otvorenie plesu. V komunite bolo niekoľko dám, ktoré robili travesti show, bolo teda prirodzené, že som ich angažoval do programu,“ približuje Jaro prípravy prvého gej plesu. 

S kamarátom Mirom vytvorili leták a vytlačili u neho v práci na ihličkovej tlačiarni. Z vlastných úspor investoval na ceny do tomboly a ples mohol začať. „Dopadol skvele, so stratou. 138 platiacich účastníkov síce pokrylo väčšinu nákladov, no na úplné dorovnanie chýbalo 14 tisíc korún. Tie sme splácali niekoľko rokov,“ prezradil Jaro. Na odporučenie účtovníčky z PKO šli s partnerom a DJ-om Tiborom dohodnúť podmienky do karloveského Kamel klubu, kde neskôr organizovali gej party každý mesiac celú jednu dekádu.

Fotky z akcií z 90. rokov nájdete v tomto článku.Zábery z prvých dúhových pochodov sme zverejnili v tomto článku.


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?