Manželstvo uzavreli v Luxembursku, kde spoločne dlhší čas žili. Po príchode na Slovensko to však nehrá žiadnu úlohu, štát ich nepovažuje za manželov a pripomína im to aj pri sčítaní obyvateľstva.
V pondelok sa spustilo sčítanie obyvateľstva. Umelec a učiteľ na strednej škole Michal Huštaty sa tešil, že môže všetko jednoducho vybaviť priamo z domu. Nemilé prekvapenie prišlo v momente, keď chcel vyplniť, s kým žije v domácnosti. Hoci sú s Dušanom manželia a majú to na papieri, ako muž nemal možnosť vybrať si pravdivú odpoveď, čiže kolónku „manžel“. Rozmýšľal, že by formulár nevyplnil vôbec ako prejav osobnej vzbury, to mu však nakoniec prišlo hlúpe, a tak mu zostala jediná možnosť – zvoliť kohabitáciu s partnerom.
„Je to ponižujúce. Možno sa to mnohým bude zdať ako drobnosť, problém však nastáva, keď sa takéto „drobnosti“ nahromadia a konštantne ľudom znepríjemňujú život. Stávame sa v ňom znevýhodnenými. Náborové heslá k sčítaniu obyvateľov ako Bratislava so mnou ráta a podobne mi potom automaticky prídu ironické, lebo ráta so mnou Bratislava či Slovensko? Skúsenosť je taká, že od Slovenska necítim, že doň plnohodnotne patrím a to ma veľmi mrzí,“ zdôveril sa Michal.
Napriek tomu odporúča ostatným, aby sa do sčítania zapojili. Považuje za dôležitú aj otázku náboženstva: „Tešil som sa hlavne na možnosť zaškrtnúť „bez vyznania“, čím podporím svoj dlhodobý boj za odluku cirkvi od štátu. Všetci vieme, že aj veľká časť cirkvi je predsa jedným z faktorov, ktoré priamo či nepriamo podporujú diskrimináciu LGBT ľudí.“
Sčítajme sa. Nech s nami rátajú
Na účasť na sčítaní obyvateľstva vyzýva aj Martin Macko z Inakosti. Spustili dokonca kampaň, ktorá pripomína, že LGBTI ľudia môžu dať takto o sebe vedieť. „Dáta zo sčítania sú dôležité pre rozhodovanie o množstve celospoločenských tém ako financovanie samospráv, cirkví či národnostných menšín. V oblasti rodinného života môžu prvýkrát zachytiť aj spolužitie párov rovnakého pohlavia, a tým ukázať potrebu právnej úpravy,“ objasňuje Macko.
Mrzí ho, že sa nepodarilo do sčítania dostať otázky o sexuálnej orientácii a rodovej identite a že štát neuznáva manželstvá či partnerstvá párov rovnakého pohlavia zo zahraničia. „Jedinou možnosťou, ako sa môžu aj takéto páry sčítať, je otázka, s kým bývajú v mieste bydliska. Tu je dôležité, aby si muž vybral možnosť, že žije s „kohabitujúcim partnerom (druhom)“ a žena s „kohabitujúcim partnerom (družkou)“. Zachytí sa tak len časť LGBTI ľudí na Slovensku, ale ide aspoň o nejaký pokrok,“ dodal Macko. Presné inštrukcie možno nájsť na webe Inakosti.
Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.
Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk